Imunitetas panikai | Diena.lt

IMUNITETAS PANIKAI

Rudenį tik naujienų srauto paraštėse praslysdavusios žinutės apie Kinijoje žmones sargdinantį keistą virusą šiandien karaliauja karštųjų naujienų skiltyje. Dar nė vardo neturinti bjaurastis jau pasiekė Europą ir, nepaisant Pasaulio sveikatos organizacijos bei nacionalinių vyriausybių raminimų, bando žadinti prisnūdusį visuotinės panikos jausmą.

Konspirologai tradiciškai platina savo teorijas apie slaptas laboratorijas, kuriose užaugintas virusas farmacininkų ar kažkieno kito pastangomis išspruko į laisvę. Prieš gerą dešimtmetį sukurtas prastas mokslinės fantastikos trileris "Invazija" su Nicole Kidman gavo šansą pagerinti reputaciją. Tarsi tikėdamiesi išvysti atsakymus apie naujausią infekciją šią kino kritikų išpeiktą juostą apie nežemiškos kilmės virusą puolėme žiūrėti ištisomis šeimomis ir darbo kolektyvais.

Krizes vertinti per naudos ir nuostolių prizmę labiau nei narplioti sąmokslo teorijas mėgstantys finansų analitikai jau skaičiuoja, kiek pasauliui gali kainuoti Uhano miesto gyventojų higienos įgūdžių stoka, kalba apie vadinamąjį juodosios gulbės efektą, kai netikėtas įvykis sukelia globalių padarinių.

Nuostoliai dėl naujojo koronaviruso neišvengiami, kaip ir pelnas, kurį – matuojamą pinigais ar pasitikėjimu – kai kas tikrai susižers. Sunku įsivaizduoti didesnę antireklamą viskam, kas susiję su "Made in China" ženklu, nei ši kol kas dar bevardė nelaimė. Ypač ten, kur visuomenė infantili ir, užuot krimtusi karčias, bet tikras mokslo šaknis, geria melagienų kokteilius.

Lietuvoje ir būtų sunkiausia ne priprasti prie modernių higienos reikalavimų, bet atkurti pasitikėjimą oficialiais informacijos šaltiniais.

Tačiau pasitikėjimo krizė neaplenks ne tik Pekino, kuris dar neseniai slapukavo apie SŪRS, bet ir nacionalinių vyriausybių. Kad ir Lietuvoje, kur nuo rizikos būti demaskuotiems valdantieji laksto trumputėmis melo kojomis, kur taip pamėgta sekti pasakas apie iki begalybės ištobulintą sveikatos apsaugos sistemą ar eilinį kartą keičiamos vaistų kompensavimo tvarkos naudą piliečiams.

Jei tektų susidurti su globalios epidemijos pavojumi, mums Lietuvoje ir būtų sunkiausia ne priprasti prie modernių higienos reikalavimų, bet atkurti pasitikėjimą oficialiais informacijos šaltiniais. Panikos be reikalo nekelsime turbūt tik tada, kai masinio susibūrimo vietose pradės šmėžuoti armija influencerių, sveikatos apsaugos sistemos kūrėjų, o pats ministras visur vaidensis dar ir dėvintis apsauginę kaukę.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS