Karo moterys: šviesos spinduliai tamsos epochoje | Diena.lt

KARO MOTERYS: ŠVIESOS SPINDULIAI TAMSOS EPOCHOJE

Dažnai kalbama apie Antrojo pasaulinio karo vyrus – bebaimius karius ir jaunus šauktinius. O ką tuo metu veikė moterys? Savą atsakymą į šį klausimą pateikia dailininkė Lina Mumgaudytė.

Istorija ir jos herojės

"Norėjau jų pamirštas istorijas iškelti į dienos šviesą ir leisti joms dar kartą sužydėti", – sako savitą paminklą kare nukentėjusioms moterims – parodą "Šviesios moterys tamsiame laikotarpyje" – sukūrusi menininkė. L.Mumgaudytės darbai atskleidžia iškilių vieną baisiausių žmonijos laikotarpių išgyvenusių moterų – fotografių, poečių, muzikančių – istorijas.

Paroda – tik pirmas nuo sausio kuriamo L.Mumgaudytės projekto etapas. Joje pristatomos pirmosios penkios moterys, su kurių gyvenimais susipažino tapytoja. Tolesniuose etapuose bus pristatyta ir daugiau istorijų.

"Jau turiu sukaupusi nemažą sąrašą moterų. Jų ieškau archyvuose, bibliotekose, įdomių istorijų papasakoja ir apie projektą sužinoję draugai. Išgirdusi patikusią, surandu istorijos herojės fotografiją ir ją pertapau", – kūrybos procesą atskleidė L.Mumgaudytė.

Kartais menininkei pavyksta rasti informacijos apie labai įdomias moteris, kurių fotografijų, deja, neišlikę, tad ateityje tapytoja kvies ir į paskaitas, kurių metu šių moterų istorijos bus pristatomos publikai.

"Projektas apima labai daug sričių ir žmonių. Prie jo prisideda ambasados, kultūrų centrai, žydų bendruomenės. Organizuodama parodą pirmiausia norėjau pristatyti darbus ir juos įkvėpusias moteris, papasakoti žmonėms, kodėl aš tai darau. Tačiau tai – dar tikrai ne pabaiga", – patikino menininkė.

Prasminga veikla

Aštuonerius metus gyvenusi Briuselyje, kur studijavo iliustraciją ir vizualinius menus, L.Mumgaudytė šių metų sausį grįžo į Lietuvą.

"Grįžusi į gimtinę norėjau sukurti kažką naujo. Mano dvi didžiausios aistros – menas ir istorija. Visai netikėtai sugalvojau, kaip jas abi sujungti į vieną. Kadangi dirbu iliustratore, visada pasakodavau savo kurtas istorijas, o dabar pasakosiu kitų – tai yra didžiausias skirtumas nuo mano ankstesnės veiklos", – pasakojo dailininkė.

Paveikslai patraukia dėmesį ir suvirpina fantaziją. Jie nėra iliustratyvūs, moterų veidai nėra vaizduojami, žmonių fantazijai paliekama daug vietos.

Dauguma L.Mumgaudytės nutapytų moterų – žydės, nors dailininkės sąraše yra ir lietuvių, baltarusių, lenkių bei ukrainiečių. "Pirmosios moterys, su kurių istorijomis susipažinau, buvo žydės. Žydų istorija man visada buvo įdomi, o pradėjusi ja domėtis daugiau, atradau ir šią užmirštų karo laikmečio moterų istorijų nišą. Tad taip ir išėjo, kad mano darbai daugiausia pasakoja žydžių istorijas", – aiškino menininkė.

Antrojo pasaulinio karo tematika niūri, L.Mumgaudytės darbai dvelkia minimalizmu, bet jiems netrūksta švelnių potėpių. Parodos pavadinimas "Šviesios moterys tamsiame laikotarpyje" atspindi kūrinių nuotaiką: iš tamsaus fono išnyra ypatingą šviesą skleidžiančios moterys.

Pasak darbų autorės, paveikslai skirti suintriguoti žmogų ir paskatinti jį pasidomėti kiekviena istorija: "Paveikslai patraukia dėmesį ir suvirpina fantaziją. Jie nėra iliustratyvūs, moterų veidai nėra vaizduojami, žmonių fantazijai paliekama daug vietos. Jie regi paveikslą ir perskaito šalia užrašytą istoriją, o tada gali įsivaizduoti, kokia toji moteris iš tikrųjų buvo", – pasakojo L.Mumgaudytė.

Viena moterų, kurių istorijas pasakoja L.Mumgaudytės kūriniai, – lenkų fotografė Ewa Faryaszewska. Karo metais E.Faryaszewska, nepabūgdama bombardavimo, vaikščiojo po griūvančią Varšuvą ir ją fotografavo. Dar viena kilni šios fotografės misija – iš muziejų gelbėti vertingus meno kūrinius ir juos slėpti nuo visiško sunaikinimo.

"Šios moters istorija man yra be galo graži. Ewa labai mylėjo savo miestą ir jam labai daug atidavė. Deja, ji žuvo karo metu",– atskleidė L.Mumgaudytė.

Kitai parodoje pristatomai moteriai, šokėjai Barbarai Ledermann labiau pasisekė – iki šiol gyva ir šiuo metu gyvena JAV.

B.Ledermann gimė Vokietijos žydų šeimoje, vėliau persikėlė į Nyderlandus. Užsiimdama mėgstama veikla – šokiu, kasdien žaidė su mirtimi – šoko aukštas pareigas užimantiems Vokietijos pareigūnams. "Buvo tik laiko klausimas, kada visi išsiaiškins, kad ji – žydaitė, tačiau viskas baigėsi sėkmingai, – pasakojo L.Mumgaudytė: – Tikiuosi kada nors su ja susisiekti, padovanoti jai savo tapytą portretą ir pasakyti, kad mes jos nepamiršome."

Kad suprastum šį projektą ir įsigilintum į skirtingas moterų istorijas, anot menininkės, reikia laiko. Todėl ir parodą ji surengusi netradicinėje erdvėje – Laisvės alėjoje esančioje šokoladinėje. "Jos neturėjo galimybės džiaugtis gyvenimu ir gyventi taip, kaip gyvename mes. Kai kurios išgyveno, kitos mirė iškart po karo arba karo metu, bet prisiminti jų istorijas tikrai verta. O kad jas prisimintum, reikia jas pažinti", – sakė darbų autorė.


Kas: paroda "Šviesios moterys tamsiame laikotarpyje".

Kur: "Ali" šokoladinėje.

Kada: veikia iki lapkričio 30 d.

 

GALERIJA

  • Karo moterys: šviesos spinduliai tamsos epochoje
  • Karo moterys: šviesos spinduliai tamsos epochoje
  • Karo moterys: šviesos spinduliai tamsos epochoje
  • Karo moterys: šviesos spinduliai tamsos epochoje
  • Karo moterys: šviesos spinduliai tamsos epochoje
  • Karo moterys: šviesos spinduliai tamsos epochoje
  • Karo moterys: šviesos spinduliai tamsos epochoje
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS