Profesorius apie kuriamas vakcinas nuo COVID-19: yra dar viena alternatyva | Diena.lt

PROFESORIUS APIE KURIAMAS VAKCINAS NUO COVID-19: YRA DAR VIENA ALTERNATYVA

  • 0

Šeštadienį asmeniniame socialinio tinklo profilyje Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius pateikė svarbių faktų apie kuriamas vakcinas nuo COVID-19.

Jo teigimu, vakarų pasaulio farmacijos įmonės: „AstraZeneca“, „Moderna“, „Novavax“, „Pfizer“ bei vokiečių kompanija „BioNTech“, „Johnson & Johnson“ intensyviai konkuruoja kurdamos COVID-19 vakcinas. Naudojamos skirtingos technologijos.

„Nepaisant, kad daugiausia žinome apie susilpninto arba inaktyvuoto viruso vakcinas, daugelis vakarų mokslininkų su didele viltimi žvelgia į naujos kartos S baltymo, informacinės RNR ir DNR, virusų vektorių vakcinas. Kiekviena vakcinų grupė susijusi su kiek kitokia problemų specifika“, – pabrėžė V. Kasiulevičius.

Kaip rašoma socialiniame tinkle, JAV Nacionalinio Alergijos ir Infekcinių ligų instituto vadovas prof. Anthony Fauci teigia, kad iki 2021 metų balandžio mėnesio COVID-19 vakcinos bus prieinamos daugeliui žmonių.

„Lapkričio – gruodžio menesį laukiama rezultatų ir, jeigu jie bus teigiami bus pradėta masinė gamyba. Tikimasi 2021 metų pirmą ketvirtį pagaminti ne mažiau kaip 700 milijonų dozių“, – turimomis žiniomis dalijosi profesorius.

Pasak V. Kasiulevičiaus, Kinija ir Rusija taip pat skuba kurti bei registruoti jau sukurtas vakcinas.

„Atkreipčiau dėmesį į Sinopharm BBIBP-CorV inaktyvuoto SARS-CoV-2 viruso vakciną, kurią sukūrė Kinijos Uhano biologinių produktų instititutas. Iš to paties miesto, kur ir prasidėjo pandemija. Pirmos ir antros fazės tyrimų duomenys buvo publikuoti „JAMA“ rugpjūčio mėnesį apėmė vyresnius kaip 60 metų amžiaus tiriamuosius. Nauja 1/2 fazės studija, ką tik publikuota „The Lancet“ ir įtraukusi kelis tūkstančius 18–80 metų pacientų amžiaus grupių pacientų, rodo efektyvų imuninį atsaką“, – akcentavo profesorius.

Jo teigimu, įvarios inaktyvuoto viruso pagrindu sukurtos vakcinos yra gerai žinomos medicinai, žinomas jų saugumas ir rizikos, tačiau gyvų virusų auginimas  trečiojo biologinio saugumo lygio (BSL-3) laboratorijose ir tokių vakcinų kūrimas esą nėra pritaikytas tokiam milžiniškam poreikiui. „Netgi Kinijai, kuri turi didelius pajėgumus, tai yra didelis iššūkis“, – pabrėžė V. Kasiulevičius.

Jis pridūrė, kad yra dar viena alternatyva – 1921 metais sukurta vakcina prieš tuberkuliozę.

„Murdocho vaikų tyrimų institutas Australijoje šiuo metu atlieka 10 tūkst. sveikatos priežiūros darbuotojų tyrimą, siekdamas išsiaiškinti, ar BCG vakcina prieš tuberkuliozę apsaugo nuo COVID-19 infekcijos ir sunkios ligos eigos. Į tyrimą įtraukti ir kitų šalių (JK, Nyderlandų) medikai. Jeigu tyrimas parodys, kad vakcina saugi ir efektyvi, bus galima pradėti skiepyti, kol bus sukurtos specifinės COVID-19 vakcinos“, – žiniomis dalijosi jis.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS