Teisme – kolegos parama | Diena.lt

TEISME – KOLEGOS PARAMA

Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį ir pripažino kalta buvusią prokurorę Ritą Aliukonienę. Jai skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė, vykdymą atidedant dvejiems metams. Šią moterį gina jos buvęs kolega, ilgametis Generalinės prokuratūros prokuroras, o dabar advokatas Mindaugas Dūda. Prieš beveik dešimtmetį jo nurodymu buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas R.Aliukonienės vyrui – advokatui, kuris dirbo ten pat, kur ir dabar M.Dūda.

Šmėsčioja Darbo partija

Kartu su buvusia Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus vyriausiąja prokurore R.Aliukoniene į teisiamųjų suolą sėdo ir kelių ženklinimo bendrovės "Kasandros grupė" savininkas Arūnas Cicėnas.

Jam skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant tokiam pačiam laikui.

R.Aliukonienei taip pat atimta teisė trejus metus dirbti valstybės tarnyboje.

Ši baudžiamoji byla susijusi su Darbo partijos neoficialios buhalterijos bylos nagrinėjimu Aukščiausiajame Teisme.

Abu kaltinamieji, teisėsaugos teigimu, susitarė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjui Viktorui Aidukui duoti kyšį, kad jis paveiktų LAT kolegiją priimti palankų sprendimą Vytautui Gapšiui, nagrinėjant Darbo partijos bylą kasacine tvarka Aukščiausiajame Teisme.

Kalbėjosi tik apie šampaną?

Teismui buvo pateikti telefoninių pokalbių įrašai tarp R.Aliukonienės ir jos bičiulio A.Cicėno.

Pokalbiuose pareigūnai įžvelgė konspiracinių frazių, nors pati R.Aliukonienė teigė, kad kalbėta tik apie šampaną.

Abu bičiuliai nuo 2016 m. spalio pradžios iki gruodžio pabaigos bendravo ir elektroninėmis ryšio priemonėmis. Be to, ne kartą buvo susitikę įvairiose Vilniaus kavinėse, kur esą aptarinėjo galimą teisėjo papirkimą.

Nuo pat pradžių savo kaltės nepripažinę kaltinamieji tokios pozicijos laikėsi ir teisme.

Be kita ko, R.Aliukonienė teismą įtikinėjo, kad jos susitarimai ir susitikimai buvę tik blefas, žaidimas su A.Cicėnu, įrašytų pokalbių turinį vadino noru pasipuikuoti savo ryšiais prieš A.Cicėną.

Pastarasis teigė nesupratęs nei pokalbių turinio, nei ko iš jo norima, nors kaimynei taip pat gyrėsi, jog gerai pažįsta V.Gapšį.

Tačiau visai ką kita atskleidė byloje esantys pokalbių įrašai, kai buvo įvardyta kyšio suma, buvo susitarta dėl konspiracinių žodžių ir frazių naudojimo žinutėse.

"Kaltinamųjų kaltė, jog veikdami bendrai jie rengėsi pareikalauti didesnio negu 250 MGL vertės dydžio kyšio už jų pastangas paveikti, yra įrodyta. Kolegija mano, kad kaltinamųjų veiksmai buvo nusikalstami, kad jie neblefavo ir nebuvo jokio žaidimo bei apgaudinėjimo, nes jie realiai tarėsi dėl inkriminuojamos veikos padarymo", – akcentavo teisėjų kolegijos pirmininkas Eduardas Maškevičius.

Kyšio neįdavė

LAT teisėjas V.Aidukas apklaustas kaip specialusis liudytojas. Vėliau prokuratūra padarė išvadą, kad jis neatliko jokių veiksmų, leidžiančių jį įtarti šališkumu nagrinėjant bylą.

Šiuo metu jau pensijoje esantis buvęs teisininkas teisme aiškino, kad su R.Aliukoniene dirbo Vilniaus universitete, tačiau tikino, kad nesibičiuliavo.

O štai buvęs Seimo narys V.Gapšys liudijo, kad su teisiamuoju verslininku A. Cicėnu esąs gerai pažįstamas, jie net draugavę šeimomis, tačiau jau po apklausos sakė, kad šiuo metu draugystė yra nutrūkusi.

Generalinė prokuratūra skelbė, jog buvęs Seimo narys V.Gapšys byloje liko liudytoju, tačiau jo atžvilgiu "duomenys yra šiek tiek kitokie".

"Mūsų nuomone, V.Gapšys pagal turimas aplinkybes turėjo žinoti apie daromą nusikalstamą veiką, tačiau įstatymas jo neįpareigojo pranešti teisėsaugos institucijoms apie tai", – yra konstatavęs Generalinės prokuratūros prokuroras Tomas Meškauskas.

2016 m. gruodį Aukščiausiasis Teismas pripažino, kad Darbo partija vedė neoficialią buhalteriją, ir paliko galioti Darbo partijos įkūrėjui Viktorui Uspaskichui anksčiau skirtą 6,8 tūkst. eurų baudą.

V.Gapšys liko nubaustas 3,6 tūkst. eurų, buvusi finansininkė Marina Liutkevičienė – 5,7 tūkst. eurų baudomis.

Namuose atliko kratą

Buvusi Vilniaus apygardos prokuratūros Labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus vyriausioji prokurorė R.Aliukonienė gali pasigirti savo ryšiais.

Šią moterį uostamiestyje vykusiame teismo procese gynė jos buvęs kolega, Generalinės prokuratūros prokuroras M.Dūda.

Būtent šis prokuroras, tuomečio generalinio prokuroro Algimanto Valantino pavedimu kuravo tarnybinį patikrinimą dėl advokatų profesinės bendrijos "Markevičius, Gerasičkinas ir partneriai" skundo.

Advokatų kontoros vadovybė skundėsi dėl įmonės patalpose Vilniuje atliktų Kauno finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) kratų.

Tą kartą teisėsaugos dėmesio sulaukė R.Aliukonienės vyras Rimantas Aliukonis, tuo metu dirbęs šioje advokatų kontoroje.

2009 m. lapkričio 4-osios vakarą prokurorės bute FNTT pareigūnai atliko kratą. Krata atlikta ir jos sutuoktinio darbo vietoje, automobilyje.

Tiesa, prokurorė su kratomis nebuvo susijusi.

Vilniuje kilo sumaištis

Kratos advokatų kontoros "Markevičius, Gerasičkinas ir partneriai" darbuotojo ir prokurorės namuose sukėlė sumaištį Generalinėje prokuratūroje – procesinius veiksmus Kauno pareigūnai esą atliko be generalinio prokuroro žinios.

Ikiteisminį tyrimą, kuriame įtarimai dėl sukčiavimo ir pasikėsinimo papirkti valstybės tarnautoją buvo pareikšti keliems asmenims, kontroliavo Kauno miesto apylinkės prokuratūra.

Tačiau norint atlikti kratas pas advokatą, juo labiau prokuroro namuose, reikalingas specialus leidimas.

Todėl A.Valantinas pareikalavo visą ikiteisminio tyrimo medžiagą pristatyti į Generalinę prokuratūrą.

Nusikaltimo neįžvelgė

Paaiškėjo, kad tąkart Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus vyriausiosios prokurorės vyrui mesti įtarimai dėl pasikėsinimo papirkti valstybės tarnautoją buvo nepagrįsti, o ikiteisminio tyrimo teisėjas neteisėtai leido atlikti kratas.

"Ikiteisminis tyrimas R.Aliukoniui buvo nutrauktas, nes nebuvo padaryta veika, turinti nusikaltimo požymių", – taip konstatavo tuometis Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras M.Dūda, susipažinęs su perimtos bylos medžiaga.

Buvo inicijuotas tarnybinis patikrinimas dėl Kauno prokurorų ir FNTT Kauno skyriaus pareigūnų veiksmų teisėtumo.

Beveik visi kratą atlikę pareigūnai buvo nubausti. Kai kurių jų atžvilgiu pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Pats R.Aliukonis FNTT kratas portalui "Delfi" įvardijo kaip teisėsaugos iniciatyvą.

"Teismas pripažino, kad kratos ir visi veiksmai buvo atlikti neteisėtai. Tebuvo padarytas šou", – tąkart aiškino prokurorės vyras.

Sumos ir turtai – stulbinantys

FNTT tuomet atliko tyrimą, kuris buvo susijęs su Kauno verslininku Vladislavu Prilepskiu.

Esą jis iš savo verslo partnerių pasiskolino 5 mln. JAV dolerių naftos produktams įsigyti, tačiau pinigų negrąžino.

Kaip pernai skelbta portale lrytas.lt, suimtą verslininką ėmėsi ginti du advokatai, kurių vienas ir buvo R.Aliukonis. Netrukus V.Prilepskis išėjo į laisvę.

Buvo pasklidusios kalbos, neva vienam asmeniui galėjo būti perduota 40 tūkst. eurų papirkti ikiteisminio tyrimo pareigūnus. Tačiau rasti šių pinigų FNTT pareigūnams nepavyko.

Ten pat irgi skelbta, kad 2012 m. prokurorės R.Aliukonienės šeimos turto vertė siekė įspūdingą sumą – 753 tūkst. eurų.

Esą vien 2011-aisiais į įvairius šalies bankus padėta 123 tūkst. eurų indėlių. Taip pat buvo pratęstas ir kelių dar anksčiau padėtų indėlių, kurių suma – 102 tūkst. eurų, terminas.

Aliukoniai – darbštūs žmonės, kuriems, matyt, iš tiesų sekėsi kaupti turtą.

Iš 2000 m. rugpjūčio 21 d. išduotos Vilniaus apskrities VMI Vilniaus skyriaus pažymos matyti, kad šeimos turtas ir piniginės lėšos jau tada sudarė 69 930 eurų – 241,4 tūkst. litų.

M.Dūda, baigęs karjerą Generalinėje prokuratūroje, šiuo metu dirba būtent "Markevičius, Gerasičkinas ir partneriai" advokatų profesinėje bendrijoje.

Taigi, jei tikėsime žiniasklaidoje pateiktais 2012-ųjų duomenimis, per 11 metų sutuoktinių turtas padidėjo daugiau nei 10 kartų.

Vienija studijų pažintys

Buvęs R.Aliukonienės kolega M.Dūda, baigęs karjerą Generalinėje prokuratūroje, šiuo metu dirba būtent "Markevičius, Gerasičkinas ir partneriai" advokatų profesinėje bendrijoje.

Šią advokatų kontorą yra įkūręs buvęs vidaus ir teisingumo ministras Vytautas Markevičius bei Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjos Laimos Gerasičkinienės vyras Vladas Gerasičkinas.

V.Markevičius, V.Gerasičkinas ir A.Valantinas yra kurso draugai, kartu studijavę Vilniaus universiteto Teisės fakultete.

GALERIJA

  • Teismas nepatikėjo buvusios prokurorės versija, jog 15 tūkst. eurų suma yra už tvorą, kuri skiria R.Aliukonienės ir A.Cicėno <span style=color:red;>(centre)</span> namų valdas, – verslininkui skirta lygtinė bausmė prekybos poveikiu byloje.
Rašyti komentarą
Komentarai (13)

Rimti advokatai atstovauja

Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį ir pripažino kalta buvusią prokurorę Ritą Aliukonienę. Jai skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė, vykdymą atidedant dvejiems metams. Šią moterį gina jos buvęs kolega, ilgametis Generalinės prokuratūros prokuroras, o dabar advokatas Mindaugas Dūda. Prieš beveik dešimtmetį jo nurodymu buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas R.Aliukonienės vyrui – advokatui, kuris dirbo ten pat, kur ir dabar M.Dūda.

Na va -

Kratos advokatų kontoros "Markevičius, Gerasičkinas ir partneriai" darbuotojo ir prokurorės namuose sukėlė sumaištį Generalinėje prokuratūroje – procesinius veiksmus Kauno pareigūnai esą atliko be generalinio prokuroro žinios.

Teisingumas va toks cia

Advokatai Teisejai Prokurorai visi gyvenam svogeriu kraste
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS