Vėl skauda gerklę: ar pavyks išsaugoti balsą? | Diena.lt

VĖL SKAUDA GERKLĘ: AR PAVYKS IŠSAUGOTI BALSĄ?

Neignoruokite dažnai užklumpančio nors ir mažo gerklės skausmo – iki didelės problemos gali skirti tik vienas žingsnis.

Svarbu gydyti laiku

Įvairūs gerklės skausmai ar perštėjimas prasidėjus šaltajam sezonui vargina daugybę žmonių. Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės Konsultacijų poliklinikos gydytojos otorinolaringologės Ramutės Gasiūnienės, dažniausia tokių negalavimų priežastis – ryklės uždegimai, kurie paprastai lydi virusines infekcijas.

„Dabar kaip tik stebime viršutinių kvėpavimo takų katarų bangos kilimą. Jei gerklę peršti tik šiek tiek, galima gydytis skalavimais. Tačiau labai svarbu ligos neužleisti“, – pastebėjo ji.

Kai uždegimas įsisiūbuoja, pakyla temperatūra, kamuoja stiprus skausmas, sutinsta kaklas, vargina bendra bloga savijauta, galvos skausmas. Todėl jei per 7–8 dienas gerklės skausmas nepraeina ar juo labiau atsiranda minėti simptomai, reikėtų nedelsti ir skubėti pas gydytoją.

Reikia stebėti apnašas

„Be to, dažniau užsitęsęs gerklės perštėjimas kamuoja tuos, kurių angina išoperuota. Todėl dabar labai atidžiai žiūrima į tokias operacijas, neskubama, įvertinama, ar tikrai ji reikalinga“, – kalbėjo gydytoja.

R.Gasiūnienė pabrėžė, kad labai atidžiai reikia įvertinti ryklės apnašas. Jos gali būti ir tokių užkrečiamų ligų, kaip difterija arba skarlatina, požymis.

„Ypač atkreipti dėmesį reikėtų, jei apnašos yra taškų formos arba panašios į plėves. Stebėti reikėtų, ar nedidėja sritiniai kaklo limfmazgiai“, – patarė specialistė.

Gali pradanginti balsą

Rimtai negydomas ryklės uždegimas gali turėti skaudžių pasekmių.

„Jei ryklės uždegimas užsitęsia ilgiau nei 7–10 dienas, jis gali iš ryklės nusileisti iki gerklų. Prasideda kosulio, skrepliavimosi lydimi bronchitai, balso stygų uždegimai. Taip galima ir prarasti balsą“, – įspėjo R.Gasiūnienė.

Be to, pasikartojanti angina gali tapti ir reumato priežastimi.

Norintiems pabėgti nuo virusų, medikė pataria vengti gausių susibūrimų, kur kosėjama, čiaudėjama. Pabuvus viešose vietose profilaktiškai namuose praskalauti gerklę ir nosį dezifekuojantį poveikį turinčiomis žolelėmis, skiestomis svogūno, česnako išspaudomis. Aišku, geriausia apsauga – stiprus imunitetas.

Vaduojamės nuo gerklės skausmo

Skalavimas. Norėdami efektyvaus gydymo, skalaukite gerklę ne rečiau nei kas dvi valandas. Tai dezinfekuos, išplaus uždegimą sukeliančius mikroorganizmus ir padės palaikyti jiems daugintis nepalankią terpę. Veiksmingiausios yra ramunėlių, medetkų, miškinių sidabražolių ar šalavijų ištraukos. Atsargiai vartokite sodos ir druskos tirpalus, jie gali dar labiau išdžiovinti jau ir taip sudirgusią gleivinę. Rekomenduojama rinktis nebent tik silpną druskos tirpalą.

Inhaliacijos. Šilti, aromatizuoti garai padės sumažinti karščiavimą ir numalšinti uždegimą, paskatins gijimą. Inhaliacijoms puikiai tinka pušų, kadagių, kėnių, kedrų spygliai, džiovinti eukaliptų, ąžuolų, beržų lapai. Procedūras geriausiai daryti 1–1,5 val. po valgio, jų trukmė – apie 10–15 minučių. Po to patariama valandą neiti į šaltą orą, nevalgyti. Inhaliacijos gali būti kartojamos 3–4 kartus per dieną.

Maistas. Jei skauda gerklę, nedirginkite gleivinės aštriu, per karštu, sūriu ar kietu maistu, venkite rūgščių, gazuotų, kofeino turinčių gėrimų. Užtat sveikti padės citrina ir medus. Tik nedėkite jų į karštą vandenį – jame vitaminas C žūsta, silpnėja naudingosios medaus savybės.

Skysčiai. Be to, sergant būtina vartoti kuo daugiau skysčių – vandens, vaistažolių arbatų (jei turite temperatūros, gerkite prakaitavimą skatinančias aviečių, liepžiedžių, jei kamuoja kosulys – čiobrelių, bruknių lapų arbatas.)

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS