Ką gali ištverti meilė? | Diena.lt

KĄ GALI IŠTVERTI MEILĖ?

  • 0

Netrukus prasidėsiantis festivalis "Teatrų pavasaris" pristatys Oskaro Koršunovo teatro (OKT) režisuotą spektaklį pagal prieštaringai vertinamą britų dramaturgės Saros Kane pjesę "Apvalytieji".

"Būti įsimylėjus – tai lyg būti Aušvice", – tokia Roland'o Bartheso mintis paskatino S.Kane parašyti bene atviriausią savo dramą "Apvalytieji". Po pirmosios premjeros ją užsipuolusi kone visa britų žiniasklaida klausė, kodėl ji rašo tokias žiaurias pjeses. Dramaturgė nė kiek nesutriko: "Aš nerašau žiaurių pjesių – aš tiesiog stengiuosi būti maksimaliai nuoširdi."

Režisierius O.Koršunovas OKT studijoje kartu su ką tik Auksinio scenos kryžiumi apdovanotu geriausiu metų aktoriumi Darium Meškausku bei jauniausia savo aktorių karta pristato spektaklį pagal šį itin anksti bei itin tragiškai gyvenimą sustabdžiusios rašytojos kūrinį.

"Nebe pirmą kartą grįžtu prie S.Kane. Jos tekstai turi tos pačios prigimties trauką, kaip nelaimė ar nusikaltimas. Jie baisūs ir kartu švarūs. Juose tarsi nėra atsitiktinumų žaismės ar buitiškumo – čia kiekvienas žodis virsta neišvengiamybe. Taip S.Kane tekstai priartėja prie antikinės tragedijos branduolio ir pareikalauja iš teatro to, kas jau nebeįmanoma, kaip ir "Apvalytieji" reikalauja iš meilės", – teigia režisierius, šiame spektaklyje kūręs ir scenografiją.

Po pirmojo savo kūrinio premjeros 1995 m. S.Kane per vieną naktį iš nieko tapo kone viskuo. Kritikai tiesiog užliejo absoliučiai visą spaudą. Netgi bulvarinė spauda, iki tol nesukusi galvos dėl teatro, savo pirmuosius puslapius skyrė S.Kane pjesės verdiktui.

"The Telegraph" kritikas Charles Spenceris po pirmojo spektaklio rašė: "Čia reikia ne teatro kritiko, o psichiatro". Kalbėdamas apie "Apvalytuosius" kritikas taip pat buvo kategoriškas: "S.Kane nepajėgia sukurti gilių charakterių ir jais paveikti publikos, todėl mieliau renkasi spyrį publikai žemiau juostos".

Britų laikraščio "Daily Mail" kritikas Jackas Tinkeris "Prakeiktuosius" pavadino "Pasibjaurėtina nešvankybių orgija". Atrodo, jog pastarąjį kritiką S.Kane prisiminė rašydama "Apvalytuosius".

Pačią S.Kane itin glumino ši audra žiniasklaidoje. Jos nuomone, žurnalistai be reikalo pirmuosius puslapius skyrė ne pačiai problemai, o jos refleksijai mene. "Mane šokiruoja tai, jog žmones labiau trikdo smurto parodymas teatre negu pats smurtas. Kalbos apie mano pjesę spaudoje užima daugiau vietos negu kalbos apie realų penkiolikmetės išprievartavimą. Viskas, ką jie pasakė, yra melas, išskyrus tai, jog aš parašiau pjesę", – po pirmųjų reakcijų teigė S.Kane.

Kas užkliuvo britams? Jau ne kartą minėtas žiaurumas. Kai vieną kartą S.Kane paklausė, kodėl ji rašo tokias žiaurias pjeses, ji nė kiek nesutrikusi atsakė: "Ne, aš nerašau žiaurių pjesių – aš tiesiog stengiuosi būti maksimaliai nuoširdi."

Lietuvos teatrų kritikai, regis, išgirdo S.Kane žinią. "Neikite į spektaklį vedami skambių antraščių apie spektaklį ar pjesės autorę. Čia jos biografijos nebus. Neikite ir vedami šakališko instinkto pažiūrėti žiaurumo. Ateikite atsigręžti į save, ateikite nustėrti, bet neišsigąskite – juk žmogui įprasta pažinti daiktus skalpeliu", – rašė Toma Stasiukaitytė bernardinai.lt.

S.Kane mirė palikusi penkias pjeses ir vieną kino scenarijų.


Kas? OKT / Vilniaus miesto teatro spektaklis "Apvalytieji" (N-16).

Kur? Girstučio kultūros centre.

Kada? Balandžio 12 d. 18 val.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS