Vilniaus savivaldybė už klaidas sumokėjo miestelėnų sąskaita | Diena.lt

VILNIAUS SAVIVALDYBĖ UŽ KLAIDAS SUMOKĖJO MIESTELĖNŲ SĄSKAITA

Sostinės pašonėje besidriekiančio Kalnėnų individualių namų mikrorajono gyventojų ramybę sudrumstė įžūlūs investuotojai, trijuose sklypuose surentę sublokuotus penkiabučius.

Paaiškėjus, kad namai išdygo pagal neteisėtus statybos leidimus ir turėtų būti nugriauti, Vilniaus savivaldybė stojo pažeidėjų pusėn – neregėtai skubiai pakeitė galiojantį detalųjį planą, kad šie įteisintų nelegalius statinius.

Pagalbos šauksmas

Jaukios Airių gatvelės gyventojai jau porą metų kovoja prieš kaimynystėje įsisiūbavusią nelegalią statybą. Tačiau priešininkai pasirodė apsukresni ir išsprendė savo problemas savivaldybėje. Maždaug prieš mėnesį kai kuriems net rankos nusviro sužinojus, kad ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pasidavė.

Airių gatvės gyventojas Marius Š. socialiniuose tinkluose pasidalijo nevilties kupinu įrašu. Anot jo, NT vystytojai UAB "Buta" ir du fiziniai asmenys, nelegaliai gavę statybos leidimus, pradėjo statyti gyvenamuosius penkiabučius namus Vilniuje, Airių g. 8, 10, 12 esančiuose sklypuose. Statybos inspekcija pripažino, kad statybos leidimai išduoti neteisėtai. O ir gyventojai priešinosi nuo pat statybos pradžios, nes ji pažeidžia esmines galiojančio detaliojo plano nuostatas. Toje teritorijoje galima statyti vienbučius ar dvibučius namus, o yra statomi trys penkiabučiai. Taip pat esą pažeidžiama daugelis kitų ribojimų ir normų. Statybos inspekcija padavė statytojus ir savivaldybę į teismą, prašydami anuliuoti neteisėtus statybos leidimus ir nugriauti pastatus, 2017 m. gruodį statybos buvo tik prasidėjusios.

"Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė, nesilaikydama procedūrų, neinformuodama gyventojų, pritarė detaliojo plano pakeitimui. Šiandien gavome raštą, kad Statybos inspekcija pritarė detaliojo plano pakeitimui, kuris iš esmės prieštarauja vieningam miesto planavimui. Jei norite pasistatyti pastatą, neatitinkantį detaliojo plano – pirmyn, nes detalųjį planą savivaldybė ir Statybos inspekcija keičia jau pastatytiems pastatams", – tvirtino vilnietis Marius Š. Beje, jis tikino, kad apie šį atvejį buvo miesto vadovybė informuota asmeniškai ir nesiėmė nieko.

Aukštyn kojom

Vienas iš su statytojų savivale kovojančių Airių gatvės gyventojų Arminas V. "Vilniaus dienai" pasakojo, kad dar prieš trejetą metų statytojai buvo kiti, jie vaikščiojo pas kaimynus, prašydami sutikimo trijuose sklypuose statyti kotedžus.

Jei norite pasistatyti pastatą, neatitinkantį detaliojo plano – pirmyn, nes detalųjį planą savivaldybė ir Statybos inspekcija keičia jau pastatytiems pastatams.

"Su tais parašais jie būtų teisėtai gavę ir leidimus, bet žmonės, aišku, nesutiko. Tada ankstesnieji investuotojai leidimus "susiveikė", bet sklypus pardavė kitiems statytojams, – sakė vilnietis. – Trys penkiabučiai Airių g. faktiškai jau pastatyti – kol Statybų inspekcija nagrinėjo skundus, ir net prasidėjus teismo procesui, statybos nė dienai nebuvo sustojusios. Atvirkščiai – namus pagal neteisėtus statybos leidimus skubėta suręsti kuo greičiau. Taip drąsiai daryti tokias investicijas, manau, gali tik tas, kas yra 100 proc. tikras, kad susitvarkys dokumentus savivaldybėje ir nereikės nieko griauti."

Praėjusių metų kovą savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Danuta Narbut pasirašė įsakymą, leidžiantį UAB "Buta" bei E. ir E.Kuklieriams inicijuoti Airių g. kvartalą apimančios teritorijos detaliojo plano koregavimą.

Keista, bet įsakyme, kuris leido keisti galiojantį dokumentą, nenurodytas nei šio koregavimo tikslas, nei joks teisinis pagrindas tai daryti. Pagal įstatymą teritorijų planavimo dokumentai koreguojami, kai atliekami jų sprendinių esmės nekeičiantys pakeitimai arba taip nusprendžia teismas. Šiuo atveju koregavimas galiojančio detaliojo plano sprendinius apverčia aukštyn kojom.

2001 m. Vilniaus miesto savivaldybės patvirtintame dokumente visai Kalnėnų mikrorajono daliai į šiaurę nuo Juodupio gatvės numatytas vienodas teritorijos naudojimo būdas – mažaaukštė gyvenamoji, tikslinė paskirtis – individualių namų statyba. 48 ha teritorijoje tik 2 kvartalai buvo priskirti mišriai statybai, kur galimi ir sublokuoti mažaaukščiai namai su komercinės paskirties patalpomis. Tačiau Airių gatvėje jokių sublokuotų namų statyba nebuvo numatyta, o pakoreguotas detalusis planas jau leidžia 3 konkrečiuose sklypuose vietoj individualių namų statyti sublokuotus.

Daugiabučiai dygs bet kur?

Net ir šiuo metu rengiamas naujas miesto bendrasis planas Kalnėnų rajono funkcinėje zonoje, apimančioje Airių ir gretimas gatves, numato tik vienbučių ir dvibučių namų statybą, viename sklype ne daugiau kaip 2 būstus. Todėl, gyventojų nuomone, savivaldybės administracijos sutikimas sudaryti sąlygas ten statyti blokuotus namus, gali atverti Pandoros skrynią – sudaromas precedentas nekilnojamojo turto vystytojams statyti netgi daugiabučius, kadangi joks teisės aktas nenumato, kiek sublokuotų namų gali būti pastatyta viename sklype.

Karolio Kavolėlio / Fotobanko nuotr.

Pasak įteisintų statybų kaimynų, Vilniaus miesto savivaldybė, tvirtindama koreguotą detalųjį planą pagal verslininkų pageidavimus jau pastatytiems statiniams, tiesiog nusiplovė rankas: "Mes buvome pas Vilniaus miesto vyriausiąjį architektą Mindaugą Pakalnį, ir ne vieną kartą – jis pats pripažino, kad šioje situacijoje gero sprendimo nėra. Tačiau savivaldybė, kažkada neteisėtai išdavusi leidimus statyboms, dabar eina tuo pačiu keliu, kad įteisintų nelegalius pastatus. O mums sako – eikite į teismus, samdykite advokatus, ginkitės patys! Esame normali bendruomenė, yra tarp mūsų ir verslus valdančių žmonių, ir advokatų. Mes turime iniciatyvos, laiko ir pinigų ginti savo interesus, nes manome, kad įstatymas mūsų pusėje. Nors iš statytojų teko išgirsti keistokų užuominų, drąsos mums irgi netrūksta. Žmones, neturinčius nei pinigų, nei ryšių, tokiems "statytojams" nesunku nutildyti, o valstybės institucijos jų interesų ginti neskuba."

Vasarą su nelegaliomis statybomis kovojantiems žmonėms buvo švystelėjusi šiokia tokia prošvaistė, mat savivaldybėje sudaryta Teritorijų planavimo komisija liepos 30-ąją buvo nutarusi netvirtinti koreguoto detaliojo plano. Buvo pasigesta išsamaus aprašymo, kokia neigiama įtaka galima gretimoms teritorijoms, plano rengėjai atsižvelgė ne į visas Miesto plėtros departamento išduotas planavimo sąlygas, reikalavimų neatitiko užstatymo tipas. Detaliojo plano koregavimui nepritarė ir Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba.

Tačiau spalio pabaigoje UAB "Buta" pateikė pakartotinį prašymą suderinti koreguotą detalųjį planą, ir lapkričio 13 d. pasiekė savo. Šį kartą be jokio juridinio pagrindo pakeistam dokumentui pritarė ir Statybos inspekcija.

Prievaizdams surišo rankas

"Mes nežinome, kokias korekcijas statybų vystytojai padarė nuo liepos mėn., kai komisija detalųjį planą atmetė. Viskas buvo padaryta paslapčiomis, nebuvo informuoti net gretimų sklypų savininkai, nors apie atmestąjį plano variantą statytojai mums buvo pranešę registruotais laiškais. Apie patvirtintą naują planą sužinojome atvykę į teismo posėdį, visiškai atsitiktinai nugirdę, kad apie tai kalbasi žmonės iš savivaldybės ir Statybų inspekcijos", – piktinosi gyventojų atstovas.

Pasak vilniečio, tokiais apsukriais ėjimais savivaldybė ir vystytojai atima galimybę teisingumo siekti teisme net ir Statybų inspekcijai, mat pagal naują detalųjį planą savivaldybė gali išduoti naujus statybos leidimus, o tuomet teisminis ginčas dėl ankstesnių neteisėtų leidimų panaikinimo ir nelegalių pastatų nugriovimo netektų prasmės. Įtarimų kelia ir galimas teismo proceso vilkinimas, kadangi posėdžiai vis būdavo atidėliojami. Prie to prisidėjo ir pati ieškinio iniciatorė Statybos inspekcija, teikusi naujus jo papildymus, likus porai dienų iki numatyto teismo posėdžio – tuomet proceso tvarka būdavo skiriama laiko, kad su tais papildymais susipažintų priešinga šalis.

"Pakeisdama detalųjį planą, savivaldybė panaikina oficialią priežastį teistis. Tai yra miesto valdžios noras ir jos atsakomybė, – piktinosi Arminas V. – Realiai miesto vadovai neturi nei principų, nei politinės valios imtis normalių ir drąsių sprendimų. Architektas M.Pakalnis mums siūlė įvertinti ekonominį naudingumą. Bet nauda yra tik vystytojų, o mūsų turto vertė krenta, mūsų gyvenimo kokybė prastėja. Kaimynas, kuriam po langais įrenginėjama aikštelė dešimties namų automobiliams, sakė, kad nebūtų investavęs po 10 tūkst. eurų už arą žemės Kalnėnuose, kad matytų tokį pat vaizdą, kaip iš buto pirmame aukšte Šeškinėje. Mums beliko kreiptis į teismą privačiai ir ginčyti pagal vystytojų pageidavimus pakoreguotą detalųjį planą."

Prieš teikdami ieškinį, gyventojai teigė susitikę ir su Statybos inspekcijos vadove, bet labai nusivylė šios institucijos neįgalumu. Mat daugiau nei valandą teko klausytis aiškinimų, kad spręsti klausimus apie sklypų užstatymą, detaliųjų planų keitimą yra savivaldybės prerogatyva – neva įstatymai tai leidžia.

"Bet mes matome akivaizdžią schemą, kaip gali veikti korupcinis mechanizmas, kai savivaldybė išduoda abejotino teisėtumo statybos leidimus, o jeigu kažkas tokioms statyboms pasipriešina, valdininkai santykius su statytojais "susitvarko" įteisindami pastatus, nes, matote, savivaldybė turi teisę koreguoti detalųjį planą. Vadinasi, gali pakeisti viską, kas pastatyta nesilaikant pačios savivaldybės sprendimų. Štai kokį lygmenį yra pasiekusi savivalė! O mes manėme, bent jau iki šiol, kad gyvename teisinėje valstybėje, kur ir savivaldybė privalo laikytis įstatymų, imdamasi teritorijų planavimo, suderinti įvairių subjektų interesus, o ne vien pataikauti nekilnojamojo turto vystytojams", – neslėpė apmaudo vilnietis Arminas V.

Stabdyti nė nebandė

Aiškėja, kodėl penkiabučiai Airių gatvėje sparčiai stiebėsi net ir prasidėjus teisminiam procesui dėl neteisėtų statybos leidimų panaikinimo ir statybos padarinių šalinimo: paprasčiausiai Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, teikdama ieškinį, neprašė teismo pritaikyti laikinųjų apsaugos priemonių, t.y. stabdyti statybų.

Tiesa, inspekcija prašė apie bylos, susijusios su nekilnojamaisiais daiktais, iškėlimą, pranešti viešojo registro tvarkytojui. Bet, kaip žinome, tai nė per nago juodymą nesumažino nelegalių namų augimo tempų. O teise reikalauti stabdyti pagal neteisėtus leidimus vykdomas statybas bet kurioje civilinio proceso stadijoje inspekcija nepasinaudojo.

Inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams Ligita Luščiauskaitė "Vilniaus dieną" informavo, kad Vilniaus miesto apylinkės teisme nagrinėjamoje civilinėje byloje teismo posėdis numatytas šių metų sausio 22 d.

"Iki paskirto parengiamojo teismo posėdžio inspekcija papildomai įvertins atlikto detaliojo plano korektūros įtaką ginčo nagrinėjimo dalykui, atsižvelgiant į tai, kad savivaldybė pernai lapkričio 30 d. įsakymu patvirtino detaliojo plano korektūrą, nustatant vienbutį blokuotą užstatymo tipą, tikslinant naudojimo būdą į vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijas," – teigiama inspekcijos atsakyme. Nors realiai ten jau stovi penkiabučiai.

Vengia kompensacijos

Gyventojų kritikuojamas Vilniaus miesto vyriausiasis architektas M.Pakalnis "Vilniaus dienai" pripažino, kad, vertinant Airių g. situaciją iš šios dienos pozicijų, statybos leidimai tiems penkiabučiams nebūtų suteikti, tačiau nesiėmė kaltinti 2015 m. tai padariusių valdininkų.

"Tuo metu kaip tik keitėsi Teritorijų planavimo įstatymas, buvo tam tikra suirutė, niekas nežinojo, kaip daryti, ir leidimus išdavė. O dabar mes privalome vertinti padarinius: ar visuomenei bus didesnė žala nugriauti pastatus ir tada iš visų miestiečių pinigų kompensuoti statytojui nuostolius, ar leisti užbaigti statybas, jeigu šis sutvarkys infrastruktūrą, privažiavimus, šaligatvius, apšvietimą, – galimas išeitis įvardijo M.Pakalnis. – Savivaldybė šiuo atveju rinkosi, kad nereikėtų mokėti kompensacijų statytojui, o bendruomenei būtų kaip nors kompensuota už tai, kad Airių g. atsiras daugiau gyventojų. Buvo pasirašyta investicijų sutartis – statytojas turės sutvarkyti gatvės infrastruktūrą ir aplinką."

Savivaldybė šiuo atveju rinkosi, kad nereikėtų mokėti kompensacijų statytojui, o bendruomenei būtų kaip nors kompensuota už tai, kad Airių g. atsiras daugiau gyventojų.

Ar tokia savivaldybės pozicija neskatina ir kitų investuotojų pažeidinėti įstatymus, statyti ką nori, lipti per žmonių galvas, jeigu paskui galima viską įteisinti? Juk Airių g. investuotojas jau prieš metus žinojo, kad statybos leidimas neteisėtas. Ką apie tai mano UAB "Buta"? Nurodytais kontaktais nuo pat Kalėdų niekas neatsiliepė.

"Kaltinti vystytoją, kad toliau statė, nelabai galėčiau, nes niekas nereikalavo stabdyti statybų. Matyt, ir Statybos inspekcija matė, kad problema labiau popierinė negu faktinė, nes pritarė detaliojo plano pakeitimams, – sakė architektas. – Išskaidrinti tokią situaciją sunku – savivaldybę kaltina ir gyventojai, ir užsienio investuotojas, kuris įsigijo sklypą jau su statybos leidimu. Bet mes esame teisinė valstybė, ir jeigu žmonėms atrodo, kad statyba labai pablogins jų aplinką, gali skųsti teismams ir detalųjį planą, ir kitus sprendimus."

GALERIJA

  • Vilniaus savivaldybė už klaidas sumokėjo miestelėnų sąskaita
  • Vilniaus savivaldybė už klaidas sumokėjo miestelėnų sąskaita
Butauto Barausko nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (16)

Justas

100%uzsakytas straipsnis i vienus vartus varo zmones nusipirko sklypus su legaliais leidimais pastate namus o gavosi kad per kaimynu galvas lipo?Nesamone vietoi Savivaldybes paduociau i teisma zurnaliste uz kad juodina savivaldybe nes 5kart kartoja kad nelegalios statybos st leidimai nelegalus nors teismas nepripazino kad nelegalus leidimai o Pakalnis teisingai pasielge sutaupe Savivaldybes lesas ir dar infrokstruktura is statytoju lesu isreikalavo

Beatričė

Nesuprantu, kaip dirba mūsų institucijos - parengti projektą, eini per visas institucijas, gauni visų pritarimus, gauni statybos leidimą, planuoji veiklą ir staiga, gavus kažkokių kaimynų skundą, viskas kažkaip "teisėtai - neteisėtai". Tikiu, kad sveikas protas nugalės ir tokie "rašinėtojai", gavę nuostolių dengimo sąskaitas ir asmeninę atsakomybę, nustos terorizuoti verslininkus.

Ausra

Statytojai pirko statybos projekta su leidimu statybai, kad būtų greitesnis vystymo procesas, o dabar per kaimynų skundus jie vietoj 1metų trukmės projekto vystymo, turi užšaldytą statybą ir dar papildomai turi investuoti į kaimynų infrastruktūrą
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS