Baltijos šalių premjerai kreipėsi į EK pirmininkę dėl COVID-19 vakcinų pertekliaus | Diena.lt

BALTIJOS ŠALIŲ PREMJERAI KREIPĖSI Į EK PIRMININKĘ DĖL COVID-19 VAKCINŲ PERTEKLIAUS

  • 0

Baltijos šalių premjerai kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen (Urzula fon der Lajen) dėl atsirandančio COVID-19 vakcinų pertekliaus ir trumpo jų galiojimo ir siūlo keisti išankstinius susitarimus su gamintojais.

„Su nerimu pažymime, kad valstybės narės susiduria su nauju iššūkiu, t. y. vakcinų pertekline gamyba ir pertekliniu paskirstymu. Vakcinos tiekiamos į Baltijos šalis ir kitas valstybes nares neatsižvelgiant į sumažėjusį poreikį. Tai daro spaudimą ne tik logistikos tinklams ir sandėliavimui, bet ir biudžetui“, – rašoma kreipimesi.

Premjerai rašte informavo EK vadovę, jog situacija dar labiau komplikuojasi, nes į šalis pristatomos vis trumpesnio galiojimo laiko vakcinos. Pasak jų, kai kuriais atvejais gautų vakcinų galiojimo laikas jau įpusėjęs.

Pabrėžiama, jog valstybės narės turi „kartu ieškoti sprendimų, kurie leistų išvengti didžiulio vakcinų švaistymo ir finansinių nuostolių nacionaliniams biudžetams“.

Vakcinos tiekiamos į Baltijos šalis ir kitas valstybes nares neatsižvelgiant į sumažėjusį poreikį. Tai daro spaudimą ne tik logistikos tinklams ir sandėliavimui, bet ir biudžetui.

Baltijos šalys siūlo Komisijai pradėti derybas su vakcinų gamintojais, siekiant valstybių narių naudai pakeisti ar papildyti Išankstinius pirkimo susitarimus.

Ministrai pirmininkai primena, kad paskutiniame Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos susitikime Briuselyje, be kita ko, daugelis ministrų išsakė raginimą imtis veiksmų.

Premjerai kreipimesi siūlo prailginti vakcinų pristatymo laikotarpį su galimybe užsakyti vakcinas pagal faktinius nacionalinius poreikius, taip pat užtikrinant galimybę valstybėms narėms pristatyti adaptuotas vakcinas, kai tik jos bus prieinamos.

Taip pat siūloma valstybėms narėms suteikti teisę perskirstyti, sustabdyti arba visiškai atšaukti trumpo galiojimo laiko vakcinų pristatymą, atsižvelgiant į šių vakcinų poreikį nacionaliniu lygiu, taip pat pakeisti kitais gamintojo medicinos produktais.

Taip pat kaip viena priemonių kreipimesi nurodomas galimas mechanizmo įdiegimas, kuris leistų Pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucijai (HERA) atpirkti iš gamintojų saugyklos valstybių narių vakcinas, kad būtų užtikrinti vis dar nepatenkinti pasauliniai poreikiai.

Komisijos taip pat prašoma imtis aktyvesnio vaidmens koordinuojant valstybių narių pastangas dovanoti vakcinas.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuva yra įsigijusi 7,6 mln. dozių COVID-19 vakcinų, panaudota – 4,5 mln. dozių.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS