S. Skvernelis: jei reikės, viruso tyrimus atliks ir privačios laboratorijos | Diena.lt

S. SKVERNELIS: JEI REIKĖS, VIRUSO TYRIMUS ATLIKS IR PRIVAČIOS LABORATORIJOS

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad esant poreikiui, ėminius dėl koronaviruso galės tirti ir privačios laboratorijos.

„Aš, kiek žinau, su jomis yra kalbamasi. Yra numatytos alternatyvios ar papildomos vietos, kada tik pilnai esančios licencijuotos laboratorijos pasieks savo piką ir bus didesnis poreikis, tada būtinai, be abejo, turėsim įjunginėti“, – penktadienį „Lietuvos ryto“ televizijai sakė S. Skvernelis.

Pasak jo, jei reikės, ilgos laboratorijų licencijavimo procedūros bus sutrumpintos.

„Licencijavimas – būtinas, bet procedūras, ką dabar matome ir kitose srityse, kur buvo mūsų biurokratinė sistema, reikalaujanti atlikti per mėnesį, per tris mėnesius, kada reikia paspaudus, sutrenkus per stalą – o trinkteli ne kažkoks aukštas valdininkas, o pati situacija – galima padaryti per parą–dvi, per valandą“, – kalbėjo premjeras.

Kaip teigė S. Skvernelis, svarbiausia, kad „tos laboratorijos būtų patikimos ir atitiktų reikalavimus“.

„Nėra net kalbos kažkokios apie taupymą, nesumokėjimą, neturėjimą lėšų sumokėti“, – sakė premjeras.

Ketvirtadienį Vilniaus Remigijus Šimašius teigė, kad šiuo metu tyrimai vilniečiams vėluoja apie tris dienas. Jis ragino leisti išnaudoti daugiau laboratorijų tyrimams iš Vilniaus, įskaitant ir privačias.

Mėginių, pasak savivaldybės vadovo, galėtų būti imama gerokai daugiau, tačiau net ir paimtieji dabar laukia tyrimų laboratorijoje tris dienas.

Nėra net kalbos kažkokios apie taupymą, nesumokėjimą, neturėjimą lėšų sumokėti.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas sako, jog visi tyrimai dėl koronaviruso atliekami laiku, o ilgiau palaukti gali tekti dėl to, kad ruošiamas atsakymas.

Jo teigimu, esami pajėgumai leidžia ištirti 1,5 tūkst. mėginių per parą, taip pat „kantriai laukiama“ atvykstančios papildomos įrangos.

Šiuo metu tyrimai dėl koronaviruso atliekami Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, Santaros bei Kauno klinikose, Klaipėdos universitetinėje bei Respublikinėje Šiaulių ligoninėse.

Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad tyrimai bus atliekami dar dviejose laboratorijose.

Ministerijos teigimu, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorija tyrimus turėtų pradėti dar penktadienį, o Nacionalinio vėžio instituto laboratorija – dar ruošiama.

Karantino sąlygų švelninimui nėra jokio pagrindo

S. Skvernelis teigia kol kas nematantis pagrindo švelninti šalyje įvesto karantino sąlygų. Jo teigimu, ateinančią savaitę Vyriausybėje bus dėliojami scenarijai, kaip reikėtų kilusią krizę toliau valdyti.

„Šiuo metu mes baigiame apsispręsti ir kitą savaitę turėsime logiškai pagrįstą matematinį prognozavimo modelį – galėsime dėlioti scenarijus ir tada galėsime spręsti, kaip kilusią krizę toliau valdyti. Šiandien sąlygų švelninimui tikrai nėra jokio pagrindo“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė premjeras.

Tai, ar galima tikėtis švelnesnio karantino, ministro pirmininko teigimu, vienareikšmiškai priklausys nuo visuomenės.

„Viskas priklausys nuo mūsų susitelkimo. Jei elgsimės taip, kaip yra prašoma ir reikalaujama sveikatos priežiūros specialistų ir institucijų (...) ir mes nebeplatinsime šalies viduje šio viruso, tai galėsime kalbėti ir apie režimo švelninimą“, – teigė S. Skvernelis.

Vyriausybė trečiadienį nutarė pratęsti karantiną iki balandžio 13 d., t. y. Velykų antrosios dienos. Karantinas šalyje įvestas nuo kovo 16 d.

Politikavimui ateis ruduo

Premjeras S. Skvernelis teigia, kad šiuo metu dauguma pareiškimų apie sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą yra politiniai.

„Man įdomūs visi pareiškimai, kurie turi racionalumo grūdą. Bet šiandien tikrai nereaguosiu į politinius pareiškimus. Ministras eina savo pareigas, be to, yra ir operacijų vadovas ir dirbs toliau. Jis sėkmingai tvarkosi. Dabar labai lengva atsukus atgal pasižiūrėti ir įvertinti, kaip gi čia reikėtų daryti, jeigu aš dabar viską žinočiau, kaip situacija klostosi. Taip, tai yra visiems mums naujas kelias ir klaidos yra daromos ir ateityje jos bus neišvengiamos. Jeigu antrą kartą mus reikės eiti šiuo keliu, neduok Dieve, tai jau bus visiškai kitokia situacija“, – sakė S. Skvernelis.

Premjeras kviečia kolegas nustoti politikuoti, nes šiandienos Vyriausybės pagrindinis tikslas – apsaugoti šalies žmones.

Jei situacija būtų kaip šiandien, aš neįsivaizduoju kaip reikėtų tai padaryti.

„Šiandien man nebesinori, kad čia būtų politikavimo ir politikos, mes dirbame savo darbą, nepolitikuojame. Tą daro ir Ekstremalių situacijų operacijų vadovas, ir visos ministerijos. Šiandien pagrindinis tikslas yra apsaugoti Lietuvos žmones, jų gyvybę bei sveikatą, o ne politikuoti. Politikavimui ateis ruduo, tuomet ir bus galima pareikšti savo poziciją atėjus prie balsadėžių ir sakyti, kas gerai dirbo, kas blogai ir kas tik tais liežuviu malė“, – teigė jis.

Seimo rinkimai bus kitokie

S. Skvernelis, nors ir teigia neįsivaizduojantis, kaip dabartinėmis sąlygomis žmonės galėtų eiti balsuoti, grėsmės rudenį turėsiantiems vykti Seimo rinkimams, tvirtina nematantis.

„Kol kas apie tai kalbėti yra anksti – rinkimai vyks gerokai vėliau. Aš manau, kad mes tikrai turėsime problemą išspręstą“, – „Lietuvos ryto“ televizijai teigė premjeras, pabrėždamas, kad dabartinėmis sąlygomis rinkimai atrodo sunkiai įsivaizduojami.

„Jei situacija būtų kaip šiandien, aš neįsivaizduoju kaip reikėtų tai padaryti“, – sakė jis.

Kartu, jo nuomone, koronaviruso krizė gali turėti net teigiamų pasekmių rinkimų kampanijų organizavimui. Premjero teigimu, žmonės turės galimybę vertinti labiau politikų darbus, o ne tuščius jų pažadus.

„Rinkimai bus nestandartiniai (...), aš manau, kad tai bus viena iš galimybių žmonėms vertinti darbus, o ne galimus pažadus ar fix idėjas“, – apibendrino S. Skvernelis.

Seimo rinkimai vyks spalio mėnesį.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS