-
Prezidentūra apie NVSC darbą: vieno žmogaus klausimas – ne pagrindinis 1
„Turbūt visiems akivaizdu, kad šios institucijos vykdomos funkcijos galėtų ir turėtų būti vykdomos geriau“, – po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu sakė S. Krėpšta.
Jo teigimu, šalies vadovas A. Dulkiu aptarė būtinybę stiprinti NVSC veiklą „ir kitas įstaigas, kurios yra kertinės“.
Kalbėdamas apie NVSC vadovo R. Petraičio atsakomybę, S. Krėpšta taip pat pabrėžė, kad „vieno žmogaus klausimas“ šiuo atveju nėra pagrindinis.
A. Dulkys po susitikimo su G. Nausėda sakė planuojantis dar vieną pokalbį su NVSC vadovu apie tai, „kaip jis matytų savo atsakomybę šioje situacijoje“.
Turbūt visiems akivaizdu, kad šios institucijos vykdomos funkcijos galėtų ir turėtų būti vykdomos geriau.
Ministras taip pat patvirtino sulaukęs R. Petraičio atsakymų į praėjusią savaitę užduotus klausimus bei teigė, kad sprendimą dėl tolimesnių veiksmų jis priims ir pagal tai, kaip šiuos atsakymus įvertins Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai.
„Jeigu neklystu, sausio 7 dieną mano komandos specialistai įvertins tuos atsakymus ir aš pagal jų įvertinimą priimsiu sprendimą dėl tolimesnių veiksmų – ar mums reikia kažkokių kitų labiau formalizuotų aiškinimųsi“, – teigė A. Dulkys.
„Mano komandos nariai taip pat dirba ir prie pasiūlymų šitam centrui, kaip tobulinti jo veiklą. Dirbame įtemptai, stengiamės ir mūsų tikslas yra suteikti įrankius, suteikti šio centro darbuotojams motyvaciją ir matymą, kaip padaryti šią instituciją labiau efektyvia“, – kalbėdamas apie NVSC veiklos stiprinimą sakė ministras.
Sveikatos apsaugos ministerija praėjusią savaitę pranešė, kad vykdant NVSC veiklos skaitmenizavimą, buvo aptiktos 804 neapskaitytos mirtys, susijusios su koronavirusu.
A. Dulkys praėjusį antradienį su Robertu Petraičiu aptarė susidariusią situaciją, tačiau teigė, kad NVSC vadovo atsakymai jo neįtikino, todėl paprašė juos pateikti raštu.
Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė sureagavo griežčiau – ji teigė, kad NVSC vadovybė turi prisiimti atsakomybę.
Antradienį kalbėdama su žurnalistais Seime premjerė dar kartą pabrėžė, kad darbo organizavimas yra įstaigos vadovo atsakomybė.
„Tai, kad vadovas turėdamas gana didelę instituciją, kai pasikeitė institucijos veiklos fokusas į pandemijos valdymą nuo rutininės higienos reikalavimų laikymosi kontrolės, nesugebėjo pertvarkyti darbo taip, kad tais ištekliais būtų galima remtis labiau, ir atrodo, kad institucija laikosi ne savo jėgomis, o savanorių ir kitų pagalbininkų jėgomis, mano vertinimu, tai nemažai ką pasako apie vadovą“, – teigė I. Šimonytė.
Ji taip pat sakė mananti, kad sprendimą dėl R. Petraičio atsakomybės turėtų priimti A. Dulkys, įvertinęs gautus paaiškinimus ir visą informaciją.
NVSC vadovas R. Petraitis sekmadienį surengtoje spaudos konferencijoje pranešė, kad neapskaitytų mirčių yra gerokai daugiau – 1171, tačiau tikino, kad situacija susidarė ne dėl jo vadovaujamos įstaigos kaltės, o dėl ligoninių laiku nepateikiamos informacijos.
Dabartiniai karantino reikalavimai – adekvatūs
Dabar šalyje galiojantys karantino reikalavimai, prezidento nuomone, yra adekvatūs, sako S. Krėpšta.
„Prezidento nuomone jie (karantino reikalavimai – BNS) yra adekvatūs. Jie yra griežti, bet ir situacija Lietuvoje pandemine prasme yra prasta“, – po Gitano Nausėdos susitikimo su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu sakė patarėjas.
Šis režimas turėtų būti gyvas ir peržiūrimas nuolatos.
„Panašias priemones siūlė ir prezidento suburta sveikatos ekspertų taryba jau gruodžio pradžioje, deja, buvo tos priemonės įvestos su pavėlavimu, praradome brangaus laiko, bet šiai dienai matome ir galvojame, kad karantino režimas yra pakankamas“, – teigė jis.
S. Krėpšta taip pat pabrėžė, kad situacija šalyje turi būti vertinama „kiekvieną dieną ir kiekvieną savaitę“ o, pagal gautus duomenis, ribojimai griežtinami arba lengvinami.
„Šis režimas turėtų būti gyvas ir peržiūrimas nuolatos“, – pažymėjo prezidento vyriausiasis patarėjas.
Lapkričio pradžioje įvestas karantino režimas gruodžio viduryje buvo sugriežtintas ir pratęstas iki sausio 31 dienos, jo metu uždarytos daugelis parduotuvių, kirpyklos, apribotas žmonių judėjimas ir susirinkimai tiek namuose, tiek viešose vietose.
Spręs dėl Sveikatos ekspertų tarybos veiklos
Prezidentūra teigia, kad trečiadienį bus sprendžiama, kokį veiklos pobūdį įgaus dešiniųjų Vyriausybės formavimo metu šalies vadovo iniciatyva suburta Sveikatos ekspertų taryba.
„Rytoj turėsime prezidento inicijuotą sveikatų ekspertų tarybos posėdį. Planuojame šiame posėdyje aptarti tolesnę sveikatos ekspertų tarybos veiklą. Be jokios abejonės, kaip ir buvo anonsuota, ji turi keistis, nes susiformavo kita taryba, kuri koncentruojasi į operatyvius Vyriausybės sprendimus“, – antradienį vykusioje spaudos konferencijoje teigė prezidento vyriausiasis patarėjas S. Krėpšta.
Pasak jo, Vyriausybei suformavus savą sveikatos ekspertų tarybą, prezidentas Gitanas Nausėda visgi yra linkęs išlaikyti savo suburtą ekspertų grupę.
„Matant pandeminę situaciją, kad COVID klausimai yra nuolatos diskutuojami Europos Vadovų Taryboje, prezidento nuomone, pakeitusi savo veiklos pobūdį Sveikatos ekspertų taryba prie prezidento turėtų veikti, išvengiant dubliavimosi ir prisidedant įžvalgomis prie kokybiškesnio pandemijos valdymo“, – teigė jis.
Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys antradienio ryte tvirtino, kad prie prezidento įsteigta Sveikatos ekspertų taryba baigia savo darbą.
G. Nausėdos iniciatyva taryba buvo suburta tam, kad būtų užtikrintas sklandus krizės valdymo perdavimas Ingridos Šimonytės vadovaujamai Vyriausybei.
-
S. Skvernelis: jei reikės, viruso tyrimus atliks ir privačios laboratorijos
„Aš, kiek žinau, su jomis yra kalbamasi. Yra numatytos alternatyvios ar papildomos vietos, kada tik pilnai esančios licencijuotos laboratorijos pasieks savo piką ir bus didesnis poreikis, tada būtinai, be abejo, turėsim įjunginėti“, – penktadienį „Lietuvos ryto“ televizijai sakė S. Skvernelis.
Pasak jo, jei reikės, ilgos laboratorijų licencijavimo procedūros bus sutrumpintos.
„Licencijavimas – būtinas, bet procedūras, ką dabar matome ir kitose srityse, kur buvo mūsų biurokratinė sistema, reikalaujanti atlikti per mėnesį, per tris mėnesius, kada reikia paspaudus, sutrenkus per stalą – o trinkteli ne kažkoks aukštas valdininkas, o pati situacija – galima padaryti per parą–dvi, per valandą“, – kalbėjo premjeras.
Kaip teigė S. Skvernelis, svarbiausia, kad „tos laboratorijos būtų patikimos ir atitiktų reikalavimus“.
„Nėra net kalbos kažkokios apie taupymą, nesumokėjimą, neturėjimą lėšų sumokėti“, – sakė premjeras.
Ketvirtadienį Vilniaus Remigijus Šimašius teigė, kad šiuo metu tyrimai vilniečiams vėluoja apie tris dienas. Jis ragino leisti išnaudoti daugiau laboratorijų tyrimams iš Vilniaus, įskaitant ir privačias.
Mėginių, pasak savivaldybės vadovo, galėtų būti imama gerokai daugiau, tačiau net ir paimtieji dabar laukia tyrimų laboratorijoje tris dienas.
Nėra net kalbos kažkokios apie taupymą, nesumokėjimą, neturėjimą lėšų sumokėti.
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas sako, jog visi tyrimai dėl koronaviruso atliekami laiku, o ilgiau palaukti gali tekti dėl to, kad ruošiamas atsakymas.
Jo teigimu, esami pajėgumai leidžia ištirti 1,5 tūkst. mėginių per parą, taip pat „kantriai laukiama“ atvykstančios papildomos įrangos.
Šiuo metu tyrimai dėl koronaviruso atliekami Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, Santaros bei Kauno klinikose, Klaipėdos universitetinėje bei Respublikinėje Šiaulių ligoninėse.
Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad tyrimai bus atliekami dar dviejose laboratorijose.
Ministerijos teigimu, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorija tyrimus turėtų pradėti dar penktadienį, o Nacionalinio vėžio instituto laboratorija – dar ruošiama.
Karantino sąlygų švelninimui nėra jokio pagrindo
S. Skvernelis teigia kol kas nematantis pagrindo švelninti šalyje įvesto karantino sąlygų. Jo teigimu, ateinančią savaitę Vyriausybėje bus dėliojami scenarijai, kaip reikėtų kilusią krizę toliau valdyti.
„Šiuo metu mes baigiame apsispręsti ir kitą savaitę turėsime logiškai pagrįstą matematinį prognozavimo modelį – galėsime dėlioti scenarijus ir tada galėsime spręsti, kaip kilusią krizę toliau valdyti. Šiandien sąlygų švelninimui tikrai nėra jokio pagrindo“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė premjeras.
Tai, ar galima tikėtis švelnesnio karantino, ministro pirmininko teigimu, vienareikšmiškai priklausys nuo visuomenės.
„Viskas priklausys nuo mūsų susitelkimo. Jei elgsimės taip, kaip yra prašoma ir reikalaujama sveikatos priežiūros specialistų ir institucijų (...) ir mes nebeplatinsime šalies viduje šio viruso, tai galėsime kalbėti ir apie režimo švelninimą“, – teigė S. Skvernelis.
Vyriausybė trečiadienį nutarė pratęsti karantiną iki balandžio 13 d., t. y. Velykų antrosios dienos. Karantinas šalyje įvestas nuo kovo 16 d.
Politikavimui ateis ruduo
Premjeras S. Skvernelis teigia, kad šiuo metu dauguma pareiškimų apie sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą yra politiniai.
„Man įdomūs visi pareiškimai, kurie turi racionalumo grūdą. Bet šiandien tikrai nereaguosiu į politinius pareiškimus. Ministras eina savo pareigas, be to, yra ir operacijų vadovas ir dirbs toliau. Jis sėkmingai tvarkosi. Dabar labai lengva atsukus atgal pasižiūrėti ir įvertinti, kaip gi čia reikėtų daryti, jeigu aš dabar viską žinočiau, kaip situacija klostosi. Taip, tai yra visiems mums naujas kelias ir klaidos yra daromos ir ateityje jos bus neišvengiamos. Jeigu antrą kartą mus reikės eiti šiuo keliu, neduok Dieve, tai jau bus visiškai kitokia situacija“, – sakė S. Skvernelis.
Premjeras kviečia kolegas nustoti politikuoti, nes šiandienos Vyriausybės pagrindinis tikslas – apsaugoti šalies žmones.
Jei situacija būtų kaip šiandien, aš neįsivaizduoju kaip reikėtų tai padaryti.
„Šiandien man nebesinori, kad čia būtų politikavimo ir politikos, mes dirbame savo darbą, nepolitikuojame. Tą daro ir Ekstremalių situacijų operacijų vadovas, ir visos ministerijos. Šiandien pagrindinis tikslas yra apsaugoti Lietuvos žmones, jų gyvybę bei sveikatą, o ne politikuoti. Politikavimui ateis ruduo, tuomet ir bus galima pareikšti savo poziciją atėjus prie balsadėžių ir sakyti, kas gerai dirbo, kas blogai ir kas tik tais liežuviu malė“, – teigė jis.
Seimo rinkimai bus kitokie
S. Skvernelis, nors ir teigia neįsivaizduojantis, kaip dabartinėmis sąlygomis žmonės galėtų eiti balsuoti, grėsmės rudenį turėsiantiems vykti Seimo rinkimams, tvirtina nematantis.
„Kol kas apie tai kalbėti yra anksti – rinkimai vyks gerokai vėliau. Aš manau, kad mes tikrai turėsime problemą išspręstą“, – „Lietuvos ryto“ televizijai teigė premjeras, pabrėždamas, kad dabartinėmis sąlygomis rinkimai atrodo sunkiai įsivaizduojami.
„Jei situacija būtų kaip šiandien, aš neįsivaizduoju kaip reikėtų tai padaryti“, – sakė jis.
Kartu, jo nuomone, koronaviruso krizė gali turėti net teigiamų pasekmių rinkimų kampanijų organizavimui. Premjero teigimu, žmonės turės galimybę vertinti labiau politikų darbus, o ne tuščius jų pažadus.
„Rinkimai bus nestandartiniai (...), aš manau, kad tai bus viena iš galimybių žmonėms vertinti darbus, o ne galimus pažadus ar fix idėjas“, – apibendrino S. Skvernelis.
Seimo rinkimai vyks spalio mėnesį.
-
Viceministras: svarstoma riboti įvažiavimą ir išvažiavimą iš Ukmergės 3
„Greičiausiai bus ribojamas ir įvažiavimas, ir išvažiavimas, vietinis judėjimas. Tos priemonės bus gerokai griežtesnės nei yra kitur“, – ketvirtadienį LRT sakė jis.
Anot jo, situacija Ukmergėje bus vertinama ketvirtadienį, ir sprendimai priimti nedelsiant.
Koronaviruso židiniu Ukmergė tapo kovo 19 dieną, kai Ukmergės ligoninėje dirbančiai medikei patvirtintas susirgimas naujuoju koronavirusu.
Mieste nuo COVID-19 mirė trys žmonės. Ukmergės rajono administracijos direktorius Darius Varnas BNS trečiadienį sakė, kad rajone iš viso registruota 11 naujojo koronaviruso susirgimų.
Trečiadienį rajono meras Rolandas Janickas pranešė, kad Ukmergės ligoninės medikai ir pacientai pradedami tikrinti dėl koronaviruso. Ligoninė praktiškai nedirba, ten veikia tik vienas – slaugos skyrius. Čia gydomi 95 žmonės
„Pagaliau gavom mėginius, pradedame testuoti visus likusius pacientus, likusius dirbti gydytojus ir tuos gydytojus, kurie jau yra saviizoliacijoje (...) Labai svarbu, kad mes galėtume matyti visą mastą“, – teigė meras.
Pasak jo, iš viso Ukmergės ligoninėje dirba apie 300 žmonių. Dėl galimo kontakto izoliuota per 240 darbuotojų.
Pažeidėjams toliau galios priverstinis karantinas
A. Šešelgis teigia, kad, trečiadienio naktį pasikeitus grįžtančiųjų iš užsienio izoliavimo tvarkai, švelnesnės izoliavimosi taisyklės galios visiems, kurie pasirašys sutinkantys su keliamais reikalavimais karantinui. Todėl, jo teigimu, tęsti izoliaciją savo pasirinktoje vietoje galės ir tie, kurie jau anksčiau buvo per prievartą uždaryti viešbučiuose.
Tam jie privalomai turės pasirašyti, kad sutinka izoliuotis ir laikytis reikalavimų. Priešingų atveju, jiems grės bauda.
„Jau esantys izoliacijoje ją savo pasirinktose vietose tęsti galės, jei patalpos yra tam tinkamos ir žmonės yra pakankamai atskirti nuo kitų. Tam jie privalomai turės pasirašyti, kad sutinka izoliuotis ir laikytis reikalavimų. Priešingų atveju, jiems grės bauda“, – LRT radijui teigė A. Šešelgis.
Taip pat, pridūrė jis, namuose ar kitoje savo pasirinktoje vietoje iš užsienio grįžę lietuviai tęsti izoliaciją galės tik tuomet, jei nebus pažeidę izoliacijos bei viešosios tvarkos reikalavimų.
„Savo pasirinktoje vietoje saviizoliaciją galės tęsti tie, kurie iki tol nebuvo pažeidę izoliacijos reikalavimų ir viešosios tvarkos. Todėl daliai žmonių, kaip matėme iš įvykių, tikrai bus taikomos priverstinės izoliacijos priemonės“, – tvirtino viceministras.
Trečiadienį pakeista neilgai galiojusi ir daug priekaištų iš savivaldybių sulaukusi priverstinio karantino grįžtantiems iš užsienio tvarka. Nuo šiol į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose.