Burnos vėžys: kada skubėti pas specialistą | Diena.lt

BURNOS VĖŽYS: KADA SKUBĖTI PAS SPECIALISTĄ

Net apie 75–80 proc. burnos vėžio atvejų mūsų šalyje aptinkama jau pažengusios stadijos. Todėl jau antrus metus visą vasario mėnesį žmonės kviečiami aktyviau dalyvauti šios onkologinės ligos prevencinėje programoje.

Burnos arba oralinis, burnos ertmės vėžys – piktybinė liga, galinti susiformuoti ant lūpų, dantenų, liežuvio, vidinio žandų paviršiaus, gomurio, burnos dugno ar net seilių liaukose.

Ilgai negyjanti žaizdelė ar opa burnoje, ant lūpos – vienas dažnesnių burnos vėžio simptomų. Jei tokia žaizdelė išlieka 3 savaites, pasikonsultuoti su gydytoju būtina. Kiti simptomai, kurių nevertėtų praleisti pro akis – skausminga, patinusi ar kraujuojanti raudonos ar baltos spalvos dėmelė ant dantenų, liežuvio, tonzilių ar burnos gleivinės, gumbelis ant lūpos, burnoje, kakle ar gerklėje, standus darinys žando gleivinėje.

Ilgai negyjanti žaizdelė ar opa burnoje, ant lūpos – vienas dažnesnių burnos vėžio simptomų.

Gydytojo apžiūra ir konsultacija reikalinga ir nuolat jaučiant gerklės perštėjimą ar įstrigusio svetimkūnio jausmą gerklėje. Taip pat – jei jaučiate skausmą burnoje, burnos ar liežuvio tirpimą, kraujuoja iš burnos gleivinės ar dantenų. Aišku, minėtieji požymiai ne visada jau reiškia onkologinę ligą, tačiau odontologo apžiūra bet kuriuo atveju yra būtina.

Burnos vėžiu labiau susirgti rizikuoja vartojantieji tabako gaminius – su šiuo veiksniu siejami 85 proc. ligos atvejų. Didelės įtakos turi ir nesaikingas alkoholio vartojimas. Esant abiem šiems veiksniams rizika susirgti išauga net keletą kartų.

Šis vėžys dažniau diagnozuojamas vyrams, šviesiaodžiams, vyresniems nei 45–50 metų amžiaus žmonėms. Rizika didėja mėgstantiems ilgą laiką degintis saulėje, esant lėtiniam gleivinės dirginimui.


Komentaras

Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos direktorė prof. Alina Pūrienė:

Burnos vėžiu labiau susirgti rizikuoja vartojantieji tabako gaminius – su šiuo veiksniu siejami 85 proc. ligos atvejų.

– Burnos ligos – tai ne tik daugeliui pažįstamas ėduonis ir periodontitas. Jų yra labai daug. Žmogus yra įpratęs, kad dažnai burnos ligą, ypač kai ją lydi ūmus skausmas, tereikia iškentėti ir viskas anksčiau ar vėliau susitvarkys. Tačiau yra ligų, kurios keičia gyvenimą. Daugelis žmonių net neįsivaizduoja, jog burnoje gali susiformuoti vėžys. Žmonės daugiau žino tik apie tas vėžines ligas, į kurias atkreipiamas dėmesys.

Šios akcijos tikslas – paskatinti žmones reguliariai tikrintis pas odontologą. Reikėtų paraginti sveikata rūpintis ir artimuosius. Be to, yra tokių ligų, kurių ir gydytojui iš karto nepavyksta nustatyti. Pats pacientas irgi turi būti suinteresuotas, kitą kartą paprašyti atidžiau pažiūrėti, kas jam kelia nerimą. Savo ruožtu odontologas esant bet kokiam įtarimui privalo nusiųsti pacientą konsultacijos pas gydytoją onkologą.


Tarp kita ko

Organizuojamos burnos vėžio prevencijos dienos, kurių metu pacientai nemokamai bus tikrinami dėl šios onkologinės ligos. Šiemet pacientai prevenciškai gali pasitikrinti VUL Žalgirio klinikoje, Nacionaliniame vėžio institute, LSMUL Kauno klinikų Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikoje, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Šiaulių centro poliklinikoje, Panevėžio miesto odontologijos poliklinikoje ir keliose privačiose klinikose.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Laima

Dantenos skauda

SUSIJUSIOS NAUJIENOS