Brangiau, daugiau, ne geriau | Diena.lt

BRANGIAU, DAUGIAU, NE GERIAU

Pagal naujausias valdančiųjų strategijas, užsimota valstybės tarnautojų, taip pat ir politikų, algų šuoliui. Seimo pirmininko ir premjero mėnesinį atlyginimą nuo kitos kadencijos siūloma vos ne padvigubinti – nuo popieriuje 4,6 tūkst. eurų jis kiltų iki 8,6 tūkst. Valstybės politikos solistams gal ir vertėtų mokėti daugiau nei kad dabar atskaičiavus mokesčius apie 2,7–2,8 tūkst. eurų. Bet algos nuo 3,5 tūkst. eurų iki 6,3 tūkst. popieriuje šoktų ir choristams – eiliniams Seimo nariams, kurių neretas savo balso per kadenciją nė neparodo.

Daug tai ar mažai, galima pasakyti tik lyginant. Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis popieriuje antrąjį šių metų ketvirtį, Sodros duomenimis, buvo 1 764 eurai. Vadinasi, parlamentarų pareiginė alga jau dabar beveik dvigubai didesnė nei vidutinio statistinio valstybės piliečio. Tiek, kiek Seimo narys ir daugiau, gauna tik apie 8–9 proc. dirbančiųjų, kur kas mažiau nei uždirbančiųjų minimalią – 730 eurų algą.

Maža to, valstybės tarnyboje pareiginė alga auga po 1 proc. už kiekvienus metus, ir šis priedas gali pasiekti iki 30 proc. pareiginės algos dydį. Žadama to atsisakyti. Tačiau kas gali paneigti, kad ir algos bus pakeltos, ir priedas liks? Seimo nariai kas mėnesį dar gali išleisti apie 1,4 tūkst. eurų vadinamosioms parlamentinėms išlaidoms, valstybės tarnautojai turi galimybę gauti visokių priedų ir priedelių.

Algos nuo 3,5 tūkst. eurų iki 6,3 tūkst. popieriuje šoktų ir choristams – eiliniams Seimo nariams, kurių neretas savo balso per kadenciją nė neparodo.

Tikimasi, kad didesnės algos pritrauks labiau kompetentingų žmonių. Tačiau po vos prieš trejus su puse metų įsigaliojusios valstybės tarnybos reformos valstybės asignavimų valdytojų atlyginimams pernai išleista per 1,7 mlrd. eurų, 62,5 proc. daugiau nei iki reformos, tačiau 71 proc. iki beveik 11 mln. eurų augo ir išlaidos iš šalies samdomiems ekspertams. Valstybės tarnyba dar ir pampo: darbuotojų padaugėjo nuo 52 388 iki 54 878. Jei keldami algas tikimės labiau pasirengusių valstybei tarnauti žmonių, parareliai galėtume ir žymiai mažinti aparatą, išlaidas ekspertams iš šalies.

Visi supranta, kad 141 Seimo nario ar net ir visų beveik 55 tūkst. valstybės tarnautojų algų pakėlimas ar nepakėlimas esminio pokyčio visų piliečių piniginei nepadarys. Tačiau labai svarbus ir pasitikėjimas, kad politikai ir valstybės tarnautojai tarnauja ne tik sau.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Juozas

Apie nieką.

Tai

jie visi daugiau kaip minimumo neverti

SUSIJUSIOS NAUJIENOS