Šiaurės Korėja D. Trumpo grasinimą vadina „šuns lojimu“ | Diena.lt

ŠIAURĖS KORĖJA D. TRUMPO GRASINIMĄ VADINA „ŠUNS LOJIMU“

  • 3

Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras neteikė reikšmės JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) tūžmingam grasinimui sunaikinti jo šalį, palygino jį su „šuns lojimu“ ir sakė, kad Pchenjano tokia retorika nesulaikys.

Antradienį sakydamas savo pirmąją kalbą Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje, D.Trumpas perspėjo Šiaurės Korėją, kad Vašingtonas ją „visiškai sunaikins“, jei bus užpulta Amerika ar jos sąjungininkės.

Ši karinga kalba buvo pasakyta kelis mėnesius augant įtampai dėl Pchenjano ginklų programos laimėjimų. Tarp šių pasiekimų – nepaisant sankcijų atliktas šeštas branduolinis bandymas ir kelios balistinės raketos, paleistos praskrieti virš Japonijos arba netoli jos.

Atvykusį į Niujorką dalyvauti JT susitikimuose, Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministrą Ri Yong Ho (Li Jong Ho) pasitiko žurnalistų klausimai apie D.Trumpo kalbą. Jis atsakė pacituodamas patarlę. „Yra posakis, kad žygis tęsiasi, net jei šunys loja, – trečiadienį eidamas į savo viešbutį pasakė Ri Yong Ho. – Jei jie bando šokiruoti mus lojimu, tai tikrai šuns sapnas.“ Korėjiečių kultūroje „šuns sapnas“ reiškia beprasmišką dalyką.

Izoliuota ir skurdi Šiaurės Korėja sako, kad jai reikia tvirtos branduolinės atgrasomosios priemonės apsisaugoti nuo agresyvių Jungtinių Valstijų. Šis autokratiškas režimas militarizmą pavertė savo ideologijos centru.

Pchenjanas yra deklaravęs tikslą turėti galimybes smogti JAV žemyninei daliai ir pastarosiomis savaitėmis puikavosi savo ginklų programos laimėjimais. Rugsėjo mėnesį atliktą branduolinį bandymą Šiaurės Korėja vadino vandenilinės bombos, sumažintos tiek, kad ją galėtų nešti raketa, bandymu.

Liepos mėnesį Šiaurės Korėja išbandė dvi tarpžemynines balistines raketas, kurios, kaip atrodo, galėtų pasiekti didelę JAV žemyninės teritorijos dalį. Šios vis įžūlesnės provokacijos bandė JAV ir jų sąjungininkių kantrybę.

D.Trumpas Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong Uną (Kim Čen Uną) yra pavadinęs „Raketininku“ ir sakęs, kad jis leidosi į „savižudžio misiją“.

A. Merkel  aiškiai nesutinka

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė „aiškiai nesutinkanti“ su D. Trumpu, pagrasinusiu sunaikinti Šiaurės Korėją. „Esu prieš tokius grasinimus“, – pareiškė ji per interviu radijui „Deutsche Welle“.

„Manome, kad bet koks karinis sprendimas yra visiškai netobulas, ir remiame diplomatines pastangas“, – pridūrė A.Merkel.

„Kas dėl Šiaurės Korėjos, laikau bet kokius kitus variantus nepagrįstais. Todėl aiškiai nesutinku su JAV prezidentu“, – sakė ji.

 

A. Merkel pažymėjo, kad Vokietija nebus pasyvi Šiaurės Korėjos krizės stebėtoja. „Ši problema yra taip pat susijusi su mumis“, - pareiškė ji. „Dėl to esu pasirengusi ir užsienio reikalų ministras yra pasirengęs prisiimti savo įsipareigojimus“, - sakė ji, turėdama galvoje šalies diplomatijos vadovą Sigmarą Gabrielį (Zigmarą Gabrielį).

A.Merkel ragina diplomatiniu keliu tartis su Šiaurės Korėja, kad ši atsisakytų savo raketinės ir branduolinės programų. Jos manymu, Pchenjanui galėtų būti pasiūlytas 2015-aisiais su Iranu pasirašyto branduolinio susitarimo modelis. Visgi D.Trumpas JT Generalinėje Asamblėjoje neigiamai atsiliepė ir apie pastarąjį susitarimą, kuris, jo nuomone, yra „akibrokštas“ Junginėms Valstijoms.

Svarstomos „visos galimybės“

Japonijos premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) trečiadienį pareiškė, kad laikas dialogui su Šiaurės Korėja baigėsi ir prisidėjo prie JAV perspėjimo, kad svarstomos „visos galimybės“.

Kreipdamasis į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją, Sh.Abe sakė, kad „liko nedaug laiko“ veiksmams dėl Šiaurės Korėjos, kuri pastarosiomis savaitėmis įvykdė dar vieną branduolinį bandymą ir paleido virtinę raketų virš Japonijos ar netoli jos.

Kitą dieną po JAV prezidento  pareikšto grasinimo „visiškai sunaikinti“ Šiaurės Korėją, jeigu ji atakuotų, Sh.Abe sakė: „Mes nuolat remiame Jungtinių Valstijų poziciją: kad svarstomos visos galimybės.“

Pasak Sh.Abe, pasaulis anksčiau dėjo dideles pastangas susitarti su Šiaurės Korėja, pradedant JAV paremtomis 1994 metų „Sutartomis gairėmis“ (Agreed Framework), kurios po dešimtmečio žlugo.

„Vėl ir vėl, visi bandymai išspręsti problemas dialogu virto niekais. Kokios sėkmės tikėdamiesi dabar trečią kartą kartojame tą pačią nesėkmę? – sakė jis. – Reikia ne dialogo, o spaudimo.“

Sh.Abe išreiškė nerimą dėl Šiaurės Korėjos karinės pažangos. Jis pabrėžė, kad Pchenjano režimas artimiausiu laiku gali įgyti vandenilinių bombų ir tarpžemyninių balistinių raketų, kuriomis būtų galima smogti Jungtinėms Valstijoms.

Japonijos premjeras pareikalavo griežtai vykdyti JT sankcijas Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) režimui. Tarp naujausių priemonių – draudimas importuoti šios šalies tekstilės gaminius ir išduoti leidimus kviestiniams darbuotojams iš Šiaurės Korėjos.

Tačiau jau daug metų taikomos sankcijos darė tik ribotą poveikį Šiaurės Korėjai, kuri laikosi „Čučhės“ (juche, savarankiškumo) ideologijos ir ekonomiškai kliaujasi kaimynine Kinija.

Pekinas vis labiau nusivilia Kim Jong Uno veiksmais, bet nuogąstauja dėl jo režimo žlugimo padarinių. Kinija ne kartą ragino pradėti dialogą, o šios šalies užsienio reikalų ministras Wang Yi (Vang I) antradienį ragino nutraukti „dabartinį vis gilėjantį užburtą ratą“.

Paragino įgyvendinti sankcijas

Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas (Stefanas Liovenas), reaguodamas į D.Trumpo karingą kalbą, paragino įgyvendinti sankcijas, bet taip pat siekti dialogo.

„Karinio sprendimo nėra, nes tai būtų katastrofa – ne vien Šiaurės Korėjai, bet ir Pietų Korėjai, visam pusiasaliui, Japonijai“, – žurnalistams sakė S.Lofvenas.

Tačiau Sh.Abe perspėjo, kad iškilo pavojus pasitikėjimui pasauliu ir kad tik Šiaurės Korėjai leidžiama taip nepaisyti Saugumo Tarybos.

„Šiaurės Korėja šaipydamasi bando atmesti pastangas dėl nusiginklavimo, kurias bėgant metams uoliai dėjome“, – sakė Sh.Abe, kuris yra ilgiausiai dirbantis Japonijos premjeras po Antrojo pasaulinio karo.

Sh.Abe išgarsėjo raginimais laikytis griežtos linijos Šiaurės Korėjos atžvilgiu dėl ankstesnio Japonijos civilių grobimo.

Jis taip pat spaudė išplėsti Japonijos gynybos pajėgų vaidmenį, nors JAV parašyta konstitucija draudžia šiai šaliai kada nors vėl kariauti.

D.Trumpas žada Š.Korėjai skelbti naujas sankcijos

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sakė, kad vėliau ketvirtadienį paskelbs apie naujas sankcijas Šiaurės Korėjai; tai bus naujausios priemonės, kuriomis stengiamasi atgrasinti režimą tolimesnio branduolinės ir raketų programos plėtotės.

„Šiaurės Korėjai skirsime daugiau sankcijų“, – sakė D.Trumpas po susitikimo su Afganistano prezidentu ketvirtadienį JT Generalinės Asamblėjos užkulisiuose, jo padėjėjams sakius, kad D.Trumpas vėliau ketvirtadienį paskelbs svarbų pranešimą.

GALERIJA

  • Donaldas Trumpas ir Angela Merkel
Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Bandis

Kol siauraakio parselio nepasvilins, tol jis ir kriukses...

...

Ir vėl Merkel į Putino dūdelę pučia.

Armėnų radijas klausia:

Kuo skiriasi Putinas nuo Kim Jong Uno? Atsakymas – niekuo: abu – neužaugos, abu – su Napoleono kompleksu, abu - mojuoja branduoliniais vėzdais, abu – viens kitą myli, abu – šiurpina pasaulį.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS