„Jaunimo linijos“ psichologas: atostogos yra būtinos | Diena.lt

„JAUNIMO LINIJOS“ PSICHOLOGAS: ATOSTOGOS YRA BŪTINOS

  • 1

Artėjant paskutiniam ilgajam vasaros savaitgaliui, o ir pačiai vasarai ritantis į pabaigą, daugelis žmonių atostogauja, dar planuoja atostogas arba jau skaičiuoja buvusių atostogų prisiminimus. Tačiau yra žmonių, kurie visai nepoilsiauja, sakydami, kad atostogos – laiko švaistymas. Psichologų teigimu, atostogauti yra būtina, kad vėliau žmogus galėtų produktyviai ir pozityviai dirbti, mokytis, gyventi.

„Atostogos gali padėti sureguliuoti miegą, subalansuoti emocijas, susitvarkyti santykius. Ilgojoje perspektyvoje atostogos pakelia žmonių produktyvumą, nes pailsėję darbuotojai yra energingesni, laimingesni, darbus nudirba ir problemas išsprendžia geriau ir greičiau nei pervargę“, – sako „Jaunimo linijos“ psichologas Mykolas Kriščiūnas.

Pasak jo, daugelis šiuolaikinių žmonių būna taip pasinėrę į darbus, kad nebemoka atsipalaiduoti ir pailsėti.

Visų pirma, norint gerai pailsėti, reikėtų visiškai atsijungti nuo darbo: neskaityti darbo žinučių, netikrinti darbinio elektroninio pašto. Smegenims reikia nemažai laiko, kad tą dėmesį vėl atgautų, o ilgesnis buvimas be darbinės informacijos padeda įsitraukti į atostogas lengviau, nors iš pradžių gali kelti nerimą.

Atostogos gali padėti sureguliuoti miegą, subalansuoti emocijas.

Pasak psichologo, nerimą mažinti ir atsiriboti gali padėti keli dalykai: tikslus darbų perdavimas ir delegavimas dar prieš prasidedant atostogoms. Taip pat svarbu atostogų laikotarpiu iš telefono ištrinti su darbu susijusias aplikacijas. Jei tikrinti darbinius reikalus yra privalu, tuomet derėtų susikurti taisykles sau ir šeimai, kaip ir kada bus naudojami telefonai, taip pat derėtų darbo reikalus tikrinti kasdien tam tikru metu ir tam tikrą laiką – tai padės skirti konkretų laiką atsitraukti nuo darbo.

Antra, pasak psichologų, būtina kokybiškų atostogų sąlyga –  aplinkos pakeitimas. Tai leidžia mąstyti kitaip, pamatyti kitus dalykus, nei įprasta, suaktyvinti tas smegenų puses, kurios dažnai būna aptingusios. „Galima išvykti į kitą miestą ar šalį, ar tiesiog pabūti kitaip, nei įprasta. Pavyzdžiui, jei žmogus daugiau laiko praleidžia kontoroje, – per atostogas gali praleisti daugiau laiko gamtoje, o jei visada domisi filmais, – gali paskaityti knygą ir pan.“, –  pataria M.Kriščiūnas.

Trečia, kokybiškas atostogas padeda užsitikrinti ir jų planavimas. „Viena vertus, pačių atostogų susiplanavimas duoda aiškumo, suteikia struktūrą, kartu daugiau laisvės ir ramybės. Kita vertus, atostogų laikas yra tinkamas planuoti į priekį: skirti laiko atpažinti, kas labiausiai išvargina darbe ar kitose veiklose ir kaip su tuo tvarkytis“,  –  sako „Jaunimo linijos“ psichologas.

Galiausiai, per atostogas vertėtų kurti prisiminimus. Tyrimai rodo, kad laimingesni tie, kurie pinigus ir laiką leidžia potyriams ir nuotykiams, o ne daiktams. Nauji ar tiesiog malonūs potyriai padeda kurti naujus atsiminimus. Pasak psichologo M.Kriščiūno, daugelis pasaulio psichologų sutaria, kad kokybiškiausios būna nepertraukiamos atostogos, trunkančios kuo ilgiau (maždaug iki trijų savaičių).

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Azuolas

100procentu sutinku. Pagarbiai.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS