Toksikologas priklausomybę nuo migdomųjų prilygina greitiesiems kreditams | Diena.lt

TOKSIKOLOGAS PRIKLAUSOMYBĘ NUO MIGDOMŲJŲ PRILYGINA GREITIESIEMS KREDITAMS

Priklausomybės nuo vaistų liūnas gramzdina vis daugiau žmonių, negalinčių gyventi be migdomųjų ar raminamųjų.

Didžiausia blogybe Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras vadina tai, kad skaudžių pasekmių sukeliantys vaistai įsigyjami pernelyg paprastai.

„Užtenka šeimos gydytojui ar psichiatrui pasakyti, kad gyvenimas nemielas, ir tokie vaistai - jau tavo kišenėje. Taip, iš pradžių jie suveikia, tačiau tas poveikis būna trumpalaikis ir vėliau situacija keičiasi iš esmės: vaistams išsivysto tolerancija, vartojamos dozės auga, patys pacientai reikalauja, kad vaistai jiems būtų skiriami, nepaisant simptomų ar ligos“, - atkreipia dėmesį klinikinis toksikologas.

Šioje schemoje dr. R. Badaras aiškiai mato priklausomybę, panašią, kokią sukelia greitieji kreditai. „Pavartoji vieną tabletę, kuri tau, atrodytų, padeda, bet kitą dieną tos pačios tabletės tau jau nebeužtenka ir griebiesi dar kitos arba didini tų pačių medikamentų dozę“, - lygina daktaras.

Užtenka šeimos gydytojui ar psichiatrui pasakyti, kad gyvenimas nemielas, ir tokie vaistai - jau tavo kišenėje. Taip, iš pradžių jie suveikia, tačiau tas poveikis būna trumpalaikis ir vėliau situacija keičiasi iš esmės.

Trumpalaikis vidutinis skausmas, sunkaus nerimo ar depresijos sukelto nerimo sutrikimas, panika, erdvės baimė. Tokie simptomai minimi šalies gyventojų pamėgtų migdomųjų, raminamųjų vaistų informaciniuose lapeliuose.

Kaip pabrėžia RVUL toksikologai, šie vaistai turėtų spręsti trumpalaikes problemas, bet dažnai nutinka atvirkščiai - žmonės į juos įninka ir atsiduria užburtame rate, iš kurio patys ištrūkti negali, bet ir nežino, kad jiems reikia kvalifikuotos pagalbos bei kur jos kreiptis.

RVUL Toksikologijos centras - vienintelis centras Lietuvoje, kur žmonėms, kamuojamiems priklausomybės nuo benzodiazepinų ir ZET hipnotikų grupėms priskiriamų vaistų, paprastai tariant, migdomųjų ir raminamųjų, atliekama stacionarinė detoksikacija.

Čia dirbantys toksikologai skaičiuoja, kad su tokia priklausomybe susiduriančių pacientų RVUL kasmet gydoma apie 70-80.

RVUL Ūmių apsinuodijimų bei Toksikologijos reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių vedėja Gabija Laubner pažymi, kad vaistai gali būti paskirti visiškai „nekaltai“, pavyzdžiui, nemigai gydyti, tačiau atsiradęs pripratimas į jų vartojimą įklampina dešimtmečiams.

„Pas mus atsiunčiami pacientai, vartojantys migdomuosius ar raminamuosius netgi dešimt ar dvidešimt metų, nes kažkada specialistui pasisakė apie miego ar nuotaikos sutrikimus, ypač po skaudžių gyvenimo situacijų, netekčių“, - pasakojo G. Laubner.

Pasak daktarės, paskirtų vaistų vartojimas, deja, tęsiamas ir praėjus gedėjimo laikotarpiui. „O galutinis rezultatas toks, kad, nepaisant didėjančių dozių, medikamentus vartojančiajam pradeda atrodyti, kad be vaistų jis tiesiog nebegalės užmigti“, - praktikoje pasitaikiusius atvejus komentavo G. Laubner.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Anonimas

kai as gyditojui-neurologui pasakiau kad skauda nugara stipriai ir kojos jis paklause kaip miegu kaip nuotaika na sakau kokia gali buti nuotaika kai skauda aisku nelinksma ir nakti kai reik apsisukt daznai nuo skausmo atsibundu.tai jis israse vaistu nuejus i vaistine paprasau paskaityt inforacimus lapelius kaip veiks tie vaistai pasirodo puikai nuo skausmo nepamiegu o vaistus nuo depresijos israse tegu toliau skaud svarbu kad depresijos nebutu.na ismeciau lauk receptus nes nugara nuo isvarzos skauda kaip paiskejo isitirus klaipedos ligoninej.taciau norejo raminanciu prikisti kad smegenis degraduotu.

Na

jeigu p.Veryga nebeleidžia pirkti vaistų be recepto, tame tarpe ir migdomųjų( nors tai jau labai senai uždrausta), bet kodėl kvailiams leidžiama imti greituosius kreditus. Juk p.Veryga sutikite greitieji kreditai yra priklausomybė. Ir būtent kenkia sveikatai ir dar visai šeimai. Dažnai pageriantys, bet nepraradę darbo visokiom pramogoms ima tuos kreditus. Ir eiliniam pagėrimui ir pralošimui. Bėdai ištikus rečiausiai ima. Ar neverta seime būtų stipriai pasvarstyt???????

SUSIJUSIOS NAUJIENOS