Dilema: statytojas ar vagis? | Diena.lt

DILEMA: STATYTOJAS AR VAGIS?

Namą besistatantį žmogų pats juodžiausias apmaudas užklumpa tada, kai po nakties statybvietėje randa sulaužytas duris, išdraskytas konstrukcijas ir pavogtus brangius įrankius, medžiagas ar buitinę techniką. Tokia situacija Klaipėdos rajone kasmet fiksuojama dešimtimis kartų.

Vieni verkia, kiti skuba

Statistika byloja, kad dažniausiai vagys siautėja Sendvario ir Kretingalės seniūnijose.

Priežastis paprasta – būtent šiose vietovėse dygsta ne tik pavieniai privatūs namai, bet ir ištisi kvartalai ar net kaimai.

Ilgapirščiai šiose statybvietėse sukinėjasi ir ieško grobio jau ne vienus metus.

Klaipėdos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Gražvydas Grišanovas pasakojo pats matęs ne vieną suaugusį vyrą braukiantį ašarą.

"Įsivaizduokite, žmogus statosi būstą iš paskutinių pinigų, taupo kiekvieną centą, kuria jaukius namus savo šeimai, o vieną rytą atvažiuoja ir randa išplėštas duris, išmontuotą santechniką, šildymo katilus. Vagys ne tik pagrobia brangius daiktus, bet ir pridaro žalos sugadindami daug kitų dalykų. Tada necenzūriniai prakeiksmai nusikaltėlių adresu būna visiškai pateisinami", – prisiminė nukentėjusiųjų išgyvenimus pareigūnas.

Kitaip elgiasi statybinių įmonių atsakingi asmenys, kai apvagiami jų vagonėliai ir dingsta darbo įrankiai.

Šie žmonės dažniausiai nerodo emocijų, jie būna sudarę draudimo sutartis, tad didžiausias jų rūpestis – kuo greičiau sutvarkyti formalumus ir įsigyti naujus įrankius.

Verslininkams svarbiausia laiku padaryti, kas sutarta su užsakovu, todėl emocijas lieti čia nėra laiko.

Žino tik darbininko vardą

Statant namą, neretai tuo pat metu dirba kelios darbininkų brigados, o kai kuriuos darbus nudirba tam tikriems darbams atlikti pasamdyti pavieniai asmenys.

Statybvietėje pluša daugybė žmonų, vieni kitus mato, bet nepažįsta. Kažkas kažką veža, kažkas atsigabena brangius darbo įrankius, tuo pat metu tinkuojama, montuojama santechnika, vedama elektra.

Vieni darbininkai dirba oficialiai, kiti pasamdyti nudirbti tam tikrus daug laiko neužtrunkančius darbus, kuriems atlikti samdoma neoficialiai.

Dažnai tokioje žmonių gausybėje atsiranda tų, kurie žvalgosi galimo grobio.

"Mus stebina faktas, kai apie vagystę pranešęs nukentėjusysis apie pasamdytą darbuotoją gali suteikti mažiau nei minimalią informaciją. Akivaizdu, kad jis net nepažįsta pas jį dirbusių žmonių, žino tik vardą ir telefono numerį. Jokių sutarčių su tokiais asmenimis nesudaroma, užsakovas net neužsirašo darbuotojo pavardės, nepaprašo pateikti asmens dokumento. Būtent todėl, tirdami vagystes iš statybviečių, susiduriame su didelėmis problemomis nustatant įtariamuosius", – neslėpė Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa Stasiulaitienė.

Tokie "statybininkai" paprastai prisistato svetimu vardu, naudoja išankstinio papildymo telefono korteles.

Dieną dirbo, naktį vogė

Vienas vagių, kurį policininkams pavyko demaskuoti ir sulaikyti, pats dirbo vieno namo statyboje. Darbdavys net jį gyrė kaip gerą darbininką.

Paaiškėjo, kad savo darbą puikiai atlikęs vyras vogė iš gretimų statybviečių.

Dieną nusižiūrėjęs grobį šis vyras pasisavindavo brangius garsių gamintojų elektros įrankius. Vogti jis eidavo naktimis. Ryte, lyg niekur nieko, statybininkas vėl pasirodydavo darbe, ir taip stengdavosi neatkreipti į save dėmesio.

Pernai lapkričio mėnesį Ketvergiuose buvo apvogti du statomi namai. Pagrobta jau sumontuota buitinė technika: šaldytuvas, orkaitė, elektriniai įrankiai.

Vagis nustatyti padėjo vaizdo kameros. Jos užfiksavo du įtariamuosius. Į nusikaltimą jie buvo įtraukę nepilnametį.

Tada policininkams pavyko ne tik išaiškinti nusikaltimą, bet ir surasti daiktus. Byla jau atiduota į teismą. Šis atvejis yra puikus pavyzdys, kad geros kokybės vaizdo stebėjimo kameros gali apsaugoti turtą.

Per pastaruosius penkerius metus G.Grišanovas yra susidūręs gal tik su pora atvejų, kai bandyta apvogti signalizaciją turinčias statybvietes, abiem atvejais nusikaltėliai buvo priversti sprukti nieko nepešę.

Pareigūnai pripažįsta, kad pavyksta pagauti ne visus vagis.

Atsainumas – dovana nusikaltėliams

"Ne kartą susidūrėme su paradoksalia, bet kartu kasdieniška tapusia situacija, kai statybinės medžiagos atvežamos ir paliekamos tiesiog lauke arba nei langų, nei durų neturinčiame name. Būta atvejų, kai taip visiškai neapsaugotoje vietoje paliekami net santechnikos įrenginiai. Darbininkai išvažiuoja, o vertybės lieka visiškai nesaugomos, – žiniomis dalijosi G.Grišanovas. – Nežinau, ką žmonės galvoja taip elgdamiesi, gal jiems atrodo, kad tai daryti turi policija. Vagims toks atsainumas – tikra dovana."

Neretai kelis namus apsiėmę statyti statybininkai atsigabena vagonėlius, kuriuose laiko darbo įrankius.

Bet šie vagonėliai dažniausiai užrakinami primityviu užraktu ar tiesiog pakabinama spyna. Jokių vaizdo stebėjimo kamerų ar signalizacijos įsirengti įmonių vadovai nesumoja.

Viduje pernakt paliekami brangūs elektriniai įrankiai, suvirinimo aparatai, generatoriai.

Pareigūnai yra matę tokių vagonėlių duris atlapotas, taip nesaugodami paslapties dieną statybininkai išduoda paslaptį apie viduje laikomas vertybes, kiekvienas pro šalį einantis jas nesunkiai pastebi.

Vagims susirinkti informaciją apie galimą grobį nesudėtinga net neišlipant iš automobilio.

Vakare, kai statybvietė ištuštėja, pilna vertingų daiktų vieta labai dažnai lieka be sargo, be apšvietimo ar signalizacijos arba vaizdo stebėjimo įrangos.

Turtą išgelbėtų ir šuo

Kai niekaip nesaugomame name sumontuojamas dujų katilas, vos po dienos ar poros dažnai apsilanko vagys. Jie išlaužia duris arba langus ir išmontuoja brangius įrenginius, padarydami nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų nuostolį.

Grobiami daiktai nėra labai sunkūs, todėl jiems išnešti užtenka poros nusikaltėlių.

Tokios vagystės yra bene dažniausios, todėl policijos pareigūnai pataria montuoti brangiausius įrenginius tik tada, kai bus pasirūpinta jų apsauga.

Dažnas nukentėjusysis tikina ketinęs jau ryte įrengti signalizaciją ir pavėlavęs tai padaryti vos pusę paros, vagys pasinaudoja ir ta vienintele naktimi.

Pareigūnai pastebėjo dar vieną klaidą, kurią daro namo statybą pradėję žmonės.

Apdairus šeimininkas neretai būna įsivedęs signalizaciją, bėda tik ta, kad vienintelį jos kodą jis būna pasakęs visiems statybininkams.

Šiuolaikinės technologijos leidžia kiekvienam žmogui suteikti atskirą kodą, taip būtų nesudėtinga išaiškinti nusikaltėlį.

Žmonių naivumas – stebinantis

"Apsaugoti savo turtą yra daugybė būdų ir visi jie yra geri. Nesiimsiu patarinėti profesionalios apsaugos klausimais, bet būdamas pareigūnas, drįstu teigti, kad, sumokėjus ne vieną tūkstantį už medžiagas ar įrenginius, verta nepagailėti kelių šimtų eurų sargui, panakvoti būsimuose savo namuose pačiam ar bent pririšti šunį ar palikti per naktį degančią lemputę, – patarinėjo G.Grišanovas.

"Pats kartais pravažiuoju pro statybvietes ir negaliu atsistebėti mūsų žmonių naivumu, o gal abejingumu. Tos pačios bėdos kartojasi daug metų. Keista, kad žmonės nesistengia susipažinti su būsimais kaimynais, nežino vieni kitų telefonų numerių ir nebendrauja tarpusavyje", – stebėjosi patyręs pareigūnas.

Policininkai pataria nebijoti bendruoju pagalbos telefonu pranešti apie pastebėtus įtartinus asmenis, užfiksuoti juos telefonu, užsirašyti automobilio valstybinius numerius.

Policijos pareigūnai dabar nuolat patruliuoja ir Klaipėdos rajono keliuose, tad gali ilgai neužtrukę patikrinti nerimą keliančią informaciją.

Vertingos visos žinios, jos padeda susekti vagis.

Komentaras

Tomas Jonaitis

Saugos tarnybos "Argus" Pardavimų departamento vadovas

Atokiau nuo miesto namus statantiems klientams yra paruošti standartiniai kompleksiniai apsaugos sprendimai. Esant poreikiui, modeliuojami individualūs sprendimai, kurie priklauso nuo objekto situacijos: statybų aikštelės vietos, kaimynystėje esančių pastatų, teritorijoje saugomų materialinių vertybių kiekio ir dydžio, teritorijos aptvėrimo būdo ir pan. Saugos tarnybos darbuotojai įvertina riziką skirtingose namo statybos stadijose ir siūlo atitinkamus sprendimus: aikštelės įrengimo metu, statybų eigoje ir pabaigus statybų procesą. Statybvietės, o vėliau ir namų apsaugai užtikrinti rekomenduojame elektroninę perimetro apsaugą ir vaizdo kameras. Šios papildomos priemonės kartu su vidine namo apsaugos sistema užtikrina objekto stebėjimą tiek patalpų viduje, tiek išorėje. Svarbiausia parinkti tokį kompleksinį apsaugos sprendimą, kuris kuo anksčiau nustatytų nepageidaujamo asmens patekimą į saugomą teritoriją. Užfiksavus įsilaužimą, siunčiamas greitojo reagavimo grupės darbuotojas. Mūsų praktikoje būta daug atvejų, kai įsibrovėlis buvo sulaikytas ir perduotas policijos pareigūnams. Apsaugos sprendimu patariame pasirūpinti prieš projektuojant namą ir ruošiantis įrengti statybų aikštelę. Mūsų specialistai konsultuoja, kuriose vietose reikėtų montuoti apsaugos sistemos įrangą, taip klientai išvengtų statybų proceso, o vėliau jau padarytos vidaus apdailos korekcijų.

Statistika ir faktai

2015 m. Klaipėdos rajone statybvietės apvogtos 29 kartus.

2016 m. toje pačioje teritorijoje statybvietės apvogtos 39 kartus.

GALERIJA

  • Apsauga: statybvietėse vertingi daiktai ir darbo įrankiai dažniausiai paliekami be jokios apsaugos.
Rašyti komentarą
Komentarai (5)

ttt

jei uzsakovas asilas,tai niekas cia nekaltas,juk namo statyba kainuoja daug ,o pasamdyti sarga ar saugos tarnyba butu tik asara visame biudzete.trumpai ,skupas moka du kartus.

seklys

policijos mastymas kaip "mientu" - del isprievartavimu kalta auka ,kaip visada ,nes trumpas sijonas .Kol bus toks mastymas - neko nepasieksi .Butu didelis nusikaltimu istyrimo lygis - nebutu ir vagiu .

Anonimas

Pats atlieku statybinius darbus ir tikrai nekyla ranka vogti iš žmogaus. O tie kur plėšia, langus, duris, santechniką, įrankius... Degradai
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS