Monika lyg Gebelsas | Diena.lt

MONIKA LYG GEBELSAS

Kaip visada, Lietuvoje atsiranda įdomių sprendimų įvairiuose lygmenyse. Štai nuspręsta Venecijos bienalėje Lietuvą pristatyti 20 kv. m natūralios pelkės. Kūrybinga. Geras sumanymas, atspindintis ir kai kurias visuomenės tendencijas. Tačiau kūrybingumas kai kam – turbūt lyg kilpa ant kaklo.

Plačiai aptarinėjama naujosios LRT direktorės iniciatyva keisti kanalo "LRT Kultūra" pavadinimą, nes "kultūra galbūt yra laikoma produktu elitinei, siauresnei auditorijai", o taip dalį tos auditorijos atgrasytų. Iš tiesų, kas gali būti atgrasiau nei kultūra. Dėl manęs tas kanalas gali vadintis bet kaip, blogiau čia kitkas. Pats požiūris į kultūrą. Buvo kadaise toks žmogus, kuriam, išgirdus žodį "kultūra", ranka tiesdavosi prie revolverio. Tas žmogus –  Jozefas Gebelsas. Kuo jis skiriasi nuo...? Be to, įdomus požiūris ir į "elitinę, siauresnę auditoriją", kurią labai norėtųsi papildyti popsine platesne, o šiai, žinoma, žodis "kultūra" neva esąs sunkiai suvokiamas. Reikia kitokio. Čia galime prisiminti iškalbingą faktą, kad, šiai direktorei vadovaujant vienam informaciniam portalui, jame žinia apie poeto Sigito Gedos mirtį buvo paskelbta skyrelyje "Pramogos". Nebelieka ką ir pridurti.

Kaune irgi kartais prasimanoma pramogų keistuose kontekstuose. Daug kas vyksta unikaliuose Kauno fortuose: kepami blynai, skaitoma poezija, rengiamos parodos ir t.t. Tai puiku ir sveikintina, tačiau sužinojęs, kad "šventė visai šeimai" rengiama IX forte, negalėjau patikėti. Šventė šeimai itin tragiškų masinių žudynių vietoje. Nesvarbu, kad aiškinta ją rengus "kiek toliau", už pusės kilometro, tačiau tos vietos aura tokia baisi, kad labai krykštauti ir šlamšti čeburekus ten gal nereikėtų. Be to, 10 000 Kauno žydų, pėsčiomis varomų iš naikinamo geto į mirtį, turėjo praeiti ir pro šią pievelę, kurią matė paskutinįsyk gyvenime. Poetas Vytautas Montvila sušaudyti buvo vežamas irgi pro ten. Tai ką mes darom, ponios ir ponai??

Ta šventė buvo gera ir reikalinga, klausimas tik vienas: ar tikrai daugiau neatsirado kur? Nes jei taip ir toliau, sulauksime situacijos, kurią geriausiai apibūdintų prancūzų rašytojo Boriso Viano romano pavadinimas: "Aš ateisiu nusispjauti ant jūsų kapų".

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Virginija

Ačiū už puikias mintis ir pastebėjimus

Ona

Gaila, kad kai kurie komentatoriai nepajėgūs suprasti už juos daug intelektualesnio autoriaus,

ziurim foto

...ir bobike vakar guodesi,kad serga.....didybes manija?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS