Britų premjerė: „Brexit“ susitarimo projekto alternatyva – jokio „Brexit“ | Diena.lt

BRITŲ PREMJERĖ: „BREXIT“ SUSITARIMO PROJEKTO ALTERNATYVA – JOKIO „BREXIT“

  • 1

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) ketvirtadienį britų parlamentarams pareiškė, kad jei jie neparems jos susitarimo su Briuseliu projekto, iškils galimybė, kad šalis iš Europos Sąjungos išstos be jokio susitarimo arba išvis nebus jokio „Brexit“.

„Galime pasirinkti išstoti be susitarimo, galime rizikuoti tuo, kad nebus išvis jokio „Brexit“, arba galime pasirinkti susivienyti ir paremti geriausią susitarimą, dėl kurio galima susiderėti“, – parlamentui pasakė Th. May.

Jai paminėjus „jokio „Brexit“ galimybę, kai kurie parlamentarai pritariamai šaukė.

Siūlys balsuoti dėl nepasitikėjimo

Konservatyvių pažiūrų parlamentaras, vienas aktyviausių „Brexit“ šalininkų Jacobas Reesas-Moggas (Džeikobas Risas-Mogas), ketvirtadienį pateikė prašymą parlamentui balsuoti dėl nepasitikėjimo premjere Theresa May (Tereza Mei).

Europos tyrimų grupės vadovas įteikė laišką Konservatorių partijos parlamentinei frakcijai Bendruomenių Rūmuose po įtemptos sesijos parlamente, kur premjerė bandė įsiūlyti susitarimą dėl „Brexit“.

„Deja, pasitraukimo susitarimo projektas, šiandien pristatytas parlamentui, pasirodė esąs blogesnis nei tikėtasi; jame nesilaikoma pažadų, duotų tautai“, – rašė J. Reesas-Moggas savo laiške Konservatorių partijos politikai didelę įtaką turinčio 1922-ųjų komiteto vadovui Grahamui Brady (Graemui Breidžiui).

„Taigi, pagal atitinkamas taisykles ir tvarką... tai yra oficialus laiškas dėl nepasitikėjimo partijos lydere“, – pridūrė jis.

Jei 48 konservatorių įstatymų leidėjai parašys analogiškus laiškus, bus inicijuota kova dėl partijos lyderio posto.

Nors tokius laiškus jau yra parašę keli parlamentarai, buvo laukiama, kokį žingsnį žengs J. Reesas-Moggas, turint galvoje jo įtaką „Brexit“ šalininkams britų parlamente.

Tik G. Brady žino, kiek tokių laiškų komitetas jau yra gavęs, vis dėlto vis garsiau spėliojama, kad Th. May paskelbus „Brexit“ susitarimo projektą jau artėjama prie ribos.

Trečiadienį J. Reesas-Moggas atmetė premjerės pateiktą projektą ir pareiškė, kad jis kelia grėsmę Jungtinės Karalystės vientisumui, užkerta kelią Britanijai sudarinėti laisvosios prekybos susitarimus su kitomis pasaulio šalimis ir privers šalį nuolat laikytis Briuselio diktuojamų taisyklių.

Jei Th. May laimės kovą dėl partijos lyderio posto, ji liks šiose pareigose ir dar metus negalės būti balsuojama dėl nepasitikėjimo ja.

Vis dėlto jei Th. May pralaimės, ji privalės trauktis iš Konservatorių partijos vadovės kėdės ir negalės dalyvauti naujo lyderio rinkimuose.

Atsistatydina Britanijos „Brexit“ sekretorius

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) ketvirtadienį patyrė itin skaudų smūgį, jos „Brexit“ sekretoriui Dominicui Raabui (Dominikui Rabui) pareiškus, kad jis „privalo atsistatydinti“ dėl pasiūlytos išstojimo iš Europos Sąjungos sutarties.

„Negaliu suderinti pasiūlytos sutarties terminų su pažadais, kuriuos davėme šaliai savo manifestu“, – sakoma per „Twitter“ paskelbtame D. Raabo atsistatydinimo rašte.

Sekretorius pridūrė esąs nusistatęs prieš neapibrėžtos trukmės „apsidraudžiamąjį planą“, turintį garantuoti, kad tarp Airijos Respublikos ir Jungtinei Karalystei priklausančios Šiaurės Airijos provincijos neatsirastų realios sienos. Pasak D. Raabo, ES turės „veto teisę mūsų galimybei pasitraukti“.

„Jokia demokratinė valstybė dar nėra pasirašiusi susipančioti tokiu plačiu režimu, primestu iš išorės, be jokios demokratinės priežiūros, kaip bus taikomi įstatymai, taip pat be galimybės nuspręsti pasitraukti iš šio susitarimo“, – rašė jis.

D. Raabo atsistatydinimas yra skaudus smūgis Th. May, vėliau ketvirtadienį turinčiai kreiptis į parlamentą dėl „Brexit“ sutarties projekto, kuriam ankstesnę dieną, po penkias valandas trukusių įtemptų debatų, „kolektyviai“ pritarė Jungtinės Karalystės vyriausybė.

Premjerei gali būti sunku įtikinti pakankamai įstatymų leidėjų pritarti susitarimui su Europos Sąjunga.

Kad pasiektų šį susitarimą, Th. May padarė kai kurių svarbių nuolaidų. Pavyzdžiui, numatoma, kad Britanija pereinamuoju laikotarpiu ir galbūt dar daug ilgiau liks susieta su ES muitų sąjunga.

Traukiasi kiti vyriausybės nariai

Didžiosios Britanijos darbo ir pensijų reikalų sekretorė Esther McVey (Ester Makvei) ketvirtadienį atsistatydino dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos sutarties projekto, suduodama dar vieną smūgį ministrei pirmininkei Theresai May (Terezai Mei).

„Susitarimu, kurį vakar pateikėte (ministrų) kabinetui, negerbiami referendumo rezultatai“, – atsistatydinimo laiške ministrei pirmininkei rašė E.McVey, viena uoliausių „Brexit“ šalininkų.

Pasak jos, susitarimo tekste pernelyg daug nuolaidų Europos Sąjungai, be to, jis „kelia grėsmę Jungtinės Karalystės vientisumui“.

Didžiosios Britanijos jaunesnioji „Brexit“ ministrė Suella Braverman (Sjula Breiverman) tapo ketvirtuoju britų ministrų kabineto nariu, ketvirtadienį atsistatydinusiu dėl šalies išstojimo iš Europos Sąjungos susitarimo projekto.

Laiške ministrei pirmininkei Theresai May (Tereza Mei) išreikšdama savo protestą S. Braverman rašė, kad Briuseliui padarytomis nuolaidomis „negerbiama žmonių valia“.

ES viršūnių susitikimo data

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ketvirtadienį paskelbė, kad lapkričio 25 dieną bus surengtas Europos Sąjungos viršūnių nepaprastasis susitikimas, per kurį lyderiai, kaip planuojama, pasirašys anksčiau šią savaitę su Didžiąja Britanija suderintą ir Londono vyriausybės patvirtintą „Brexit“ sutartį.

Šis D. Tusko pareiškimas yra svarbi paspirtis Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovei Theresai May (Terezai Mei), kurios laukia nelengva užduotis įtikinti šiam susitarimui pritarti susiskaldžiusį šalies parlamentą, pasidalijusį į uolių „Brexit“ šalininkų ir priešininkų stovyklas, abi kritikuojančias premjerę.

Likusių 27 ES valstybių ambasadoriai šios savaitės pabaigoje susitiks pasidalyti savo įžvalgomis apie susitarimo projektą, sakė D. Tuskas ir pridūrė, jog viliasi, kad „komentarų nebus per daug“.

Jie taip pat apžvelgs, kaip rengiama „bendra politinė deklaracija“ dėl būsimų Briuselio ir Britanijos santykių. Anot D. Tusko, šis dokumentas kartu su Londonu turėtų būti galutinai parengtas iki antradienio, o tada pateiktas išnagrinėti valstybių narių pareigūnams.

„Tuomet, jeigu neįvyks nieko nepaprasta, surengsime Europos (Vadovų) Tarybos susitikimą, kad užbaigtume derinti ir formalizuotume „Brexit“ susitarimą. Jis įvyks sekmadienį, lapkričio 25 dieną, 9 val. 30 min.“, – pareiškė D. Tuskas.

D. Tuskas šią žinią paskelbė per Briuselyje surengtą spaudos konferenciją su ES vyriausiuoju „Brexit“ derybininku Micheliu Barnier (Mišeliu Barnjė). Ankstesnę dieną Jungtinės Karalystės vyriausybė po penkias valandas trukusių įtemptų debatų išreiškė „kolektyvinį“ pritarimą 585 puslapių apimties „Brexit“ sutarties projektui.

D. Tuskas padėkojo M. Barnier ir jo komandai už darbą. Anot Europos Vadovų Tarybos pirmininko, šių žmonių dėka „Brexit“ žala bus mažesnė ir bus užtikrinti ES interesai.

M. Barnier savo ruožtu sakė, kad susitarimas yra „sąžiningas ir subalansuotas“, nors sulaukė neigiamų vertinimų iš „Brexit“ šalininkų Th. May vyriausybėje, kaltinančių premjerę ignoruojant rinkėjų valią, pareikštą 2016 metų birželį vykusiame referendume.  

Sutartis apima piliečių teises, Britanijos finansinių įsipareigojimų klausimo sprendimą ir planus dėl pereinamojo laikotarpio po „Brexit“, per kurį abi pusės tikisi pasiekti naują prekybos susitarimą.

Kontroversiškiausia sutarties nuostata – „apsidraudžiamasis mechanizmas“ (backstop), numatantis, kad Britanija liks ES muitų sąjungoje, kol bus sudaryta nauja prekybos sutartis. Tai leis išvengti patikrų pasienyje su Airijos Respublika.

„Brexit“ šalininkai būgštauja, kad dėl to Britanija liks „vasaline valstybe“, neribotam laikui susieta su ES.

A. Merkel sveikina susitarimo projektą

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį sveikino „Brexit“ susitarimo projektą, bet perspėjo, kad jo atmetimas nulemtų „blogiausio atvejo scenarijų“ – netvarkingą Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos be jokio susitarimo.

„Labai džiaugiuosi, kad po ilgų ir ne visada lengvų derybų galėtų būti pasiektas pasiūlymas“, – sakė A. Merkel apie susitarimo projektą, kurį dar turi paremti britų parlamentas ir kitos 27 ES narės.

Tačiau A. Merkel, didžiausios ES ekonomikos vadovė, pridūrė, kad „blogiausio atvejo scenarijus ir netvarkingiausias atvejis būtų nesugebėjimas pasiekti susitarimo“.

„Tai alternatyva, kurią visuomet privalome atminti, – po ministrų kabineto susitikimo Potsdame netoli Berlyno sakė A. Merkel. – Klausimas toks: ar tai, ką dabar turime, yra pamatas? Tikiuosi, kad tai gali būti pamatas.“

GALERIJA

  • Britų premjerė: „Brexit“ susitarimo projekto alternatyva – jokio „Brexit“
Scanpix nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

o

ji teisingai pasake jokio atsiskyrimo nebus nes tai buvo incijuota scotlandjardo pagal karaliu uzgaida o jaunimas galvoja kitaip ir privalo pravesti referenduma nes tu lordu ant pirstu galima suskaiciuoti ir jie prievartauja savo zmones nesiskaitydami su daugumos nuomone....

SUSIJUSIOS NAUJIENOS