Nenorėjo gydytis jaunesnė – operuota senatvėje | Diena.lt

NENORĖJO GYDYTIS JAUNESNĖ – OPERUOTA SENATVĖJE

Garbingo amžiaus sulaukusi kaunietė Olga niekada nebūtų patikėjusi, kad liga, kuria sirgdama ji gyveno ne vienus metus, baigsis būtent taip.

Ligonių amžius chirurgams – ne kliūtis: 93 metų moteriai jie pašalino tulžies pūslę, 92 metų vyrą operavo dėl kraujuojančios skrandžio opos. Ligoniai greitai pasveiko.

Pilve plyšo auglys

Garbingo amžiaus sulaukusi kaunietė Olga niekada nebūtų patikėjusi, kad liga, kuria sirgdama ji gyveno ne vienus metus, baigsis būtent taip.

Pavasarį, gegužės mėnesį, 82-ąjį gimtadienį švęsianti moteris sunegalavusi gydytojų pagalbos ieškoti neskubėjo.

"Maniau, jei neskauda, tai ir gydytojų nereikia. Tikėjausi, kad su liga ramiai gyvensiu, kol numirsiu", – taip savo likimą prognozavo Olga.

Deja, liga nebuvo tokia draugiška ir vieną savaitgalį apie save priminė su trenksmu. Į Respublikinės Kauno ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių Olga pateko jau šoko būsenos. Tai sukėlė neištveriamas pilvo skausmas.

Gydytojai nustatė, kad skausmą sukėlė plyšęs auglys pilvo ertmėje. Situaciją ypač sunkino prasidėjęs vidinis kraujavimas.

Meldėsi dėl kitų

Apie darinį pilve, kurį tektų operuoti, Olga teigia sužinojusi prieš porą metų, kai lūžus kojai jai teko kreiptis pagalbos į medikus.

"Prieš dvejus metus man lūžo kojos kaulas ir jau tada gydytojai sakė, kad, kojai sugijus, reikės nueiti pasitikrinti pas vidaus ligų daktarą. Bet maniau, kam man to reikia, jei neskauda", – tada pasiteisino Olga.

Dviejų dukrų mama ir šešių anūkų močiutė sakė nesitikėjusi sulaukti tokio garbaus amžiaus, todėl senatvėje atsiradusias ligas paprasčiausiai ignoravo.

"Prašiau Dievo, kad man leistų užauginti dukras. Leido. Prašiau, kad leistų anūkus užauginti. Užauginau ir juos. O dabar jau nebėra ko prašyti", – pasakojo Olga, kuriai dirbti teko jau nuo trylikos metų.

Bėgo ir pargriuvo

Kas atsitiko, kad senolė vis dėlto ryžosi važiuoti pas gydytojus? Moteris pasakojo, kad viskas prasidėjo vieną rytą, kai beskubėdama į autobusą pargriuvo.

"Tą dieną jaučiausi gerai, kaip visada. Sugalvojau nuvažiuoti į bažnyčią užsakyti mišias už mirusius artimuosius. Atėjusi į autobusų stotelę pamačiau, kad autobuso reikės laukti daugiau nei pusvalandį. Nusprendžiau eiti iki kitos stotelės ir netoli jos pamačiau atvažiuojantį autobusą. Pradėjau bėgti, kad suspėčiau, ir už kažko užkliuvusi griuvau ant pilvo", – išsamiai pasakojo Olga.

Pargriuvusi ji nebeįstengė atsistoti. Praeiviai iškvietė greitąją medicinos pagalbą.

"Oi, kaip man skaudėjo, kaip skaudėjo, – atsiduso kaunietė, prisiminusi tą nelaimingą šeštadienį. – Reikėjo neskubėti, nebūčiau pargriuvusi, gal ir ligoninėje nebūčiau atsidūrusi."

Atvežta į Respublikinę Kauno ligoninę moteris išgirdo gydytojų  žodžius: skubiai į operacinę!

Šiandien Olga jaučiasi gerai, tik apetitą yra praradusi. Jėgas tikisi atgauti per reabilitacijos procedūras.

Auksinė kiekviena minutė

"Ne vienus metus augęs ir laiku nepašalintas auglys per minutę gali pražudyti žmogų", – žino Olgą operavęs Respublikinės Kauno ligoninės Chirurgijos klinikos vadovas Zigmantas Urniežius.

Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje pacientei, skubos tvarka atlikus echoskopiją, pilve buvo aptiktas auglys, daug skysčio. Įtarta, kad prasidėjo vidinis kraujavimas. Tai patvirtino nedelsiant pradėta operacija. Paaiškėjo, kad ligonė jau buvo netekusi maždaug trijų litrų kraujo. Kiekviena minutė buvo aukso vertės.

"Moteris buvo netekusi pusės kiekio kraujo. Tai labai komplikuoja operaciją, be to, po nukraujavimo gali paūmėti ir kitos lėtinėmis ligos. Neretai žmonės ilgai rengiasi operacijoms, o liga, kuri atrodo visai nebaisi, nes nesukelia skausmo, gali labai greitai pražudyti", – perspėjo gydytojas Z.Urniežius.

Operuodama nukraujavusį ligonį gydytojų komanda turi veikti labai operatyviai ir tiksliai: atkurti gyvybines funkcijas, užtikrinti kvėpavimą ir pakankamą audinių aprūpinimą deguonimi, papildyti netekto kraujo kiekį ir kuo greičiau atlikti operaciją.

 

"Auglys buvo net 25 cm skersmens. Jis buvo užėmęs visą pilvo ertmę, todėl pašalinti minimaliai invazyviai laparoskopu nebebuvo jokių galimybių", – aiškino chirurgas Z.Urniežius.

Amžius – ne kliūtis

Medikai apgailestauja, kad vyresnio amžiaus žmonės dažnai vengia  chirurginio gydymo.

"Esame išoperavę ne vieną ir ne du garbaus amžiaus pacientus.  Neseniai laparaskopiniu būdu išoperavome 93 metų moterį, kuriai teko pašalinti tulžies pūslę. Turėjome ir 92 metų pacientą su kraujuojančia skrandžio opa. Vyresnio amžiaus žmonės dažnai mano, kad jiems jau per vėlu padėti, tikisi, kad visas savo ligas nusineš į kapus. Tokiems ligoniams visada sakau, kad ne amžius, o žmogaus fizinė sveikata yra pagrindinis kriterijus", – teigė Z.Urniežius.

Jis yra pastebėjęs, kad ne vieno jauno žmogaus sveikata yra prastesnė nei pagyvenusio. Gydytojas atkreipė dėmesį ir į ligos  tapatinimą su skausmu. Kai šis nepakeliamas, manoma, kad liga kelia pavojų gyvybei ir tada važiuojama pas gydytojus.

"Įvairūs anatominiai kūno pakitimai, pavyzdžiui, užčiuopiami ir net matomi augliai, ryškiai išsiplėtusios venos, vos po drabužiais telpančios pilvo išvaržos skausmo nesukelia, bet tai yra sunkių ligų išraiška, – atkreipė dėmesį gydytojas Z.Urniežius. – Žmogus pripranta prie tokių pokyčių ir ligą vilkina, bet pavėluotai pradėtas gydymas būna ilgesnis ir sunkesnis."

Chirurgas pataria nelaukti

Dar daug kas įsivaizduoja, kad po operacijos lieka didelis pjūvis, ji sukelia didelį skausmą, netenkama daug kraujo.

"Dėl to bandoma gydytis tepaliukais, tabletėmis, burtais ir dar bet kuo, o operuotis ryžtamasi tik tada, kai sveikata visai pašlyja. Ilgus metus kentėjęs ligonis vis tiek atsidurs ant operacinio stalo, patirs sudėtingą ir rizikingą operaciją ir sunkų pooperacinį laikotarpį", – išvadą pateikė chirurgas Z.Urniežius.

Laiku diagnozavus ligą operaciją galima atlikti minimaliai invaziniais būdais, be didelių pjūvių. Tai sumažina skausmą, infekcijos tikimybę, nelieka randų, žmogus greičiau grįžta į jam įprastą gyvenimą.

"Planinės operacijos beveik visada atliekamos laparoskopiškai, o dėl nepagrįstų baimių ar kitų priežasčių įsisenėjusios ligos baigiasi įvairiai. Nuoširdžiai patariu žmonėms nelaukti", – ragino Respublikinės Kauno ligoninės Chirurgijos klinikos vadovas Z.Urniežius.

Per metus – 7 tūkst. operacijų

Ligonius konsultuoja ir operuoja įvairių sričių chirurgijos specialistai: pilvo chirurgai, bendrieji chirurgai, kraujagyslių chirurgai, ortopedai-traumatologai, plastikos chirurgai, otolaringologai, akių chirurgai, ginekologai, urologai.

Respublikinėje Kauno ligoninėje sukaupta didelė chirurginio darbo patirtis: per metus atliekama iki 7 tūkst. operacijų.

Daugiausia atliekama minimaliai invazyvių pilvo organų laparoskopinių operacijų dėl tulžies pūslės akmenligės, pilvo sienos išvaržų; endoskopinių operacijų – dėl virškinamojo trakto auglių.

Atliekamos ortopedinės artroskopinės, laparoskopinės ginekologinės, radiodažnuminės, lazerinės kojų venų operacijos.

GALERIJA

  • Nenorėjo gydytis jaunesnė – operuota senatvėje
  • Nenorėjo gydytis jaunesnė – operuota senatvėje
Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Gal geriau, bet ramiau

Senatvėje operuotis nebaisu, gal?Nu neatsigaus po narkozės.Tai gi juk 92.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS