Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies | Diena.lt

PASITEPUSI RIEBIU KREMU VOS NENUŠALO NOSIES

Patarimų, kaip apsaugoti veido odą nuo šalčio, apstu, tačiau neretai jie prieštaringi. Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Kosmetologijos katedros dėstytoja Vaiva Vaikšnorienė perspėja pasikliauti tik profesionalų nuomone.

– Žinome, kad šaltą dieną, prieš einant į lauką, reikia pasitepti riebiu kremu. Tai padariusi viena kaunietė skundėsi vos nenušalusi nosies. Kokių tiesų jūs mokote savo studentus – kosmetologus, kurie yra geriausi odos priežiūros žinovai?

– Odos priežiūra priklauso nuo jos tipo, būklės, žmogaus amžiaus. Negalima teigti, kad absoliučiai visiems žiemą reikia naudoti riebų kremą. Pateiksiu kelis pavyzdžius.

Jūsų oda riebi ir rytą atsikėlusi, nusipraususi, pasitepusi drėkinamuoju kremu einate pusryčiauti. Praeina valanda, kol susirengiate važiuoti į darbą. Vykstate automobiliu, dirbate biure, visą dieną neišeinate į lauką. Tokiu atveju riebaus kremo nereikia, nes odos liaukos maždaug per pusvalandį išskiria pakankamą riebalų kiekį, kuris padengia odą tarsi riebus kremas.

Tačiau apsauginio kremo reikia tokiai pačiai riebiai odai, jei rytą atsikėlusi, nusipraususi ir pasitepusi kremu skubate į darbą ir važiuojate autobusu ar troleibusu. Iki stotelės – dešimt minučių kelio, lauke – 10 ar 15 laipsnių šalčio. Riebaus kremo reikia priklausomai ir nuo odos tipo, ir nuo sąlygų.

– Pasitepus riebiu kremu būti šilumoje negerai?

– Jeigu oda sausa, be abejo, jai reikia riebesnio kremo, bet jeigu oda riebi, tepate riebų kremą ir sėdite visą dieną šiltame biure, dar labiau sutrinka riebalinių liaukų funkcija, plečiasi poros, gali susiformuoti spuogai. Riebių kremų nepatartina naudoti vakare ir tais atvejais, kai išsiplėtę paviršiniai kapiliarai, nes ant odos susidaro plėvelė, kuri sukuria šiltnamio efektą. Tuomet kapiliarai plečiasi dar labiau. Tačiau žiemą tokią odą iš ryto būtina patepti riebiu apsauginiu kremu.

– Vadinasi, net ir sausai odai ne visuomet tinka riebus maitinamasis kremas?

– Yra daug faktorių, turinčių reikšmės kremo pasirinkimui. Vienoks naudotinas rytą, kitoks – vakare. Bent dėl pagrindinių odos priežiūros principų verta pasitarti su profesionaliais kosmetologais.

– Tačiau odos būklė gali keistis? Nuo ko ji priklauso?

– Odos tipas nesikeičia, o būklė priklauso ir nuo vidinių, ir nuo išorinių faktorių. Ją gali paveikti stresas, hormonų balanso sutrikimai, vėjas ir šaltis, ilgiau pabuvus lauke arba, atvirkščiai, ilgai būnant patalpose, kur oras itin sausas. Odos būklė gali pasikeisti ir dėl naudojamų kosmetinių priemonių bei atliktų procedūrų: cheminio šveitimo su AHA, derambrazijos ar lazerinių procedūrų, kai nušlifuojamas apsauginis odos sluoksnis. Dėl to oda gali tapti jautri. Nėra paprasta ir lengva teisingai parinkti odos priežiūros priemones.

– Mes norime būti gražūs ir sveiki, bet nesame pratę konsultuotis su kosmetologais ar odos ligų gydytojais.

– O būtų naudinga. Vien jau tam, kad mokėtume pažinti odą, pajausti, kada jai reikia daugiau drėgmės, kada – pamaitinti. Daug patarimų randama internete. Tai ir gerai, ir blogai. Žmonės džiaugiasi radę, kaip išspręsti savo odos problemą, bet neretai juos pateikia kosmetologai, kurių kompetencijos niekas netikrina. Štai rašoma: kaip gerai rytą įtrinti veidą su vaistinių augalų nuoviru sušaldytais ledukais. Tai stangrina odą. Tačiau nepateikiama informacija, kokiais atvejais negalima to daryti: kai oda nesveikai raudona, kapiliarai išsiplėtę. Nuo šalčio jie staiga traukiasi, o kai atšyla – plečiasi. Jeigu jų sienelės trapesnės –  trūkinėja. Ledukais galima tonizuoti tik normalią odą, kai kapiliarai nepažeisti.

– Tai gal geriau vaistingųjų augalų nuoviro kompresai?

– Tai labai gerai.

– "Natūralus lūpų grožis, veido raukšlių nebuvimas ir gražūs veido kontūrai – tai, apie ką svajoja daugelis mūsų", – taip vieno kosmetologijos centro tinklalapyje reklamuojamos procedūros su hialurono rūgštimi. Du šimtai eurų už injekciją – ir esi gražuolė. Kaip jūs vertinate tai?

– Hialurono rūgštis yra labai vertingas kosmetinių priemonių ingredientas, kurio pagrindinė paskirtis – pritraukti ir sulaikyti didelį kiekį drėgmės. Hialurono rūgštis – kaip magnetas vandeniui. Ji kaip kempinė sugeria drėgmę ir paskirsto ją po organizmo audinius. Tai ideali priemonė, nes padeda kitoms veikliosioms medžiagoms patekti į gilesnius sluoksnius.

Hialurono rūgštis naudojama gaminant kremus, serumus, kaukes ir preparatus, kurie skirti injekcijoms. Svarbu pasirinkti tinkamą priemonę ir teisingai ją naudoti. Vakar turėjau pacientę, kuri, nusipirkusi brangų serumą su hialurono rūgštimi, jį naudoja kas vakarą, o oda – išsausėjusi, pleiskanota. Taip atsitiko dėl to, kad ant serumo moteris netepė kremo, nors oda buvo sausa. Ne visi priemonių su hialurono rūgštimi vartotojai žino, o ir ne visi gamintojai skelbia, kokios formos rūgštis panaudota: stambiamolekulinė, mažos molekulinės masės ar kelių rūšių. Kai molekulės didelės, ant odos užsidėjusi plėvelė drėkina tik raginį sluoksnį ir didesnio poveikio gilesniems audiniams nepadaro. Dauguma iš mūsų galvoja: jei kosmetikos priemonėje yra hialurono rūgšties, tokia priemonė išlygins raukšles. Tai  netiesa. Tokia priemonė tik įdrėkins raginį sluoksnį, ir viskas. Ji naudinga tik tuo atveju, kai odai trūksta drėgmės. Tik mažos hialurono rūgšties molekulės skverbiasi giliau, drėkina ir raginį sluoksnį, ir epiderminį, pasiekia dermą, kur vyksta senėjimo procesai. Prieš juos efektyviai veikia įvairūs bioaktyvūs peptidai, retinolis, fitoestrogenai, alfa hidrokso rūgštys ir kitos medžiagos.

– Ar parabenai tikrai yra žudikai?

– Nesu šios srities profesionalė, todėl turiu nuomonę, susidarytą iš įvairių šaltinių. Vienoje tarptautinėje konferencijoje gydytojai dermatologai ir alergologai tvirtino, kad parabenai retai sukelia alergines reakcijas, yra gana saugūs, nes naudojami seniai ir sukaupta didelės patirties. Dabar naudojami nauji konservantai, nes be jų kremų ir kitų kosmetinių priemonių nebūna. Tie nauji nėra giliai ištirti, nėra jų naudojimo patirties. Ji išryškės po kokių dešimties metų.

– Vadinasi, nereikia bijoti parabenų?

– Cheminius konservantus naudoti būtina, tačiau galima sumažinti jų koncentraciją, įtraukiant į kosmetinės priemonės kompoziciją gamtinių junginių, pasižyminčių antibakterinėmis savybėmis. Tai sorbininė rūgštis, beržų, pušų, spanguolių, serbentų, putinų ekstraktai, kai kurie eteriniai aliejai. Pakuotė taip pat labai svarbi – naudojant indelius su dozuojančia vakuumine pompa galima sumažinti konservantų kiekį.

– Kokius kremus vartojate jūs?

– Turiu galimybę rinktis profesionalius kosmetinius produktus. Naudoju skirtus brandžiai odai. Mėgstu juos kaitalioti, nes kaip organizmui reikia kuo įvairesnio maisto, taip ir odai – įvairių medžiagų. Įvairovė neleidžia odai aptingti, priprasti prie kosmetikos priemonės. Juk kiekvienoje jų – vis kitokie aktyvūs ingredientai. Pastovumo reikia jautriai odai, vartoti – tik tas priemones, kurios geriausiai tinka.

– Dabar tampa madinga kremus gamintis pačioms. Kaip vertinate tokią saviveiklą?

– Jei iš natūralių medžiagų pasigamintą kremą sunaudojate per porą dienų – gerai, arba per savaitę, kai tą kremą laikote šaldytuve. Namų gamybos priemonės tinka odai drėkinti, maitinti, apsaugoti raginį sluoksnį. Tačiau jomis nepadarysime poveikio gilesniems odos sluoksniams, todėl vargu ar jos apsaugos nuo raukšlių susidarymo ar turės stangrinamąjį efektą. Kaip jau minėjau, didelės molekulės negali prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius, kur vyksta pagrindiniai senėjimo procesai, nes pagrindinė raginio sluoksnio funkcija – apsauginė. Šiuolaikinės kosmetinių priemonių gamybos technologijos labai sudėtingos, biologiškai aktyvios medžiagos talpinamos į liposomas, nanosomas, naudojama papildomų ingredientų, kurie padeda įveikti odos barjerą ir pasiekti gilesnius odos sluoksnius.

– Kai daug kartų per dieną plaunamės rankas, labai išsausėja jų oda. Kaip ją drėkinti?

– Rankoms reikia ne mažiau priežiūros nei veidui, ir joms yra specialaus kremo. Jame turi būti medžiagų, kurios uždėtų apsauginę plėvelę, juolab kad nuo rankų kremas greitai nusivalo.

– O kojoms taip pat reikia kremo, juolab kad vanduo, tekantis iš dušo čiaupo, jų odą taip pat labai išsausina ?

– Dermatologai pataria ir aš pritariu: nereikėtų kelis kartus per dieną praustis po dušu, naudojant dušo gelius, muilą. Jie labai išsausina odą, pašalina apsauginę hidrofilinę plėvelę. Ji atsikuria maždaug per dvi valandas, o kai kuriems – daug ilgiau. Vadinasi, tiek laiko oda lieka be apsaugos.

– Jei, kojas pasitepę kremu, maunamės kojines, kelnes ar lendame į lovą – tas kremas nusivalo?

– Pasitepus kremu reikia jį įmasažuoti. Be to, naudotinas tik kokybiškas kremas, o ne tas, kuris baigia pasenti ar netiko veidui.

– Kaklui tinka veido kremas?

– Yra atskirų produktų ir kaklui, ir lūpoms, paakiams. Pastariesiems būtinas būtent jiems skirtas kremas, nes paakių odos anatominė struktūra visiškai kitokia nei veido ar kaklo odos. Vokų odos epidermis labai plonas, riebalinių liaukų labai mažai, todėl paakių sritis jautresnė ir sausesnė negu veido oda. Veido kremas tinka ir kaklui, jį reikia tepti ir rytą, ir vakare.

GALERIJA

  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
Elijaus Kniežausko nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

vadinasi

Tai nebuvo riebus kremas. Karelijoj per šalčius rankas, kojų pirštus ir veidą tepdavome meškos taukais ir tai tikrai saugodavo nuo šalčio. Tie kremai neaišku iš ko pagaminti nes ištepus sausai odai skirtu kremu oda dar labiau išsausėja. Svarbu pirkti ir tepliotis

SUSIJUSIOS NAUJIENOS