Šokis, meditacija arba tylus pokalbis vandenyje | Diena.lt

ŠOKIS, MEDITACIJA ARBA TYLUS POKALBIS VANDENYJE

Judesio masažo ir meditacijos derinys. Taip keliais žodžiais neseniai į Lietuvą atkeliavusią vandens šiatsu terapiją (watsu) pavadino jos meistrė ir pradininkė Lietuvoje Jurga Švedienė.

Supamas ir glostomas srovių

Žingsnis, antras, trečias. Pajauti, kaip kūną jaukiai pradeda glostyti 34–35 laipsnių šilumos baseino (geriausia – gyvo, natūralaus, šilto telkinio, bet tokių Lietuvoje nėra) vanduo.

Brendi giliau ir, prilaikomas watsu meistrės, guliesi ant vandens. Į šiltą vandenį panyra ausys, iki pusės – galva, užmerki akis.

Ir prasideda bendravimas tyloje, šokis, meditacija vandenyje.

Vandens terapijos specialisto prilaikomas linguoji, supiesi, sukiesi ant vos juntamų šiltų bangų.

Vandens srovės, sūkuriai lyg tūkstančiai masažuotojo pirštų ir meistras, kuris tau suteikia judesių laisvę ir saugumą. Tai padeda atsipalaiduoti, pasiekti būseną, kai jauti, kad tarsi kvėpuoja kiekviena kūno ląstelė.

"Tai nėra išmoktos judesių sekos kaip fizioterapijoje. Žmogus tavimi pasitiki, jis atsiveria, tu jį prilaikai, stebi, kai spiralėmis, linijomis juda, sukasi jo kūnas, – teigė jau nuo 2002 m. watsu praktikuojanti ir kitose pasaulio šalyse ne tik lietuvius, bet ir įvairių kraštų specialistus watsu mokanti 50 metų Jurga. – Ir taip prasideda asmeninis žmogaus šokis ar aikido vandenyje, kai instruktorius, vos prilaikydamas tave alkūnėmis, rankomis, pratęsia judesius. Stebėdamas padedi kurti jam muzikinį kūrinį, kuris kiekvieną kartą yra naujas ir nesikartojantis."

Padeda ir nuo nugaros skausmų

"Be nuostabių fizinių dalykų – sąnarių, raumenų atpalaidavimo, sumažėjusių spazmų ar skausmo, pajauti ir gilesnę būseną, – pastebi J.Švedienė. – Watsu – kartu ir tyla, kurios pasiilgstame, tai ir tuštuma, iš kurios gimsta kūryba. Tai meditacija, bendravimas vandenyje su savimi, tai energija, kurią jauti plūstant ar rimstant, kai panaudojama akupresūrinė taškinio masažo technika."

Neatsitiktinai daugelis teigia, kad watsu palaimingai atpalaiduoja, leidžia pabūti šią akimirką, užmiršti viską.

Vandens šiatsu terapija naudojama nugaros skausmams ir stresui mažinti, ortopedinėms problemoms spręsti. Pagrindines watsu žinias naudoja ir fizioterapijos specialistai.

Baimė paskęsti? Ne, to niekada nebus. Žmogus prilaikomas.

"O jei žmogus skendo ir bijo vandens, dar įdomiau, nes žmogus watsu metu vandenį jaučia kaip saugų ir švelnų pagalbininką. Žmogaus mintys kuria jausmus – jei nurims mintys, nebeliks ir išgąsčio, – aiškino Jurga. – Tiesa, jei gulėti ant vandens negalima dėl sutrikusios pusiausvyros ar baimės, watsu suteikiamas ir klientui sėdint ant terapeuto kelių."

Taip, jei gulėti ant vandens neleidžia vestibuliarinis aparatas, baimė, watsu daromas ir sėdomis, ant kelių, pasirėmus alkūnėmis.

Ar žmogaus būsena, savotiškas šokis vandenyje išduoda jo emocijas: skausmą, laimę, džiaugsmą, kompleksus?

"Būdamas vandenyje atsiskleidi, bet yra terapeuto etiketas – apie tai nekalbi. Tavimi pasitiki, leidžia liestis – tai jau intymu, – neslėpė Jurga. – Tu matai, jauti, bet nevertinti. Suteiki erdvę žmogui būti, padedi šokti, lieti. Tai ir masažas, tempimas, sukiniai, fiziškai grakštūs judesiai, panašūs į jogos asanas."

Išmokė pažinti žmogų

Kam watsu netinka? Žmonėms su atviromis žaizdomis, po sunkesnių operacijų, sergantiems epilepsija. Bet jei ši liga kontroliuojama vaistais, watsu tinka.

Užsienyje watsu rekomenduojama neįgaliesiems, ortopediniams ir neurologiniams ligoniams.

Watsu Jurgą atrado (instruktorė taip ir pasakė, kad ne ji, bet ją atrado watsu) būtent JAV neįgaliųjų žmonių centre, kur lietuvė lankėsi darbo reikalais.

"Ten atveža vaikus ir jaunuolius iki 21 metų, o milžiniškame baseine vienu metu, naudodami skirtingas metodikas, dirba keturi–šeši terapeutai, – pasakojo Jurga. – Pamačiau watsu terapiją ir iškart supratau – tai mano. O po septynerių metų praktinių mokslų jau galėjau dalytis žiniomis su kitais Belgijoje, Lenkijoje, Indijoje – Goa."

Beje, JAV J.Švedienė įsitikino, kad lietuviai yra mažiau suvaržyti nei amerikiečiai, kurie labiau bijo prisilietimų.

Ji pastebėjo, kaip laimingesni tampa vaikai, sergantys autizmu, žmonės, nevaikščiojantys po insulto arba sergantys cerebriniu paralyžiumi, kaip reabilitacijos metu nušvinta sportininkų veidai.

Vyrai ir moterys watsu priima skirtingai: stipriosios lyties atstovai negali išsirengti iki sielos gelmių, jie dažniau ateina žvelgdami skeptiškai, jausdami įtampą. Juos nuramina žodžiai, kad pagerės laikysena, atlėgs nugaros skausmai ir jie bent tą naktį geriau išsimiegos.

"Daugelis mūsų savęs nemyli, neatsižvelgia į savo poreikius, o juk kiekvienas mūsų esame unikalus, – neabejoja Jurga. – Vandenyje esi tik tu. Niekam neįsipareigojęs, nemeluojantis sau, jausmingas, atviras ir šnabždantis su savimi. Ir tuomet, pažadinęs atjautą, gali tapti geresnis sau, o kartu geresnis ir kitam."

Ką per keturiolika metų watsu pašnabždėjo Jurgai?

"Daug laiko praleidusi vandenyje supratau, ką reiškia būti savo kūne, jausti ašį. Būti taip arti žmogaus ir išlaikyti pagarbų atstumą, lydėti jį, bet nevertinti – tai virsmo žmogumi dalis, – susimąsčiusi tarė Jurga. – Watsu išmokė jautrumo ir gebėjimo būti neutraliam, bet mylinčiam.

Pradininkas – amerikietis

Watsu (kurio pavadinimas kilęs iš "WATer shiatSU"– liet.  vandens šiatsu) – Zen Shiatsu meistro ir poeto amerikiečio Haroldo Dullo proto kūrinys.

Haroldas pastebėjo, kad amerikiečiai baiminasi prisilietimų, todėl eksperimentavo vandenyje, bandydamas įvairias technikas ir atrado naują metodiką.

Pirmą kartą šiatsu su kūno tempimo elementais šiltame vandenyje H.Dullas sujungė 1980 m.

Dabar watsu atlieka daugiau nei tūkstantis kruopščiai paruoštų kvalifikuotų specialistų šešiuose žemynuose ir suteikiamas karštųjų versmių baseinėliuose, asmeniniuose baseinuose, ligoninės ir fizinės terapijos klinikose, grožio ir sveikatingumo centruose.

Watsu yra japoniško masažo, raumenų tempimo, šokio ir meditacijos dermė.

Ši terapija gali būti taikoma visiems be išimties sveikiems visų amžiaus grupių žmonėms – nuo kūdikių iki senolių. Taip pat sergantiems ir neįgaliems žmonėms tiksliai įvertinus būklę.

Watsu atliekamas šiltame 34–35 C vandenyje, terapiniuose baseinuose.

Šiltas vanduo atpalaiduoja audinius ir nuramina protą. Siūbavimas vandenyje sukuria lengvumo įspūdį ir pakeičia traukos ir laiko suvokimą.

Ritmingas ir ramus kvėpavimas sukuria laisvumo pojūtį ir jausmą, kad esi suprastas ir užjaustas.

Tempimas išplečia audinius. Šiatsu atveria energijos tėkmę visame kūne. Kūno energijos sistema atsiveria visatos tvarkai. Siūbuojantys judesiai suteikia laisvės, aptakumo ir grožio pojūtį.

GALERIJA

  • Jurga Švedienė
  • Šokis, meditacija arba tylus pokalbis vandenyje
  • Šokis, meditacija arba tylus pokalbis vandenyje
  • Šokis, meditacija arba tylus pokalbis vandenyje
Asmeninio archyvo nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Harmonija

uch, labai noreciau pabandyt

tp pradetu

o internete sunku paziuret? ar nesuprantat, kad reklamuoti tiek negalima? ir siaip, ar mazai informacijos?

pradėtu

Nuo kainos ir kaip iš neįgalumo pensijos gyvenantiems galima būti gauti paslaugą ir kur. Tik tada straipsnis bus naudingas visiems.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS