Patarimai, kaip švarinti namus ir sveikiau, ir taupiau | Diena.lt

PATARIMAI, KAIP ŠVARINTI NAMUS IR SVEIKIAU, IR TAUPIAU

Bundanti gamta kviečia imtis ir namų aplinkos švarinimosi darbų. Tačiau prieš griebiant kempinę ir įvairius cheminius valiklius verta pasidomėti ne mažiau veiksmingomis alternatyviomis ir sveikatai draugiškesnėmis valymo priemonėmis.

Plovimo, valymo bei skalbimo priemonėse yra daugybė įvairių aktyvių medžiagų. Jos nevienodai agresyviai veikia žmogų. Tačiau specialistai įspėja, kad dalis buityje naudojamų cheminių medžiagų gali sukelti alergiją, o per ilgesnį laiką pažeisti imunitetą, paskatinti net onkologines ligas, vaisingumo problemas.

Todėl šiandien vis daugiau žmonių atsigręžia į natūralumą ir stengiasi ieškoti buitinių paprastesnės sudėties priemonių. Dažnai jų pasigaminti galima namuose – iš įprastai virtuvėje randamų ingredientų. Tokie įpročiai ne tik padeda kurti sveikesnę namų aplinką, bet ir sutaupyti.

Vonios valiklis iš sodos

Jums reikės vos dviejų sudedamųjų dalių: vandens ir sodos. Tiesiog į sodą įlašinkite šiek tiek vandens –  nedaug, tik tiek, kad iš miltelių taptų pastos konsistencijos. Toks valiklis padės pašalinti visas dėmes, taip pat naikins nemalonius kvapus bei nebraižys vonios ar kriauklės paviršius.

Stiklų ir veidrodžių valiklis iš acto

Actas – tai dar vienas produktas, kurio įprastai yra kiekvienuose namuose. O jei ir nėra – jį nusipirkti kainuoja tikrai nedaug. Su actu galite kuo puikiausiai nuvalyti veidrodžių paviršių, langus, stiklinius baldų paviršius. Taip pat su juo galite valyti ir kitus namuose esančius paviršius, kurie yra linkę apsinešti dėmėmis. Tačiau įsidėmėkite, kad jautresniems, labiau pažeidžiamiems paviršiams valyti negalima naudoti gryno acto, jį skieskite su vandeniu. Kuo paviršius jautresnis, tuo acto konsistencija turėtų būti mažesnė.

Vamzdžių valiklis iš sodos ir acto

Užsikimšus nutekamiesiems vamzdžiams, ne ką prasčiau nei vadinamasis „kurmis“ pagelbėti gali ir kur kas natūralesnės sudėties priemonė: tiesiog į karštą vandenį įpilkite acto ir sodos, gerai sumaišykite ir pilkite į vamzdžius. Ši priemonė puikiai tinka ir vamzdžių užsikimšimo profilaktikai.

Įsisenėjusių dėmių šalinimas su citrina

Puiki įsisenėjusias dėmes šalinanti priemonė – citrina. Ji turi dezinfekuojamąjį poveikį bei šalina blogus kvapus. Su citrina galite valyti indus, kuriuose yra įsisenėjusių dėmių, valyti virtuvines pjaustymo lenteles ar kitus įrankius. Jei dėmės didesnės ar senesnės, galima jas įtrynus palaikyti kelias valandas ar net per naktį. Taip pat citrinų rūgštis puikiai kovoja su kalkių nuosėdomis.


Specialisto komentaras

Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto prof. dr. Albinas Žilinskas:

– Ne paslaptis, kad žmonės nenori gaišti daug laiko nešvarumams valyti. Tačiau lazda turi du galus. Norint visiškai pašalinti vartotų chemikalų likučius reikėtų gaminį perskalauti karštu vandeniu daugiau kaip 10 kartų. Todėl labai svarbu buitinės chemijos priemones naudoti taupiai ir pagal paskirtį. Pavyzdžiui, išplauti indams dažnai pakanka tik karšto vandens ir kempinėlės. Net ir patį paprasčiausią muilą reikia vartoti saikingai, nes jis nuplauna mūsų odos apsauginį sluoksnį.

Ypač pavojingas yra chloras, kurio turinčios priemonės labai efektyviai balina audinius, išvalo bei dezinfekuoja unitazus ar kriaukles. Jo kvapą gamintojai maskuoja įvairiomis kvapiomis medžiagomis. Chloras ir jo junginiai ne tik dirgina odą, gleivines, bet gali sukelti ir kai kurias sunkias ligas. Ši medžiaga ilgai nesuskyla, migruoja vandeniu ar oru, gali kauptis gyvų organizmų riebaliniame sluoksnyje.

Net iš uždarytos chloro turinčios priemonės išgaruoja mikrokiekiai šios toksinės medžiagos. Beje, nuodingos chloro dujos išsiskiria ir reakcijos metu sumaišius rūgštines ir šarmines valymo priemones, turinčių, pavyzdžiui, natrio hipochlorito. Žmonės turėtų atidžiai perskaityti vartojamos cheminės priemonės etiketę ir laikytis dozavimo instrukcijos.

Valikliuose naudojamas ir formaldehidas – efektyviai dezinfekuojanti bei konservuojanti, bet sveikatai pavojinga medžiaga. Aišku, jo galimas naudoti kiekis yra reglamentuotas. Labai atsargiai reikia elgtis valant paviršius su šarmais bei rūgštinėmis priemonėmis.


Verta žinoti

Dirbant su cheminėmis priemonėmis reikia naudoti elementarias apsaugines priemones: pilant miltelius užsidėti kaukę arba rinktis presuotą ar skystą priemonę, naudoti apsaugines pirštines.

Norint sumažinti neigiamą poveikį sveikatai galima rinktis ir ekologiškas buitinės chemijos priemones.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS