Net ir farmacininkai perspėja: neskubėkime griebtis vaistų | Diena.lt

NET IR FARMACININKAI PERSPĖJA: NESKUBĖKIME GRIEBTIS VAISTŲ

Medikai perspėja: viršytos paracetamolio dozės yra toksiškos, jo negalima vartoti su ežiuolės preparatais, nes sustiprėja neigiamas poveikis kepenims. Antibiotikai tampa nebeveiksmingi. Neatsakingo vaistų vartojimo padariniai – labai skaudūs.

Svarbu žinoti, kaip veikia

Vaistai skirti gydyti ir jie gelbsti nuo sunkiausių ligų. Deja, tie patys vaistai gali ir pražudyti. Tai būtina žinoti kiekvienam, vartojančiam vaistus net ir nuo menkų negalavimų.

Staigus neapskaičiuotas posūkis, išvažiavimas į priešpriešinę eismo juostą gali būti ne tik neatsakingo vairavimo, didelio greičio ar alkoholio vartojimo padarinys.

Skaudžių nelaimių kelyje priežastimi gali tapti ir vairuotojo savijauta, paveikta vaistų, kai jie vartojami savo nuožiūra ar nesilaikant gydytojų nurodymų. Medikų teigimu, kai kurie net ir nereceptiniai vaistiniai preparatai gali sukelti mieguistumą, išsekimo pojūtį ar sumažinti dėmesio koncentraciją.

"Kai kuriais atvejais vaistai gali sukelti tokią būseną, lyg vairuotumėte nemiegoję ar vartoję alkoholio", – atkreipia dėmesį vaistininkė Žydrūnė Muzikevičiūtė.

Didžiausia vaistus vartojančių vairuotojų klaida – sėsti prie vairo neperskaičius informacinio vaistų lapelio ar nepasikonsultavus su vaistininku.

"Perkantieji vaistus neretai pasidomi, ar jie neturės įtakos darbui, kitai aktyviai fizinei ar protinei veiklai. Deja, vairavimo klausimas vaistų pirkėjams ir vartotojams toli gražu nėra svarbiausias", – pastebi Ž.Muzikevičiūtė ir tokių ligonių primygtinai prašo perskaityti informacinį lapelį.

Jame tikrai bus nurodyta, jei vartojant preparatą nerekomenduojama sėsti prie vairo. Be to, visi vaistai veikia skirtingai, ir kiekvienas organizmas į juos reaguoja savaip.

Kita medalio pusė

Iš tiesų yra nemažai be receptų parduodamų vaistų, nuo kurių žmogus gali tapti mieguistas, jaustis pavargęs ar net patirti haliucinacijas, sako medikai.

Yra vaistų, kurie mažina koncentraciją ir lėtina judesius, sukelia mirgėjimą akyse. Ypač didelį pavojų vairuojant kelia nervų sistemą veikiančių vaistų grupei priklausantys preparatai.

"Sisteminio poveikio anestetikai, naudojami narkozei, narkotiniai analgetikai, malšinantys skausmą, psicholeptikai, dar žinomi kaip raminamieji ir migdomieji, įvairūs psichotropiniai preparatai slopina centrinės nervų sistemos sužadinimą. Panašiai veikia ir antidepresantai, slopinantys depresijos simptomus, šalinantys nerimą, preparatai, skirti valgymo sutrikimams gydyti ar lėtiniam bei neuropatiniam skausmui mažinti. Būtent visų šių grupių vaistai – pavojingiausias vairuotojų priešas", – probleminių preparatų grupes vardija farmacijos specialistė Ž.Muzikevičiūtė.

Ji priduria, kad dažnai gali pradėti migdyti vaistai, palengvinantys peršalimo simptomus. Preparatai, kurie mažina cukraus kiekį kraujyje, gali jį pernelyg sumažinti, o vaistai nuo aukšto kraujospūdžio – sukelti galvos svaigimą. Net ir kai kurie vaistai nuo alergijos turi panašų šalutinį poveikį.

Savijautą būtina įvertinti

Vartojant vaistus, ypač naujai paskirtus, medikai siūlo atkreipti dėmesį į savo organizmą – įvertinti savijautą ir tik įsitikinus, kad ji gera, sėsti prie vairo.

"Ligonio artimieji taip pat turėtų atkreipti į tai dėmesį. Jei pasikeičia žmogaus elgesys, reakcija, jis tampa tarsi nesavas, negali susikaupti susilpnėja koncentracija – būtinai pasakykite, kad žmogui nedera sėsti prie vairo", – pataria vaistininkė Ž.Muzikevičiūtė.

Jos teigimu, norint išvengti nelaimių, būtina konsultuotis su specialistais, ypač jeigu nenorime ar negalime perskaityti informacinio pradedamų vartoti vaistų lapelio. Taip pat svarbu negerti kito žmogaus vaistų, jei jis skundžiasi panašiomis sveikatos problemomis. Jie gali sukelti visiškai priešingą ir nenuspėjamą reakciją.

Viršytos dozės – nuodai

Dar blogiau, kai žmonės užsiima savigyda: patys pasirenka antibiotikus ar kitus vaistus, geria jų per daug.

Vaistininkė Giedrė Buzienė perspėja, kad savo nuožiūra vartojant vaistus, kurių veiklioji medžiaga yra ta pati, galima labai sau pakenkti.

"Tarkime, į daugumos vaistų nuo peršalimo sudėtį įeina didesnės ar mažesnės paracetamolio dozės. Viršytos dozės yra toksiškos", – vaistininkė G.Buzienė primena ir tai, kad sunegalavus ne visada būtina griebtis vaistų.

Peršalimą ir jo simptomus galima efektyviai gydyti ir natūraliomis priemonėmis – arbatomis, žoliniais preparatais. Labai svarbu simptomus ne slopinti, o gydyti. Pavyzdžiui, jei kamuoja šlapias kosulys, reikia gleivių valymąsi skatinti, o ne blokuoti, todėl perkant vaistinius preparatus, visuomet verta pasitarti su vaistininku.

G.Buzienė pastebi, kad rudenį ir žiemą dažniausi vaistų nesuderinamumo pavyzdžiai – kelių skirtingų vaistų nuo peršalimo arba kosulį slopinančių ir skatinančių preparatų vartojimas vienu metu.

"Kai žmogus perka tokius vaistus kartu, visuomet klausiame, ar juos vartos tas pats ligonis. Šių vaistų vartoti kartu negalima, tarpusavyje jie nesuderinami ir gali sukelti stiprų šalutinį poveikį. Pavyzdžiui, kartu vartojami kraują skystinantys preparatai bei vaistai nuo uždegimo ir skausmo gali sukelti kraujavimą iš skrandžio", – perspėja vaistininkė.

Sąveika su papildais

Dažniausiai daug skirtingų ir ne visada būtinų preparatų perka vyresnio amžiaus žmonės, pastebi vaistininkai.

Vaistai širdies veiklai, kraujotakai gerinti, diabetui gydyti, kraujospūdžiui reguliuoti yra stipraus poveikio. Labai svarbu stebėti, ar jie neblokuoja vienas kito, ar nesustiprina veikimo, ar jų vartojimas kartu nesukelia grėsmės pažeisti tam tikrą organą, pavyzdžiui, skrandį arba kepenis.

"Sąveikauti tarpusavyje gali ne tik vaistai, bet ir maisto papildai arba vaistai su maisto papildais. Tarkime, paracetamolio nerekomenduojama vartoti su ežiuolės preparatais, nes sustiprėja neigiamas poveikis kepenims, labai daug vaistų tarpusavyje nedera su maisto papildais, kurių sudėtyje yra greipfrutų sėklų ekstrakto, skirto imunitetui stimuliuoti", – atkreipia dėmesį  G.Buzienė.

Antibiotikų pavojus

Ne mažiau sveikatos problemų kelia ir antibiotikai, tiksliau neatsakingas jų vartojimas.

"Daugėja pacientų, kuriems infekcijas sukelia antibiotikams atsparūs mikroorganizmai", – pastebi Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas profesorius Alfredas Smailys.

Infekcijos po sąnario endoprotezavimo yra reta, bet labai sudėtinga komplikacija, kartais reikalaujanti daugkartinių operacijų ir ilgalaikio antibiotikų terapijos kurso.

"Mikroorganizmų atsparumas antibiotikams didėja, todėl jais gydyti reikia labai atsakingai. Mūsų klinikoje dirba daugiaprofilinė komanda, kurią sudaro gydytojai mikrobiologai ir ortopedai traumatologai. Jie skiria antibiotikus, atlikę nuodugnius tyrimus ir įvertinę paciento ligos istoriją. Tai užtikrina saugesnį vaistų vartojimą ir efektyvesnį gydymą", – patirtimi dalijasi profesorius A.Smailys.

Jis kartu su kolegomis gydytoju ortopedu traumatologu Justinu Stučinsku ir gydytoju rezidentu mikrobiologu Luku Cemnalianskiu vyko į "Charite" ligoninę Berlyne, kurioje stebėjo, kaip ten gydomos infekcijos. Grįžę Kauno klinikose įdiegė naują su implantais susijusios infekcijos diagnostikos ir gydymo algoritmą.

Pirmiausia – paprasčiausi

Kauno klinikų Laboratorinės medicinos klinikos vadovė profesorė Astra Vitkauskienė pastebi, kad apie netinkamą antibiotikų vartojimą kalbama jau keleri metai.

Šiuo metu ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas ne teigiamoms antibakterinių vaistų savybėms, o sukeliamam šalutiniam poveikiui ir padariniams.

"Tik racionali antibiotikų terapija sudaro sąlygas išgydyti infekciją, atsakingai juos vartojant ir skiriant tik tada, kai ligos neįmanoma įveikti kitomis priemonėmis", – pabrėžia profesorė A.Vitkauskienė.

Racionali terapija – tai gydymas tinkama doze antibiotikų reikiamą gydymo laiką.

Endoprotezavimo sektoriaus vadovas profesorius Šarūnas Tarasevičius pabrėžia, kad, tik mikrobiologiškai ištyrus ligos sukėlėją, išvengiama neadekvataus antibiotikų skyrimo.

"Racionalus antibakterinis gydymas – kai skiriami siauriausio spektro antibiotikai, geriausiai veikiantys konkretų sukėlėją ir mažiausiai – kitas organizmo bakterijas", – sako profesorius Š.Tarasevičius.

GALERIJA

  • Net ir farmacininkai perspėja: neskubėkime griebtis vaistų
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

l.a.a

menesi gydziausi arbatomis, dabar bus antri antibiotikai, nes veini nepadejo. O galejau acc su gripeksu pagerti savaite ... dabar jau antras menuo sinusitai-vat tau ir arbateles

SUSIJUSIOS NAUJIENOS