LRT vadovė: „valstiečių“ siūlymai gali pakenkti LRT nepriklausomumui | Diena.lt

LRT VADOVĖ: „VALSTIEČIŲ“ SIŪLYMAI GALI PAKENKTI LRT NEPRIKLAUSOMUMUI

  • 9

Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos vadovė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė sako, kad kai kurie „valstiečių“ siūlymai dėl nacionalinio transliuotojo valdymo struktūros gali pakenkti LRT nepriklausomumui.

Ji teigia, kad kol kas neaišku, kaip būtų formuojama siūloma LRT valdyba „ir tai, kad šis procesas į LRT valdyseną įneš dar daugiau priklausomybės nuo politikų“.

Išplatintame pranešime spaudai M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat teigė nepritarianti siūlymui iš dalies keisti Tarybos narių skyrimo tvarką, susiejant su skiriančiosios institucijos kadencijos metais.

„Šis pasiūlymas, LRT administracijos nuomone, yra žingsnis didesnio LRT tarybos politizavimo kryptimi: įgyvendinus planuojamą tvarką politikai galės deleguoti Tarybos narius dar būdami valdžioje, dėl ko išnyktų „nesutampančių kadencijų“ principas, kuris įtvirtina, kad valdžios atstovo ir Tarybos nario kadencijos neturi sutapti“, – teigia ji.

LRT vadovei nerimą kelia tai, kad neaišku, kaip valdyba bus formuojama, ir tai, kad šis procesas į LRT valdyseną įneš dar daugiau priklausomybės nuo politikų: „Pagal „valstiečių“ projektą siūlomas kitoks valdymo modelis: LRT taryba liktų atsakinga už turinį, o valdymo funkcijos būtų perduotos naujai steigiamai institucijai – valdybai. Administracinę komisiją siūloma naikinti.

Anot projekto autorių, valdybos narius penkerių metų terminui skirtų taryba iš kandidatų, atrinktų viešuoju konkursu, kita alternatyva – kandidatų sąrašą parinktų skyrimų komitetas prie Tarybos. Dar vienas variantas – vykdančiuosius narius parenka ir skiria taryba, o nepriklausomus parenka Vyriausybė, skiria Taryba.

Tikimės, kad Seimo nariai supras, jog nepriklausomas ir depolitizuotas nacionalinis transliuotojas yra gyvybiškai svarbus jaunai Lietuvos demokratijai.

Idėja steigti valdybą nėra pati savaime ydinga – EBU (Europos transliuotojų sąjunga, kurios narys yra ir LRT) egzistuoja įvairių valdysenos modelių. Nerimą kelia tai, kad neaišku, kaip valdyba bus formuojama, ir tai, kad šis procesas į LRT valdyseną įneš dar daugiau priklausomybės nuo politikų“, – rašoma LRT išplatintame pranešime.

M. Garbačiauskaitė-Budrienė tvirtina, jog šis „valstiečių“ pasiūlymas yra žingsnis link didesnio LRT tarybos politizavimo.

„Siūloma iš dalies keisti tarybos narių skyrimo tvarką, susiejant su skiriančiosios institucijos kadencijos metais.

LRT taryba dabar sudaroma šešeriems metams iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų. Po keturis Tarybos narius skirtingu metu skiria prezidentas ir Seimas, po vieną narį deleguoja Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos švietimo taryba, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos vyskupų konferencija.

Seimo komisija siūlo, kad prezidentas keturis tarybos narius skirtų kasmet po vieną. Kadangi prezidento kadencija – penkeri metai, vienus metus prezidentas atstovo neskirtų. Taip pat siūloma nustatyti, kad Seimas keturis Tarybos narius skiria po du vienu metu, laikantis principo, kad skyrimai vyktų kiekvienos Seimo kadencijos metu. Siūloma svarstyti trumpinti Tarybos narių darbo terminą nuo šešerių iki 4–5 metų.

Šis pasiūlymas, LRT administracijos nuomone, yra žingsnis didesnio LRT Tarybos politizavimo kryptimi:  įgyvendinus planuojamą tvarką, politikai galės deleguoti Tarybos narius dar būdami valdžioje, dėl ko išnyktų „nesutampančių kadencijų“ principas, kuris įtvirtina, kad valdžios atstovo ir Tarybos nario kadencijos neturi sutapti.

EBU nuolat akcentuoja nacionalinių transliuotojų nepriklausomumą ir rekomenduoja tolti nuo jų politizavimo, taigi Lietuvoje tai būtų žingsnis atgal.

Tarp kitų siūlymų „valstiečiai“ išreiškė norą griežtinti LRTK reguliavimą LRT atžvilgiu, bet nenurodė kaip. Šiuo metu LRTK ir taip pakankamai prižiūri LRT veiklą – jos funkcijos šioje srityje nurodytos Visuomenės informavimo įstatyme, jokių specialių išlygų, skirtų visuomeninio  transliuotojo priežiūrai, įstatymas nenumato“, – savo nuomonę dėsto LRT vadovė.

LRT administracija Seimo komisijos oficialių išvadų laukia su nerimu ir tikisi, jog Seimo nariai supras, jog nepriklausomas ir depolitizuotas nacionalinis transliuotojas yra gyvybiškai svarbus Lietuvos demokratijai.

„Visiškai sutinku, kad būtina reikalauti iš nacionalinio transliuotojo skaidrumo ir atskaitomybės. Šiuos visuomenės lūkesčius stengiamės atliepti, jau nemažai ir nuveikėme šia kryptimi. Tačiau visai kas kita mėginti LRT daryti labiau priklausomą nuo politikų – tai neturi nieko bendra nei su demokratiškumu, atvirumu, skaidrumu, nei su žiniasklaidos laisve.

Vasarį Seime, LRT tyrimo komisijoje, lankęsis buvęs EBU viceprezidentas ir šios organizacijos vyresnysis konsultantas Borisas Bergantas atkreipė dėmesį, kad visuomeninio transliuotojo priežiūra turi būti vykdoma neįtraukiant politinių jėgų ir neturi būti vykdoma tiesiogiai politinių institucijų – nesvarbu, ar vyriausybės, ar parlamento. Priešingu atveju kiltų per didelė nepagrįsto politinio įsikišimo rizika.

„Kiekvienos šalies patirtis skirtinga, tačiau iš savo patirties galiu pasakyti, kad politikai turėtų būti kuo toliau nuo visuomeninio transliuotojo priimamų sprendimų. Visuomeninis transliuotojas – ne gyvulys, kurį reikėtų saugoti“, – tuomet sakė B. Bergantas.

„Kiekvienos šalies patirtis skirtinga, tačiau iš savo patirties galiu pasakyti, kad politikai turėtų būti kuo toliau nuo visuomeninio transliuotojo priimamų sprendimų. Visuomeninis transliuotojas – ne gyvulys, kurį reikėtų saugoti“, – tuomet sakė B. Bergantas.

Todėl Seimo komisijos oficialių išvadų laukiame su nerimu ir tikimės, kad Seimo nariai supras, jog nepriklausomas ir depolitizuotas nacionalinis transliuotojas yra gyvybiškai svarbus jaunai Lietuvos demokratijai“, – rašoma LRT pranešime.

Rašyti komentarą
Komentarai (9)

pasiūlymas

Siūlau paskaityti portale Pro Patria dokumentą, kurį parašė LRT vadovei bei LRT tarybei, apie prastą jų darbą ir raginimą viską keisti. Manau, kad turėtų LRT keistis, nors ir labai to nenori. Paskaitykite - parašyta dalykiškai ir profesionaliai.

KAUNIETIS

Nesuprantu aš buvusios papų portalo vadovės - kam kelti paniką ? jeigu jūs dirbtumėte kaip valstybinis niekam neparsidavęs kanalas,tai ir pakenkti niekas negalėtų,o dabar viskas išvartoma pagal užsakymus,tai ir nerimas kyla.

UFFO

LRT nepriklausomumas :DD kada paskutini karta kvietet vaisvila padiskutuot arba koki tai rolanda paulauska??? niekada stai ir nepriklausomumas
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS