Uostamiesčio gyventojus puola utėlės | Diena.lt

UOSTAMIESČIO GYVENTOJUS PUOLA UTĖLĖS

Dalis uostamiesčio gyventojų kenčia nuo pedikuliozės. Dažniausiai ši problema kamuoja vaikus, tačiau utėlėmis užsikrečia ir suaugusieji. Specialistai įspėja, kad šie parazitai apninka itin paprastai.

Mamos jaučiasi nemaloniai

Vaistinėje apsilankiusiai klaipėdietei užkliuvo moterys, kurios pirko vaistų nuo utėlių.

"Nežinau, ar taip sutapo, bet tokių pirkėjų buvo net trys vienu metu. Tikrai nemažai šiais laikais, kai visuomenė tokia išsivysčiusi", – svarstė klaipėdietė.

Pasak pensininkės, moterys, pirkdamos vaistus, kuriais būtų galima išnaikinti parazitus, jautėsi labai nejaukiai.

"Gaila buvo mamyčių. Matėsi, kad joms buvo gėda", – pasakojo moteris.

Klaipėdietė stebėjosi, kodėl šiais laikais vis iškyla pedikuliozės problema.

"Juk nėra tokių antisanitarinių sąlygų, o ir higienos priemonių pasirinkimas – didelis", – teigė moteris.

Užsikrėtusiųjų utėlėmis uostamiestyje mažėja. Per dešimt mėnesių Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentas užfiksavo 26 tokius atvejus.

Praėjusiais metais uostamiestyje suskaičiuotas 41 pedikuliozės atvejis. Tiek pat – ir užpernai.

Dažniau kenčia suaugusieji

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nemyra Balnienė informavo, kad pedikulioze gali užsikrėsti tiek suaugusieji, tiek vaikai.

Šiemet užsikrėtę vaikai sudarė 30 proc., pernai – 61 proc., užpernai – 41 proc. visų atvejų. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad įstaigą pasiekia tik ta informacija, kai pedikuliozę nustato gydytojai. Tad gali būti, jog utėlėmis buvo užsikrėtę ir daugiau žmonių.

Galvinės utėlės gali išplisti, esant artimam kontaktui su užsikrėtusiu asmeniu, dalijantis asmeniniais daiktais – kepurėmis, kaspinais, paltais – ar laikant juos šalia.

Namuose nuo šeimos nario galima užsikrėsti dalijantis šukomis, šepečiais, rankšluosčiais, minkštais žaislais, pagalvėmis.

Norintiesiems išvengti šios nemalonios problemos N.Balnienė patarė maudytis ne rečiau kaip kartą per savaitę, prižiūrėti plaukus – kasdien juos šukuoti, kai reikia, plauti, kirpti.

Taip pat svarbu naudoti tik asmenines šukas, plaukų sages, kaspinus, skareles, kepuraites ir kitas priemones, dėvėti švarius baltinius, drabužius, laiku juos keisti, valyti, skalbti, lyginti.

Rekomenduojama naudoti švarią patalynę, ją keisti – ypač po maudymosi. Būtina nuolat valyti patalpas, daiktus. Prieš maudant vaikus, patariama patikrinti jiems plaukus.

Svarbu efektyvus gydymas

Užsikrėtus minėtais parazitais, reikia naudoti pedikuliocidus – utėles naikinančias priemones: šampūnus, losjonus, kremus, skysčius.

Naudojant šias priemones, būtina laikytis visų nurodymų, išvardytų etiketėje.

"Dažnai pasitaiko, kad nesilaikoma produkto naudojimo rekomendacijų, todėl gydymas būna neefektyvus. Jeigu panaudojus medikamentą galvos plaukuose pastebimos gyvos utėlės, procesą būtina kartoti pasirenkant kitą medikamentą", – aiškino vyriausioji specialistė.

Užsikrėtus pedikulioze galvos apdangalai, patalynė, pagalvės kruopščiai turi būti plaunamos karštesniame nei 60 laipsnių temperatūros vandenyje. Šukas ir kitus plaukų priežiūros reikmenis patariama plauti arba mirkyti 4–5 proc. acto tirpale 30 min.

Uostamiesčio mokyklose vyksta patikrinimai, ar vaikai nėra užsikrėtę utėlėmis.

Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Rasa Baliutavičiūtė pasakojo, kad jie vykdomi periodiškai – po rudens, žiemos, pavasario atostogų.

Siekiama, kad vaikas nebūtų pažemintas.

Taip pat atsižvelgiant į epidemiologines reikmes – jei yra nusiskundimų, įtarimų, kad vienas ar kitas vaikas gali turėti utėlių. Patikrinimą atlieka visuomenės sveikatos specialistas.

"Patikrinimas būna subtilus. Siekiama, kad vaikas nebūtų pažemintas. Nors ir randama utėlių, jis iš karto nėra išsiunčiamas namo. Leidžiama būti iki pamokų pabaigos, o tada pranešama tėvams, kad reikia gydyti", – pasakojo vedėja.

Užsikrėtusiųjų nėra daug

Pasak R.Baliutavičiūtės, į mokyklą vaikas priimamas tik tuo atveju, jei šis nebeturi utėlių. Reikia pateikti pažymą iš gydytojo arba tėvai turi pranešti, kokiais vaistais vaikas buvo gydomas.

Sugrįžus mokiniui, visuomenės sveikatos specialistas visą klasę dar kartą patikrina dėl pedikuliozės.

R.Baliutavičiūtė pasakojo, kad dažniausiai mokyklos turi utėlėtumo profilaktikos taisykles. Jos būna įtrauktos į įstaigos vidaus tvarką. Rugsėjį tėvai turi pasirašyti, kad sutiks, jog vaikas būtų tikrinamas dėl pedikuliozės.

Šiemet visuomenės sveikatos specialistai patikrinimų mokyklose metu parazitų rado 24 vaikų iki 14 metų galvose. Tai sudaro 0,2 proc. visų minėto amžiaus mokinių skaičiaus. Per ankstesnį patikrinimą pedikuliozės atvejų nustatyta 0,15 proc. vaikų.

Rašyti komentarą
Komentarai (7)

krikscionis katalikas

Utele tai DIEVO ASARA. Net karaliai isdidziai per amzius nesiojo ant apykakles nekaltas DIEVO ASARAS. Nekelkit nuodemingos rankos pries dievo kurinelius - nudzius

Anonimas

Liūdna, kad grįžtame į pokario laikus. Kai nebuvo muilo ir skalbimo priemonių.---- O gal čia mūsų nepriklausomybės nuopelnai, kai apvogta liaudis neturi už ką nusipirkti dabar siūlomas marias to mulo.

as

o uteles gyvena ten kur svaru paskaitykite apie siuos parazitus .
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS