Mokslininkai sukūrė specialų maistą vyresnio amžiaus žmonėms | Diena.lt

MOKSLININKAI SUKŪRĖ SPECIALŲ MAISTĄ VYRESNIO AMŽIAUS ŽMONĖMS

  • 4

Mokslininkai sukūrė ir išbandė inovatyvų, mikromaistinėmis medžiagomis praturtintą maisto produktą, skirtą senyvo amžiaus pacientams.

Gaminio veiksmingumas  – įspūdingas: per 10 jo vartojimo dienų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Geriatrijos klinikos vyresnio amžiaus pacientų mitybos būklė ir sveikatos rodikliai žymiai pagerėjo, rašoma pranešime spaudai.

Pasak LSMU Medicinos akademijos Slaugos fakulteto Geriatrijos klinikos docentės, gydytojos geriatrės Gytės Damulevičienės, senyvo amžiaus žmonės Lietuvoje dažniausiai yra ligoti, ir didelę dalį jų sveikatos sutrikimų lemia mitybos nepakankamumas.

„Vyresnio amžiaus žmonės suvartoja gerokai per mažai baltymų, B grupės vitaminų, vitamino C, cinko ir seleno, patiria polinesočiųjų riebalų rūgščių stoką. Dėl nepakankamos mitybos mažėja raumenų jėga ir masė, gali sutrikti regėjimas, skonio pojūtis, sunkiau gyti žaizdos ir pragulos, gali išsivystyti osteoporozė, nusilpti imuninė sistema. Mitybos nepakankamumas bei vitamino D stoka siejama su sarkopenija, taip pat Alzheimerio liga ir kitomis demencijomis“, – pasakojo doc. G. Damulevičienė.

Tad mokslo projektu „Geras maistas: geriatriniams pacientams adaptuotų, mikronutrientais praturtintų maisto produktų sukūrimas“ siekta sukurti inovatyvius maisto produktus, kurie padėtų senyvo amžiaus žmonėms išvengti mitybos nepakankamumo sukeliamų sveikatos sutrikimų.

Toks produktas – skanus, patraukliai atrodantis, kreminės konsistencijos, praturtintas baltymais, omega-3 nesočiųjų riebalų rūgštimis, vitaminais ir mineralais maistas vyresnio amžiaus žmonėms – jau sukurtas ir išbandytas.

Kuriant naująjį gaminį, siekta, kad jo sudėtyje vyrautų nesotieji riebalai, būtų mažiau angliavandenių ir laktozės, bet daugiau – riebaluose tirpių vitaminų A ir D3, svarbiausių B grupės vitaminų, taip pat cinko, seleno, kalcio. Produktas – kreminės konsistencijos, kad galėtų valgyti ir pacientai, turintys rijimo sutrikimų, bei papildytas patrauklią spalvą, gerą skonį suteikiančiu juodųjų aronijų ekstraktu, kuriame gausu vertingų antocianinų. 

Vitaminams  ir maistingosioms mikromedžiagoms įterpti pasirinkta „įkapsuliavimo“ technologija: riebalų lašeliuose smulkiomis dalelėmis išsklaidyti vandens lašeliai, o jie išsklaidyti vandenyje – taip maistingoje emulsijoje „užrakintos“ medžiagos išsaugo savo biologinį aktyvumą. Tyrimai patvirtino, jog šios medžiagos virškinimo metu išsiskiria ir yra įsisavinamos žarnyne.

Pasak gydytojos geriatrės doc. G. Damulevičienės, naujojo produkto veiksmingumas įrodytas objektyviais klinikiniais tyrimais. 10 dienų stacionare kasdien 2 kartus per dieną po 200 ml mokslininkų pagaminto maisto porcijomis buvo maitinami vyresnio amžiaus pacientai. Nustatyti teigiami tiriamosios grupės pacientų sveikatos pokyčiai: padidėjo žasto apimtis, paspartėjo eisena, pacientų kraujyje beveik dvigubai padidėjo vitamino B12 koncentracija ir kt. Visi tiriamieji puikiai toleravo naująjį produktą.

Mokslinio tyrimo rezultatai pristatyti pieno perdirbimo įmonės specialistams, tikimasi su jais bendradarbiauti.

Geriatriniams pacientams adaptuotą, mikronutrientais praturtintą maisto produktą sukūrė bendra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų komanda. Šis projektas – vienas pirmųjų, kuriuos finansavo tarpinstitucinis mokslo fondas, pernai įkurtas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Kauno technologijos universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto ir Lietuvos energetikos instituto.

Gairės: maistas, senjorai, mityba
Rašyti komentarą
Komentarai (4)

gyvenime nemačiau

gydytojos, girdančios pacientą.

Tai..

bus kaip su papildais.Kurių reikia smaswalą suėsti kad kažkiek pajustum

Supratau

vėl kažkas parengė projektą,kad pasipelnytų senyvo amžiaus žmogeliuko mityba. Juk geriausia mityba ta,ko nori pats organizmas,o papildų vaistinėse į valias tiek cinko,seleno,kalcio ir kalio vitamino C ,D3 ir B12,omega 3 ir 6 ir visokių kt. mikroelementų. Tik prašykit vaistininko, jūms aibę parinks. Bet ne visi pirkėjai supranta ko reikia vyresnio amžiaus žmogui. Tai gal pradėkim nuo tyrimų ko trūksta organizme,bet ne tai ką mokslininkai sukūrė ir kažkas inovatyvia informacija pasinaudos pasipelnijimo tikslais. O juk tokių abstu.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS