„Skirtumas milžiniškas“: dvyniams – pirma tokia palata Lietuvoje Pereiti į pagrindinį turinį

„Skirtumas milžiniškas“: dvyniams – pirma tokia palata Lietuvoje

2025-07-18 11:51

Kai pasaulį išvysta dvyniai – džiaugsmas padvigubėja. Bet kai jų kelias prasideda anksčiau nei turėtų – dvigubas ir rūpestis. Ankstukams tenka kovoti už kiekvieną įkvėpimą intensyviosios terapijos palatoje, o tėvai – lieka už stiklo. Kauno klinikose atidaryta pirma Lietuvoje palata, kurioje dvyniai gali būti kartu ir su tėvais net pačiomis trapiausiomis savo dienomis.

„Skirtumas milžiniškas“: dvyniams – pirma tokia palata Lietuvoje
„Skirtumas milžiniškas“: dvyniams – pirma tokia palata Lietuvoje / LNK stop kadrai.

Vienas mažylis Kauno klinikose gyvena jau du mėnesius. Jis gimė gerokai per anksti – vos 27 savaičių ir svėrė tik 800 gramų. Nuo pirmosios dienos jam reikėjo nuolatinės intensyvios terapijos. O mama tuo metu galėjo būti šalia tik trumpomis valandomis.

„Esu tik ateinanti mama, kur atnešu pienuką, pasitvarkau, pabendrauju, pamaitinu, pasikalbu ir grįžtu atgal į savo palatą“, – pasakojo mama Vytautė Tulčienė.

Mažyliui sustiprėjus, mama su juo perkelti į šeimos palatą. Moteris džiaugiasi – skirtumas milžiniškas, kai gali būti kartu visą parą, o ne tik trumpam aplankyti.

Jau dvejus metus Kauno klinikose veikia dvi intensyvios priežiūros palatos, kur tėvai gali nuolat būti su kūdikiu. Dabar tokia galimybė atsirado ir dvynukų susilaukusioms šeimoms. Medikai sako, kad sergantys vaikai su tėvais ir sveiksta greičiau.

„Naujagimiai, kurie perkeliami į individualią šeimos palatą, yra ramesni, ilgiau miega, jiems reikalingos mažesnės medicininės intervencijos, greičiau išvyksta į namus“, – tikino naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovė Ilona Aldakauskienė.

Tokios palatos idėjos autorė sako, kad poreikis gimė iš asmeninės patirties.

„57 dienas mano vaikai buvo slaugomi Kauno klinikų naujagimių intensyvioje terapijoje, 57 dienas aš ir mano vyras jautėme atskirtį, skausmą, negalėjome gyventi su savo vaikais“, – prisiminė asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė.

Intensyvios terapijos palatoje kūdikiai kartais praleidžia kelias dienas, o ilgiausiai čia augęs – net penkis mėnesius. Medikai sako, kad neišnešiotų kūdikių kasmet gimsta apie 6 proc., bet sergančiųjų yra gerokai daugiau.

„Intensyvios terapijos pacientų kol kas nemažėja ir sunkiai sergančių vaikų dėl įvairių problemų labai daug, tos pagalbos jiems reikia“, – teigė I. Aldakauskienė.

Medikai sako, kad dvyniai į intensyvią terapiją patenka gerokai dažniau nei gimę po vieną.

„Skirtingose šalyse procentai skirtingi, bet kasmet turime 120–140 porų dvynių, iš kurių didžioji dalis apsilanko intensyvioje terapijoje“, – duomenimis dalinosi neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė.

Naujos palatos atsidaro, nors regionuose mažėja gimdymų – per šių metų pusmetį gimė 1,2 tūkst. vaikų mažiau nei pernai. Tačiau medikai tikina, kad palatos tuščios neliks.

„Lietuvoje turime regionalizaciją – naujagimiai iki 34 savaičių gali gimti tik dvejose ligoninėse Kaune ir Vilniuje“, – aiškino R. Tamelienė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

O jeigu dvynių ligoninė ir neturės, palata pasitarnaus ir kitiems.

„Gali gyventi dvynių šeima. Jeigu tuo metu skyriuje nėra dvynukų, palata gali virsti dviejų mamų palata, jeigu išreiškia norą gyventi dviese. Jeigu nėra ir tokių mamyčių, ši palata virsta bendra intensyvios terapijos palata, kur slaugomi sergantys naujagimiai arba ankstukai“, – kalbėjo I. Laukytė-Budrienė.

Kiekvienais metais Kauno klinikose gimsta apie 3 tūkst. naujagimių, iš jų – apie pusė tūkstančio per anksti gimusių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra