Lietuvos patriotas? | Diena.lt

LIETUVOS PATRIOTAS?

Ar Lietuva turėtų minėti buvusio Lenkijos diktatoriaus Juzefo Piłsudskio 150-ąsias gimimo metines? Neturėtų. Nėra ir negali būti kompromisų šiuo klausimu.

1. Jeigu 1920 m. ir įvyko koks nors stebuklas, reikšmingas Lietuvai, jos valstybingumui, tai tikrai ne prie Vyslos, o prie Giedraičių ir Širvintų, kur Lietuvos kariuomenė sustabdė Lucjano Żeligowskio vadovaujamas lenkų karines pajėgas.

Priešingai, J.Piłsudskis atsimetė nuo vadinamųjų krajovcų – bajorų ir intelektualų, kurie laikė save lenkiškos kultūros dalimi, tačiau politiškai pripažino Lietuvą, jos teisę egzistuoti.

2. Neabejotinai, J.Piłsudskio tikslas buvo prijungti prie Lenkijos visą Lietuvą ir neapsiriboti tik Vilniumi ir jo kraštu. Tą įrodo ne tik vadinamosios Vidurio Lietuvos (trumpai egzistavusios lenkų marionetinės valstybės, įsteigtos 1920 m. po L.Żeligowskio įsiveržimo į Vilniaus kraštą, sulaužius Suvalkų susitarimą – aut. past.) prijungimas prie Lenkijos (1922 m.), bet ir lenkų karinės organizacijos planuotas sąmokslas Kaune (nesėkmingas J.Piłsudskio bandymas nuversti Lietuvos vyriausybę, vadovaujamą Mykolo Sleževičiaus, ir pakeisti ją prolenkiška valdžia, kuri sutiktų su sąjunga su Lenkija – aut. past.) bei parama vadinamiesiems plečkaitininkams, po 1926 m. gruodžio 17 d. perversmo siekusiems nuversti tautininkų (Antano Smetonos ir Augustino Voldemaro) režimą.

3. Šie ir kiti J.Piłsudskio veiksmai, aiškiai nukreipti prieš Lietuvos valstybę, rodo, kad Lenkijos lyderis nesiekė sukurti ko nors panašaus į buvusią Abiejų Tautų Respubliką. Priešingai, J.Piłsudskis atsimetė nuo vadinamųjų krajovcų – bajorų ir intelektualų, kurie laikė save lenkiškos kultūros dalimi, tačiau politiškai pripažino Lietuvą, jos teisę egzistuoti.

4. Neigiamai šių dienų Lietuvoje vertinamas 1920 m. lietuvių susitarimas su Tarybų Rusija. Vis dėlto tik dėl šio susitarimo įvyko tai, ką galime vadinti geopolitiniu stebuklu, t.y. Lietuvos atsiradimu Europos žemėlapyje. Mažytei, ką tik susikūrusiai Lietuvai teko laviruoti tarp trijų Europos galių: Rusijos, Vokietijos ir Lenkijos. Ir tai, kad mūsų šalis nebuvo rusifikuota, germanizuota ar polonizuota, tik patvirtina, koks buvo apgalvotas šis sprendimas.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

JAU PRIPRATĘS PRIE NUSIKALBĖJIMŲ

Šitas, atsieit, "įžvalgas" rašinėjantis vaikis tradiciškai atrado "tikrąją" Lietuvos gelbėtoją - žinoma, Rusiją. Jam negirdėta (nežinoma? Neleidžiama žinoti? Bet greičiausiai, sąmoningai nutylima), kad Tarybų Rusija, viena ranka pasirašinėdama taikos sutartį su Lietuva, kita ranka rengė joje bolševikinį perversmą. Politinis šuleris, kraugerys Leninas jau buvo sustrategavęs ir aplinkybių verčiamas ( be kita ko ir Brest-Litovsko sutarties), sutiko laikinai paleisti Lietuvą, kad po to, kai bolševikinės ordos paims Varšuvą ir patrauks toliau link Vakarų, vėl galėtų ją okupuoti ir prijungti prie bolševikinės sovietų Rusijos. Pagal šio mūsų įžvalginiko logiką - tai būtume galėję vadinti "geopolitiniu stebuklu". Apgailėtine, vyruti, apgailėtina...

Blin

Ar jau visa lenkiška abėcėlė (išskyrus ó) Lietuvoje įteisinta, jei laikraštyje leidžiama rašyti ne Pilsudskio ir Želigovskio, bet Piłsudskio ir Żeligowskio? Tai gal ir Pilsudskio vardą autorius teisingai parašytų - ne Juzefo, o Józef, kaip priklauso? O kai apie Kinijos politikus rašys, tai hieroglifais tikriausiai?

nuomonė

Deja taip... Gal jis buvo lietuvių kilmės (berods iš Giniotaičių-Giniatovič giminės,o ir tėvo pavardė manau rodo lietuvišką kilmę-Pilsudskis-Pilsūdiškis(Pilsūdai-kaimas prie Skaudvilės ,Tauragės rajone)), bet ,manau,reikia ažiūrėti ne į kilmę,bet įveiksmus Lietuvos atžvilgiu.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS