Kyšininkavusiems muitininkams paliktos 10 kartų sumažintos baudos | Diena.lt

KYŠININKAVUSIEMS MUITININKAMS PALIKTOS 10 KARTŲ SUMAŽINTOS BAUDOS

Aukščiausiasis Teismas paliko galioti maždaug dešimt kartų ir daugiau sumažintas bausmes Medininkų muitininkams didžiausio korupcinio pobūdžio byloje Lietuvos muitinės istorijoje.

Muitininkai nuteisti dėl to, kad neteisėtai ėmė rinkliavas iš per Lietuvos ir Baltarusijos sieną vykstančių krovinių automobilių vairuotojų.

Nuteistiesiems nereikės mokėti keliasdešimt ar keliolika tūkstančių eurų siekiančių baudų – jos sumažintos iki beveik 1,5 tūkst. eurų ir kitų sumų.

2015 metų sausį paskelbtu Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu Medininkų posto muitininkams iš viso buvo paskirta baudų bendrai 435 tūkst. eurų sumai. Kiekvienam muitininkui tada skirta bauda sudarė po maždaug 7,4 -22,5 tūkst. eurų. Dažniausiai skirta bauda sudarė per 14 tūkst. eurų. Tada teismas paskelbė, kad baudas nuteistieji turės sumokėti per dvejus metus. Teismas taip pat konfiskavo pas muitininkus rastas įvairias sumas - 30, 60 litų (8,6 -17 eurų).

Tačiau pernai Apeliacinis teismas nuosprendį pakeitė – jis konstatavo, kad iš vairuotojų kyšius ėmę muitininkai negali būti nuteisti už piktnaudžiavimą tarnyba, jie pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo. Nuosprendis pakeistas dėl netinkamai pritaikyto baudžiamojo įstatymo. Su šiuo verdiktu Aukščiausiasis Teismas sutiko.

Dauguma muitininkų buvo laikinai nušalinti nuo pareigų, visi nuteistieji – eiliniai pareigūnai.

Apeliacinio teismo nuosprendį skundė ir prokuratūra, ir nuteistieji. Prokuratūra prašė palikti galioti Vilniaus apygardos teismo nuosprendį, o nuteistieji – taikyti apkaltinamojo nuosprendžio senaties terminą.

Aukščiausiojo Teismo teisėjas Olegas Fedosiukas antradienį paskelbė, kad atmeta visus skundus ir palieka galioti Apeliacinio teismo nuosprendį.

„Ši byla baigta“, – sakė teisėjas. Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad teismai tyrė iš įvairių šaltinių surinktus įrodymus ir nenustatė, kad įrodymai buvo renkami be reikalingų sankcijų.

Gavę duomenų apie neteisėtą muitininkų veiklą, Muitinės departamento imuniteto pareigūnai nuo 2012 metų ėmė bendrauti su vairuotojais dėl neteisėtų rinkliavų. Be to, buvo prašoma muitininkų vadovus įspėti pavaldinius, kad jie neimtų neteisėtų atlygių, tačiau ir toliau buvo gaunami pranešimai apie neteisėtus atlygius.

„Buvo imamas organizacinių, prevencinių ir operatyvinių veiksmų, tai visiškai atitiko šios tarnybos kompetenciją, jie turi reaguoti į pranešimus, skundus, kaupti informaciją ir t.t  Nebuvo privatumą varžančių veiksmų“, – apie teisėtus imuniteto pareigūnų veiksmus kalbėjo teisėjas O. Fedosiukas.

Teisėjų kolegija nesutiko ir su prokuroro skundu, jame buvo argumentuojama, kad užfiksuoti pinigų paėmimo iš valstybės sieną kertančių vairuotojų atvejai kvalifikuotini kaip piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi, bet ne kaip kyšininkavimas.

Byloje, kurioje buvo nuteisti 29 muitininkai. Vienas jų proceso metu mirė, todėl jo byla nutraukta.

Šioje byloje kaltais pripažinti ir nuteisti Nina Novičkova, Saulius Kuksa, Valerijus Pavlovskis, Sigitas Bukėnas, Arvydas Pranskus, Arvydas Kadzevičius, Aleksandras Jelizarovas, Jonas Dzikevičius, Gediminas Sobolevas, Jūratė Čebatoriūnienė, Giedrius Gabrusėnas, Artūras Dervinis, Rytis Linkevičius, Gediminas Keris, Adas Trakymas, Liliana Usevičienė, Daiva Kriaučionienė, Danutė Gančierienė, Jurgita Jakulevičiūtė, Eduardas Blinovas, Zigmas Jašinskis, Miroslavas Jankovskis, Algirdas Baronas, Andžela Rodzevičiūtė, Marius Stračinskis, Lidija Blonskienė, Jurijus Beriozovas ir Vladas Korsakas.

Prokuratūra skelbė, kad iš vairuotojų surinkti pinigai dėti į sutartą vietą ir laikyti šiukšliadėžėje. Vėliau, pasibaigus pamanai, lygiomis dalimis jie pinigus pasidalindavo - kiekvienam tekdavo ne mažiau 50-250 litų (14-72 eurai).

Bylos duomenimis, 2012 metų rugsėjo-spalio mėnesiais muitininkai rinkliavas rinko iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos, Kazachstano, Slovakijos, Turkijos piliečių. Pinigai muitininkams buvo dedami į vykstančiųjų pasus. Pinigus muitininkai gaudavo eurais, litais, JAV doleriais, Rusijos rubliais.

„Visi vairuotojai, kurie buvo apklausti liudytojais, parodė, kad, jeigu nori be kliūčių kirsti sieną, tai tiesiog reikia į pasą įdėti eurų, dolerių, Rusijos rublių", – yra sakęs prokuroras Nėrijus Puškorius.

Pinigų negavę pareigūnai priekabiau tikrindavo krovininių automobilių vairuotojų dokumentus, liepdavo sverti krovinį ar tikrinti jį rentgenu - ieškodavo priekabių ir vilkindavo laiką. Teisme liudiję krovininių automobilių vairuotojai pasakojo, kad susimokėjus patikra trukdavo vos 10-15 minučių, nesusimokėjus – apie valandą.

Iš viso įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba buvo pateikti 33 muitinės pareigūnams. Trys muitininkai pripažino kaltę, dėl jų jau priimti ir įsiteisėję baudžiamieji įsakymai, jiems skirtos baudos. Vienas pareigūnas nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas, nes padėjo atskleisti nusikalstamas veikas. Baudžiamąją bylą sudaro 30 tomų dokumentų.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

furistas

na,dabar tikrai galima isitikit,kokia teisybe Lietuvoje.Manau bet jau furistai,kurie vazinejo per sienas ,supras.Galima spjaut kiekvienam teisejui i akis

...

Pagaliau jie suprato kad ir su teisėjais reikia dalytis.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS