Ukrainos atominės energetikos reguliuotojas: Černobylio rajone padidėjo radiacijos lygis | Diena.lt

UKRAINOS ATOMINĖS ENERGETIKOS REGULIUOTOJAS: ČERNOBYLIO RAJONE PADIDĖJO RADIACIJOS LYGIS

Ukrainos atominės energetikos reguliuotojas pranešė, kad netoli Černobylio atominės elektrinės (ČAE) užfiksuotas aukštesnis nei įprastai gama spinduliuotės lygis.

ČAE teritoriją ketvirtadienį užėmė Rusijos kariuomenė, tos pačios dienos rytą pradėjusi didelio masto puolimą prieš Ukrainą.

Ukrainos valstybinė branduolinio reguliavimo inspekcija (SNRIU) penktadienį paskelbė, kad Černobylio zonoje užfiksuotas aukštesnis gama spinduliuotės lygis, bet detalių apie šį padidėjimą nepateikė.

Padidėjimą SNRIU susiejo su „viršutinio dirvožemio sluoksnio suardymu draudžiamoje zonoje judant daugybei sunkiosios karinės įrangos ir užterštų radioaktyvių dulkių pakilimu į orą“.

Ukrainos pareigūnai pranešė, kad Rusija ketvirtadienį po įnirtingo mūšio užėmė ČAE ir aplink ją nustatytą draudžiamą zoną.

Antroji karo Ukrainoje diena

Scanpix nuotr.

 

Rusija paskelbė karą Ukrainoje

Scanpix ir Twitter nuotr.

Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas sakė, kad ČAE saugo rusų desantininkai, turintys užkirsti kelią bet kokioms galimoms „provokacijoms“. Jis tvirtino, kad radiacijos lygis tame rajone tebėra normalus.

Vienoje įsikūrusi Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pranešė, kad Ukraina informavo ją apie nebeveikiančios Černobylio elektrinės užėmimą, ir pridūrė, kad ten nebuvo „jokių aukų ar sugriovimo“.

ČAE, esančioje Ukrainos šiaurėje netoli sienos su Baltarusija, 130 km į šiaurę nuo Kijevo, 1986 metų balandžio 26-ąją įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa – atliekant saugos bandymą sprogo elektrinės 4-asis reaktorius. Tuomet pakilęs radioaktyvių dulkių debesis nuslinko virš Europos.

Uždaroje zonoje aplink elektrinę saugomi didžiuliai kiekiai radioaktyvių atliekų, be to, radioaktyvių teršalų yra susikaupę tos teritorijos grunte.

2016 metų lapkritį virš sprogusio reaktoriaus pastatytas milžiniškas naujas apsauginis gaubtas, kuriam buvo skirta 2,1 mlrd. eurų tarptautinių lėšų. Šis statinys turi apsaugoti nuo tolesnio radioaktyvių medžiagų nuotėkio ir dešimtmečiams užtikrinti Europos žmonių saugumą.

Gairės: Černobylis, radiacija, Černobylio AE, karas Ukrainoje
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS