Su botagu ar meduoliu? | Diena.lt

SU BOTAGU AR MEDUOLIU?

Posakį apie tikro vyro gyvenimo tikslus žino visi. Pasodinti medį, pastatyti namą, užauginti sūnų – ko gero, iš tiesų šie postulatai atkeliavo iš gilios senovės, nes šių dienų lygių galimybių sergėtojams toks dukterų ignoravimas nepatiktų. Šių dienų visuomenę džiugina pokyčiai: vis labiau vertinami ne tėčiai – „žvėries“ į namus nešėjai, ne tėčiai – „bankomatai“, o tėčiai, lygiomis dalimis su mama įsitraukiantys į vaiko auginimą ir auklėjimą.

Į palankiąją pusę keičiantis įstatymams, vis daugiau jų ryžtasi tėvystės atostogoms, o tai – brandžios demokratijos ženklas. Tikimasi, kad dar geresnes sąlygas tėčiams sudarys ruošiama nauja vaiko priežiūros atostogų tvarka. Nors teigiama, kad ji – viena geriausių Europoje ar net visame pasaulyje (galimybė išeiti dvejiems ar net trejiems metams vaiko priežiūros atostogų yra bene didžiausias laikotarpis Vakarų šalyse), vis dėlto susilaukia ir kritikos. Užkliūva siūlomas dviejų neperleidžiamų mėnesių aspektas. Tai turėtų sustiprinti tėčio ir vaiko ryšį būnant drauge, o dviejų mėnesių laikotarpiu mokamas vaiko priežiūros išmokos dydis, tolygus gaunamam darbo užmokesčiui, – tapti paskata tuo pasinaudoti. Naujosios tvarkos kritikai oponuoja: tėčius varu varys! Jeigu šeima nenorės prarasti vaiko išmokos už du mėnesius, per juos vaiką būtinai turės prižiūrėti tėtis, neturėdamas teisės jos perleisti kitam asmeniui. Dar kiti kritikuoja ne vien finansinį aspektą. Esą kai kuriems tėčiams imti atostogas ir du mėnesius praleisti su vaiku – pernelyg didelis iššūkis. O tai, kas daroma per prievartą, būtinai atsisuka antru lazdos galu...

Kad ir kokios būtų tvarkos, tikro tėčio jos nei atgrasys nuo atsakingos tėvystės, nei suvilios ja. Tai – pinigais ir lengvatomis nematuojama misija. Tėvo diena – ne premija už gerą darbą. 2009-aisiais, kai ji įtraukta į šventinių dienų sąrašą, kai kurie etnologai vertino tai kaip priemonę suvienodinti abiejų tėvų vaidmenį. Tačiau jokiais atspalviais šios šventės spalvinti nereikėtų – ji jau seniai turi pagarbią vietą krikščioniškajame pasaulyje. Rytoj, pirmąjį kalendorinės vasaros sekmadienį, bažnyčiose bus meldžiamasi už visus tėvus, o tie, kuriems tekusi laimė dar turėti juos, skubės apkabinti. Su jūsų diena, Tėčiai!

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS