Kai istorija diktuoja stilių | Diena.lt

KAI ISTORIJA DIKTUOJA STILIŲ

Žinomas sportinės aprangos koncernas "Adidas" vėl susimovė: britų rinkoje pasirodė moteriški marškinėliai su Sovietų Sąjungos herbu. Jei ne akyli SSRS traumuotų tautų atstovai, šis eilinis liapsusas vargiai būtų užkliuvęs tikrosios šio simbolio istorijos nežinantiems naivuoliams. Juoba kad bandymas pagerinti pardavimų statistiką pasitelkus šio kriminalinių režimo ženklus, – toli gražu ne pirmas. Prieš metus lygiai tos pačios "Adidas" ir JAV prekybos milžino "Walmart" jau reikalavome pašalinti sovietų akcentais pažymėtas prekes.

Kaip paaiškinti tokią periodišką pjautuvo ir kūjo reinkarnaciją? Ieškodami atsakymo nesunkiai nuklystume į teorijas apie slaptas Kremliaus minkštųjų galių operacijas, kuriomis norima reabilituoti sovietinį režimą, atkurti jo geografinę erdvę. Galima postringauti apie sugrįžusią XX a. devintojo dešimtmečio stilistiką, nuo kurios neatsiejami ir Perestroikos akcentai – martioškos Gorbio veidu, ūmai grėsmę praradusių sovietinių jėgos struktūrų uniforma, SSRS herbas. Problemos priežastį įžvelgti jaunųjų dizainerių idėjų seklumoje. Juk prieš pora metų analogišką bukumą demonstravo ir kitos aprangos milžinės, "Zara" kūrėjai, siūlę vaikus rengti dryžuotais koncentracijos stovyklos kalinio marškinėliais su geltona Dovydo žvaigžde ant krūtinės.

Kažin, ar viešai dėvėtume marškinėlius su garsiojo Kubos revoliucionieriaus atvaizdu, jei žinotume, kad jis dėl tūkstančių mirčių kaltas sadistinių polinkių marksistas.

Kad ir kokios būtų tokių nesibaigiančių Vakarų koncernų akibrokštų priežastys, kartkartėmis verta pasižvalgyti ne tik po vitrinas, bet ir į veidrodį. Patikėkite, atsiras tautų, kurios bus šokiruotos ne ką mažiau nei mes, kai žvelgiame į kruvinąjį pjautuvo ir kūjo duetą. Provokuojamai stilizuojama nacių simbolika, vadinamosios arafatkės ar marškinėliai su Che Guevaros atvaizdu, – labai dažnai mums tai tėra egzotiškas akcentas, kurio tikrosios prasmės nė nenutuokiame. Vos atsidūrusios autentiškoje aplinkoje nekaltos arabiškos skarelės ghutros virsta politine deklaracija – demonstruojama parama palestiniečių judėjimui. Kažin, ar viešai dėvėtume marškinėlius su garsiojo Kubos revoliucionieriaus atvaizdu, jei žinotume, kad jis – ne koks apsirūkęs Bobas Marley bendražygis, bet dėl tūkstančių mirčių kaltas sadistinių polinkių marksistas.

Simboliai iš tikrųjų gali būti galinga jėga. Ypač, kai jie paverčiami tik priemone kvailiams suvilioti.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS