PSO įspėja dėl labai didelio omikron atmainos pavojaus | Diena.lt

PSO ĮSPĖJA DĖL LABAI DIDELIO OMIKRON ATMAINOS PAVOJAUS

Daugeliui pasaulio šalių dėl itin užkrečiamos koronaviruso omikron atmainos fiksuojant rekordinius COVID-19 protrūkius, ši atmaina kelia „labai didelį“ pavojų ir gali nulemti per didelę sveikatos apsaugos sistemų apkrovą, trečiadienį įspėjo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO),

Per pastarąją savaitę COVID-19 atvejų pasaulyje padaugėjo 11 proc., o šalys – nuo Kinijos iki Vokietijos ir Prancūzijos – buvo priverstos ieškoti sunkių sprendimų, kaip derinti kovos su virusu priemones ir poreikį išlaikyti ekonomikas bei visuomenes atviras.

Nyderlandai ir Šveicarija pranešė, kad omikron variantas jų teritorijose tapo dominuojančia pandeminio koronaviruso atmaina, ir nors kai kurie tyrimai rodytų, kad šis variantas nulemia lengvesnę ligą, PSO ragina neprarasti atsargumo.

„Bendra rizika, susijusi su naujuoju susirūpinimą keliančiu omikron variantu, išlieka labai didelė“, – sakoma šios Jungtinių Tautų agentūros savaitiniame epidemiologiniame pranešime.

„Nuoseklūs įrodymai“ rodo, kad omikron variantas, kalbant apie užsikrėtimo atvejų skaičiaus augimą, pranoksta delta variantą, sakė PSO ir nurodė, kad užsikrėtimo omikron atmaina atvejų skaičius padvigubėja per dvi ar tris dienas.

Pasak PSO, pradiniai duomenys iš Didžiosios Britanijos, Pietų Afrikos ir Danijos, kurioje šiuo metu segamumas yra didžiausias pasaulyje, rodo, kad palyginti su delta atmaina užsikrėtus omikron hospitalizacijos rizika yra mažesnė. Tačiau organizacija pabrėžia, kad omikron atmainos sukeliamos ligos sunkumui įvertinti dar reikia tolesnių duomenų.

Be to, nepaisant duomenų apie galbūt lengvesnę ligą užsikrėtus omikron, spartus šios atmainos plitimas „vis tiek nulems didelį hospitalizacijos atvejų, ypač nepaskiepytų žmonių grupėse, skaičių, ir smarkiai sutrikdys sveikatos apsaugos sistemas bei kitas svarbias tarnybas“, įspėjo PSO Europos skyriaus vyresnioji nepaprastųjų padėčių valdymo pareigūnė Catherine Smallwood (Ketrin Smolvud).

Skausmingi suvaržymai

Europa ir vėl tapo vienu iš pandemijos, visame pasaulyje jau pareikalavusios per 5,4 mln. gyvybių, „karštųjų taškų“.

Prancūzija, Didžioji Britanija, Graikija ir Portugalija pranešė antradienį užregistravusios rekordinius naujų COVID-19 atvejų skaičius. Prancūzija paskelbė per 24 valandas užregistravusi kone 180 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų.

Kad suvaldytų pandemijos bangą, daugelis žemyno šalių sugrąžino suvaržymus, lemiančius dideles ekonomines ir socialines pasekmes.

Vokietijoje antrus metus iš eilės prieš Naujuosius ribojami žmonių kontaktai, be to, didžiausia Europos ekonomika uždarė naktinius klubus ir nebeįleidžia žiūrovų į sporto varžybas.

Privačiuose susibūrimuose Vokietijoje gali dalyvauti iki 10 pasiskiepijusių žmonių arba du namų ūkiai, kur yra nepasiskiepijusių žmonių.

Suomija antradienį paskelbė, kad neįsileis nepasiskiepijusių lankytojų iš užsienio. Išimtis bus taikoma tik Suomijos gyventojams, svarbiems darbuotojams ir diplomatams.

Ši Šiaurės šalis, kaip ir Švedija, nuo antradienio reikalauja, kad Suomijoje negyvenantys atvykstantys žmonės pateiktų neigiamą COVID-19 testo atsakymą. Diena anksčiau tokią priemonę ėmė taikyti Danija.

Tuo metu Belgijos vyriausybės planai įvesti tolesnius suvaržymus žlugo teismui sustabdžius įsakymą uždaryti pramogų vietas.

Ministras pirmininkas Alexander'as De Croo (Aleksandras De Kro) tokius planus buvo paskelbęs gruodžio 22 dieną, Belgijoje sparčiai daugėjant užsikrėtimo viruso omikron variantu atvejų.

Kelionių chaosas

COVID-19 bangos smarkiai sutrikdė keliones žiemos švenčių laikotarpiu – visame pasaulyje atšaukta tūkstančiai skrydžių.

Be to, pandemija vėl kelia pavojų sporto renginiams.

Anglijos aukščiausia futbolo lyga grumiasi su rekordiniu COVID-19 atvejų šuoliu, o Kinija įvedė griežtą karantiną milijonams žmonių, siekdama sustabdyti delta varianto plitimą prieš vasarį įvyksiančią Pekino žiemos olimpiadą.

Virusas paveikė ir svarbiausias JAV sporto lygas, šaliai grumiantis su omikron kurstoma COVID-19 banga, bandant įtikinti dideles nepasiskiepijusių žmonių grupes vakcinuotis ir sprendžiant greito bei lengvo testavimo prieinamumo problemą.

Tuo metu Meksikos sostinės meras, padaugėjus COVID-19 atvejų, antradienį atsargumo sumetimais atšaukė didžiulę Naujųjų metų sutiktuvių šventę.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) perpus sumažino izoliacijos trukmę užsikrėtusiems, bet ligos simptomų nejaučiantiems žmonėms, kad apribotų sutrikimų ir darbo jėgos trūkumo mastą. 

Prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) sakė, kad Jungtinės Valstijos bendrai kalbant yra gerai pasirengusios, bet kai kurioms ligoninėms gali tekti per didelis krūvis.

Niujorkiečiams antradienį Taimso aikštėje švenčiant neoficialią „Gero apsivalymo dieną“ (Good Riddance Day) – deginant popieriaus skiautes su jose užrašytais slogiais šių metų atsiminimais – daugelis jų sakė tiesiog norintys atsisveikinti su COVID-19.

„Noriu atsikratyti COVIDo ir karantinų, – sakė mokytoja Robin Myers (Robin Majers). – Kad mano vaikai vėl galėtų normaliai gyventi, susitikinėti su draugais, pramogauti ir bendrauti.“

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

na

kur neįspės kai milijardai į maišus byra...nuo to pradėtų pasakas sekti.

ogi

sita saika ko gero ir paleido si marmala juk prie valdlovio afrikos niekselis tai kokie ????===

Pilietiškas,

O kodėl toji PSO organizacija nereikalauja Kinijos kompensuoti bent finansinius šalių patirtus nuostolius dėl jų išplatinto visruso Pasauliui? Gana kinams kelti savo ekonomiką covid sąlygomis- vien už kaukes kiek jie uždirba?!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS