Informacinė dvikova | Diena.lt

INFORMACINĖ DVIKOVA

Kad Rusijos kare prieš Ukrainą kovojama ne tik plienu, bet ir žodžiu, tapo aišku dar 2014 m., kai Galina Pyšniak paleido gandą apie Slaviansko centre ukrainiečių neva nukryžiuotą trimetį rusą. Nukankinto berniuko – kaip ir Pirmojo pasaulinio karo metais neva vokiečių nukryžiuoto kanadiečio kareivio – niekas nematė, pati gandonešė vėliau net apgailestavo sukėlusi tiek triukšmo, tačiau jos pažertos informacinės minos dar ilgai sproginėjo. Vasarį prasidėjęs naujas karo etapas atnešė ir naujų komunikacinių ginklų.

Vakarų sąjungininkų remiami, šios paramos disciplinuoti ukrainiečiai taisyklių laikosi ir informaciniame fronte. Dar pirmosiomis invazijos dienomis rezultatą į savo pusę persvėrę jie nė akimirkai neleido savo priešui sumažinti pranašumo. Šokiai su džavelinais ant peties, maistu su keturkojais besidalijantys, apkasuose muzikuojantys ar nuotolines paskaitas vedantys, trumpų atostogų su puokštėmis mamai grįžtantys kariai, reportažai iš „Azovstal“, – šie vaizdai nė vienam mokesčių mokėtojui iš užsienio neleidžia abejoti, kad remiami tie, kas kovoja gėrio pusėje. O kur dar galybė memų, karo folkloras, Oleksejaus Aristovičiaus „psichoterapijos“ seansai! Apie tai, kaip juodasis humoras ir fronto pasakėlės padėjo užpultai tautai įveikti psichologinę politraumą, pasibaigus karui neabejotinai bus parašytas ne vienas mokslinis darbas.

Iš šios informacinio karo dimensijos reikia vertinti ir naujausią ataką prieš Ukrainą: „Wagner“ smogikų surengtą viešą buvusio kalinio egzekuciją.

Iš šios informacinio karo dimensijos reikia vertinti ir naujausią ataką prieš Ukrainą: „Wagner“ smogikų surengtą (ar inscenizuotą) viešą buvusio kalinio egzekuciją. Kad ir kokie buvo tariamai devyniolika metų atsėdėjusio, iš kitų su ukrainiečiais bendravusių rusų pozicija ir  informuotumu išsiskyrusio Jevgenijaus Nužnino tikslai; kiek tikra versija, kad jis buvo užverbuotas, kad infiltruotųsi į Laisvosios Rusijos legioną, tačiau neįveikė poligrafo testo, bandymai dėl jo galimos žūties apkaltinti Kyjivą yra daugiau nei absurdiški. Tarptautinė teisė gina tik oficialius kombatantus, bet ne samdinius, kokiais yra užverbuotieji „Wagner“. O apie humanizmą derėtų kalbėtis su Ukrainos karo belaisvių stovyklose dirbančiais tarptautinių organizacijų stebėtojais ir tais, kas išgyvena rusų okupaciją ar nelaisvę.

Ar „Wagner“ kanalais labai operatyviai ir plačiai ištransliuotas susidorojimas su J.Nužinu neatgrasins rusų, užuot šaudžius pasiduoti į nelaisvę? Ne daugiau nei dar nuo vasaros vadų jiems sekamos šiurpės apie Ukrainoje neva kastruojamus rusų belaisvius. Nė vienas ukrainiečiams interviu davęs rusas neprisipažino pažįstąs tokį nelaimėlį, tačiau tvirtino žiną: iškastruotas visas pusšimtis.

Akivaizdu, kad šįkart „Wagner“ rankomis įgyvendinta dar viena informacinė ataka turėjo užgožti Ukrainos laimėjimus Chersone. Atrodo, ir ji nepavyko.

Gairės: Wagner, nužudytas samdinys, informacinis karas, karas Ukrainoje
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS