Virškinimo bėdos painiojamos su peršalimu: kaip atskirti? | Diena.lt

VIRŠKINIMO BĖDOS PAINIOJAMOS SU PERŠALIMU: KAIP ATSKIRTI?

Jūsų atžala skundžiasi gerklės skausmu, kosėja, prikimo balsas? Dažniausiai neapsiriksite skubėdami gydyti virusinę ar bakterinę infekciją. Tačiau daugybė tėvų net neįtaria, kad tokius simptomus gali sukelti ir virškinimo trakto liga.

„Degina“ skrandžio turinys

LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vaikų gydytojos gastroenterologės Rūtos Kučinskienės pastebėjimu, nors gerklės skausmo priežastys dažniausiai nėra susiję su virškinimo ligomis, bet reikia išskirti palyginti nedažnus atvejus, kai gerklės skausmas atsiranda dėl rūgštinio skrandžio turinio refliukso.

„Tai vadinama lėtinė gastroezofaginio refliukso liga (GERL), kai dėl daugelio priežasčių vyksta skrandžio turinio grįžimas į stemplę, kuris net pakyla į ryklę ir burną. Tuomet pacientai skundžiasi ne tik rytiniu gerklės perštėjimu, kuris išnyksta pavalgius, bet ir skrandžio turinio atpylimu, maisto atrajojimu. Maži vaikai net vemia, vyresniuosius kamuoja rėmuo“, – aiškino specialistė.

Virusinės infekcijos atveju gerklės skausmas yra ištisinis, nepriklauso nuo valgymo. Tuo tarpu sergant GERL gerklę skauda rytais prieš pusryčius, o pavalgius dažniausiai išnyksta.

GERL priežastys pagal ligos patogenezę skirstomos į pirmines ir antrines. Pirmiausia GERL būna susijusi su skrandžio, stemplės ar dvylikapirštės žarnos ligomis, kuomet vyrauja apatinio stemplės rauko reguliacijos sutrikimas, pavyzdžiui, sergant opalige, stemplės ir skrandžio uždegimais, polipais, navikais.

Antrinės priežastys – tuomet, kai refliuksas vyksta dėl nervų sistemos dirginimo esant visai kitoms ligoms, pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijoms, inkstų ligoms, alergijoms, cukriniam diabetui, psichikos ar nervų sistemų ligoms.

Paskiria dietą

„Virusinės infekcijos atveju gerklės skausmas yra ištisinis, nepriklauso nuo valgymo. Tuo tarpu sergant GERL gerklę skauda rytais prieš pusryčius, o pavalgius dažniausiai išnyksta. Mažiems vaikams dėl rūgštinio refliukso gerklę peršti nedažnai. Dažnesnis yra rėmens graužimas, skausmas duobutėje, pykinimas, rūgštus atsirūgimas. Dėl GERL gerklę dažniau skauda vyresniems vaikams ir suaugusiems“, – pabrėžė vaikų gydytoja gastroenterologė.

Gastroezofaginio refliukso liga serga apie 2–8 proc. 3–9 metų amžiaus vaikų ir apie 5 proc. paauglių.

Įtarus, kad vaikas susirgo GERL, gydymas pradedamas nuo dietos. Tuomet reikia vengti aštraus, rūgštaus, riebaus maisto, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, obuolių, pomidorų sulčių ir vaisių, gėrimų su angliarūgšte, kavos, karšto šokolado, alergizuojančių vaistažolių arbatų. Be to, paaugliai turėtų nerūkyti ir nevartoti alkoholinių gėrimų.

„Gydantis vaikams yra svarbus normalus mitybos režimas. Kuo jaunesnis pacientas, tuo dažniau jis turi valgyti. Reikia nevengti šilto maisto, neiti gulti ar sportuoti tuoj pat po valgio“, – patarė gydytoja.


Verta žinoti

Gastroezofaginis refliuksas (GER) – normalus fiziologinis procesas, kuris nėra gydomas.

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) pasireiškia virškinimo ir kvėpavimo sistemų komplikacijomis. Ja sergant skrandžio turinys sugrįžta atgal į stemplę ir pažeidžia jos gleivinę ir/arba kitus organus. Tvirtinama, kad ja serga apie 2–8 proc. 3–9 metų amžiaus vaikų ir apie 5 proc. paauglių.

Specialistės patarimas

Kad vaikų pilvukai nesustreikuotų, rekomenduojama nesumaišyti įvairių rūšių maisto. Dietos principas – daugiau baltymų, mažiau riebalų ir alergizuojančio maisto. Vaišių stalo maistas turėtų atitikti rekomenduojamą vaiko amžiui – kuo jis jaunesnis, tuo paprastesni ir grynesni produktai. Juos reikėtų duoti valgyti be padažų.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS