-
G. Landsbergis: tolesnės sankcijos Rusijai – kitą savaitę, galimi sprendimai ir dėl SWIFT
„Pritarimas trečiajam sankcijų paketui tikrai yra. Dabar jis jau rengiamas ir tikėtina, kad būtų priimtas per kitą savaitę. Galimai SWIFT klausimas taip pat bus išspręstas“, – po neeilinio ES Užsienio reikalų tarybos posėdžio komentare BNS sakė G. Landsbergis.
Ministrai penktadienį sutarė dėl vadinamojo antrojo sankcijų paketo. ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) po susitikimo penktadienį pranešė, kad be kita ko bloko užsienio reikalų ministrai įtraukė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą į ES sankcijų sąrašą dėl Maskvos įsiveržimo į Ukrainą, kaip ir Dūmos narius, palaikiusius karinę agresiją Ukrainoje.
Tuo metu LRT G. Landsbergis teigė, kad susitikime sutarimas dėl Rusijos atribojimo nuo SWIFT dėl karo su Ukraina „praktiškai rastas“.
„Buvo nemaža diskusija dėl SWIFT, galiu pasakyti, bent jau toks jausmas išsakomas iš salės, (...) kad sutarimas praktiškai rastas“, – LRT Briuselyje sakė G. Landsbergis.
Antrasis sankcijų paketas turėtų apimti Rusijos finansų, energetikos ir susisiekimo sektorius, taip pat prekybos dvejopos paskirties prekėmis suvaržymus, ribojimus eksportui ir jo finansavimui.
Šimtatūkstantines pajėgas telkusi Rusija ketvirtadienį įsiveržė į Ukrainą, pradėdama plačią karinę operaciją visoje šalyje, pasiekdama ir sostinę Kijevą.
G. Landsbergis: Rusijai vykdant agresiją Ukrainoje Europos stuburas tvirtėja
G. Landsbergis sako, kad Rusijai demonstruojant Europoje daugelį dešimtmečių neregėtą agresiją bei žudant užpultos šalies nekaltus gyventojus, „Europos stuburas tvirtėja“. Tą rodo vis griežtesnės sankcijos Kremliaus atžvilgiu. Tačiau, kaip teigia Lietuvos diplomatijos vadovas, baudžiamosiomis priemonėmis jis gali pasidžiaugti tik iš dalies, nes brutalus karas taikioje Ukrainoje tebesitęsia.
„Todėl būtinai reikia kitų žingsnių, todėl ir Rusijos sankcionavimo uždavinys nesibaigia. Turime toliau bausti Rusiją sankcijomis ir siųsti ginklus bei ginkluotę į Ukrainą, padėti jai finansais. Ir tai yra svarbiausi uždaviniai – jie nesibaigs tol, kol nebus laimėtas karas Ukrainoje“, – ELTAI penktadienį sakė užsienio reikalų ministras.
Tačiau žvelgiant į Rusijos karinės mašinos apsukas, vis dažniau pasigirsta nuomonės, kad euroatlantinės bendruomenės šalių parama ir vėluoja, ir yra per menka.
„Aš norėčiau, kad būtų ir greitesni sprendimai, bet einame taip greitai kaip įmanoma“, – teigė G. Landsbergis.
Kita vertus, pažymėjo ministras, kai kurios ES šalys jau dabar yra nustebusios dėl savo sutikimo įjungti žalią šviesą sankcijoms, nukreiptoms į agresijos Ukrainoje architektus – Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.
„Kai kurie kolegos mini, kad prieš kelias savaites nebūtų įsivaizdavę, jog balsuotų už sankcijas Rusijos vadovui“, – teigia ministras, vildamasis, kad jau artimiausiu metu plėsis Ukrainai realią pagalbą teikiančių šalių ratas.
„Vis naujos valstybės prisijungia. Ne taip seniai Prancūzija paskelbė, kad tieks ginkluotę. Tiek Lietuva, tiek ir kitos Baltijos valstybės, tiek aš asmeniškai, dirbame ir daug laiko skiriame kolegų įtikinėjimui ir tokio neformalaus europinio, transatlantinio aljanso Ukrainos pagalbai kūrimui. Kad būtų grupė valstybių, kurios tiektų pagalbą Ukrainai“, – apibendrino G. Landsbergis.
-
Policija apie neramumus per LGBT eitynes: nukentėjo du žmonės, pradėti penki ikiteisminiai tyrimai 42
„Turime informacijos apie du nukentėjusius asmenis, kol kas nesiplėsiu“, – šeštadienį spaudos konferencijoje Kaune sakė Kauno vyriausiojo policijos komisariato viršininkas, operacijos vadovas Mindaugas Baršys.
Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties atstovė portalui kauno.diena.lt teigė, kad šie asmenys buvo užpulti, sumušti. Vienas asmuo – 27, kitas – 31 metų amžiaus. Vienas skundėsi, kad sužalota galva ir dilbis, kitas patyrė smūgį į veidą. Jų gyvybei, anot medikės, pavojaus nėra.
M. Baršys sakė negalintis detalizuoti situacijos, kurios metu jie nukentėjo, tačiau akcentavo, jog policijos darbas tęsiasi ir po renginio, situacijos vertinamos, o asmenys, galėję padaryti nusižengimus, sulaikomi.
Policijos duomenimis, keturi ikiteisminiai tyrimai pradėti dėl viešosios tvarkos pažeidimų ir vienas dėl kurstymo prieš žmonių grupę.
Pasak M. Baršio, sulaikytųjų buvo ir po įvykio, kuriame nukentėjo žmonės, jų skaičiaus jis nedetalizavo.
Anot policijos, iš viso renginio metu Laisvės alėjoje buvo apie 2 tūkst. asmenų.
Naujausiais policijos duomenimis, į policijos įstaigas iš viso buvo pristatyti 22 asmenys.
Pasak M. Baršio, sulaikytųjų buvo ir po įvykio, kuriame nukentėjo žmonės, jų skaičiaus jis nedetalizavo.
Generalinis policijos komisaras Renatas Požėla pabrėžė, kad net ir pasibaigus renginiui policija dirbs sustiprintomis pajėgomis „tiek, kiek reikės“.
„Renginys tarsi baigtas, bet policijos darbas – tikrai ne, mes matome tam tikras grėsmes, kai eitynių dalyviai bandys išeidinėti, palikti renginio vietą“, – kalbėjo generalinis komisaras.
R. Požėla: Laisvės alėja nėra tinkama tokiems renginiams
Policijos vadovas dėkojo saugumą užtikrinusiems pareigūnams, taip pat „socialiniams partneriams, iš kurių gavome tam tikras informacijas“.
Pasak R. Požėlos, šis renginys parodė tai, ką policija sakė ir prieš jam vykstant: Laisvės alėjoje yra sunku užtikrinti žmonių saugumą.
„Vis tik Laisvės alėja Kauno miesto tokio pobūdžio ir tokio specifiškumo renginiams nėra pati geriausia vieta. Ir šiandien tikrai matėme tam tikrų konfliktinių situacijų. (...) Dėl pačių dalyvių saugumo ir dėl policijos pareigūnų saugumo ir kitų asmenų saugumo, kai pakankamai ribotas plotis Laisvės alėjos, daug žmonių vienoje vietoje, tai tikrai visi matėte, kad kilo iššūkių apsaugoti žmones visus be išimties“, – kalbėjo jis.
Vis dėlto generalinis komisaras sako, kad, nepaisant incidentų po renginio, policijai pavyko užtikrinti eitynių saugumą.
„Manau, kad policijos darbas pavyko, sužalotų asmenų, kalbant apie renginio dalyvius, šiai minutei tokios informacijos neturime, lygiai taip pat neturiu informacijos, kad būtų sužaloti policijos pareigūnai. Tai kreipdamasis į renginio dalyvius ir visus susirinkusius, noriu padėkoti už supratingumą – kreipiuosi į tuos asmenis, su kuriais nereikėjo stumdytis ir panaudoti jėgos“, – tvirtino R. Požėla.
M. Baršys teigė kol kas negalintis pasakyti, kiek tiksliai renginyje dirbo pareigūnų. Tuo metu policijos vadovas žadėjo kitą savaitę pateikti informaciją tiek apie pareigūnų skaičių, tiek ir apie tai, kiek saugumui prireikė išlaidų.
Eitynės vyko nuo Nepriklausomybės aikštės prie Soboro Laisvės alėja iki jos pabaigos, tuomet jų dalyviai apsisuko ir judėjo tuo pačiu maršrutu atgal.
-
A. Veryga: po Vėlinių savaitgalio labai išaugo vyresnių žmonių sergamumas 5
„Jau matome tam tikrus rezultatus lapkričio 1-osios ilgojo savaitgalio ir, deja, bet šie rezultatai yra labai liūdni, nes matome, kad labai ženkliai išaugo vyresniojo amžiaus asmenų, kuriems buvo diagnozuotas COVID-19, skaičius“, – Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) surengtoje spaudos konferencijoje teigė A. Veryga.
„Nemaža dalis šių asmenų, deja, bet atsidurs gydymo įstaigose, tai sukels dar didesnį krūvį mūsų medikams ir, deja, bet žinant, kad tai yra pati rizikingiausia visuomenės grupė, tai bus prarasta ir dalis gyvybių“, – pridūrė jis, ragindamas gyventojus elgtis atsakingai, laikytis karantino sąlygų ir reikalavimų.
Bendradarbiavimu tarp gydymo įstaigų ir savivaldybių rūpinsis ministerijos koordinatorius
Daugėjant COVID-19 pacientų, su protrūkio valdymu susijusias problemas tarp gydymo įstaigų ir savivaldybių spręsti SAM deleguotas koordinatorius, sako ministras.
„Yra sudėliota tokia kaip koordinavimo schema, koordinavimo planas, pajungiant papildomus žmones. Kas keisis šitoje tvarkoje tai, kad atsiras vienas koordinatorius, t.y. ministerijos atsakingas valstybės tarnautojas, kuris ne tik yra profesionalas asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavime, bet ir leis užtikrinti visų šitų darbų perimamumą“, – žurnalistams pirmadienį sakė sveikatos apsaugos ministras.
Anot jo, tai nebus politinės komandos žmogus, jis taip pat nepriiminės sprendimų vienas, o bendradarbiaus su penkiomis pagrindinėmis regioninėmis ligoninėmis.
„Bus kuriama koordinacinė grupė, bus derinami veiksmai su savivaldybėmis, merais, administracijų direktoriais dėl gydymo įstaigų pasitelkimo teikiant paslaugas“, – sakė A. Veryga.
Jis tvirtina, kad daliai įstaigų pertvarkyti paslaugas tampa sunkiu iššūkiu, kai kurios jų atsisako vietoje dalies kitų paslaugų priimti COVID-19 ligonius, kitos kelia reikalavimus – prašo pinigų ne tik dirbtinės plaučių ventiliacijos ar kitai įrangai, automobiliui, lovoms, bet ir kapitaliniam remontui.
„Kartais susidaro įspūdis, kad iki tol tokia gydymo įstaiga apskritai neveikė nei kaip terapinė ligoninė, neteikė paslaugų, nes, panašu, kad ji neturi nei lovų, nei įrangos, rentgeno, nei automobilio. Covidas negali būti pretekstas atsinaujinti ligoninei, dabar tikrai ne tas etapas, kada reikėtų atlikinėti kapitalinius remontus skyriuose“, – kalbėjo ministras.
Spaudos konferencijos vaizdo įrašas:
Primename, kad per pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 1056 nauji COVID-19 ligos atvejai, nuo koronaviruso mirė trys žmonės. Dėl kitų priežasčių mirė vienas žmogus.Nuo pandemijos pradžios COVID-19 liga šalyje užsikrėtė 25 tūkst. 755 asmenys, 19 tūkst. 629 – tebeserga, 5813 – pasveiko.
Nuo koronaviruso Lietuvoje iš viso mirė 210 žmonių, dėl kitų priežasčių – 70 užsikrėtusiųjų.
Izoliacijoje šiuo metu yra 44 tūkst. 688 žmonės.
Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruota 430 įvežtinių atvejų.
Praėjusią parą ištirti 4 tūkst. 489 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iš viso iki šiol ištirta 1 mln. 106 tūkst. 660 ėminių.
Daugiausia naujų atvejų – Kauno apskrityje
Iš 1056 naujų atvejų 305 patvirtinti Kauno, 293 – Vilniaus, 157 – Klaipėdos, 76 – Telšių, 75 – Panevėžio, 41 – Alytaus, 36 – Šiaulių, 35 – Marijampolės, 26 – Tauragės ir septyni – Utenos apskrityse.
NVSC informuoja, kad 28 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, be to, šiuo metu neatlikti 579 atvejų epidemiologiniai tyrimai.
Centro teigimu, per praėjusią parą didesni protrūkiai fiksuoti Dūseikių socialinės globos namuose Telšių apskrityje, Eišiškių asmens sveikatos priežiūros centro Globos skyriuje Šalčininkų rajone, Švenčionių rajono ligoninėje, LSMU Kauno klinikose, Jurbarko ligoninėje, Mažeikių ligoninėje.
-
A. Veryga: sutikimo dėl saviizoliacijos nebereikės, pakaks skambučio telefonu 5
„Nuo šiol, jei žmogus turėjo sąlytį su sergančiuoju šia infekcija, apie tai, kad jam taikoma privaloma izoliacija, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai žmogų galės informuoti ir telefonu, tai reiškia, kad nebus privaloma žmogui pasirašyti sutikimo dėl izoliacijos“, – pirmadienį per spaudos konferenciją pranešė ministras.
Anot jo, keliama viena sąlyga – kad specialistams apie privalomą izoliaciją informuojant gyventojus, telefoninis pokalbis būtų įrašomas.
Savo ruožtu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informavo, kad tais atvejais, kai žmogui reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, sprendimą apie gyventojo prievolę izoliuotis NVSC turi pateikti per tris dienas – iki šiol laikas nebuvo apibrėžtas, todėl kildavo nemažai nesusipratimų. Tai galioja tiek dėl grįžusiųjų iš koronaviruso paveiktų šalių, tiek ir dėl asmenų, turėjusių didelės rizikos kontaktą su sergančiuoju.
Nuo pirmadienio, anot A. Verygos, taip pat leista privalomai izoliuotiems asmenims be atskiro Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) leidimo vykti į mobiliuosius koronaviruso patikros punktus, jei jie yra iš anksto užsiregistravę.
NVSC nurodo, kad vykstantiems tirtis dėl koronaviruso ne į mobiliuosius punktus, o į gydymo įstaigas, gauti leidimą reikės ir toliau.
Atskiro epidemiologų leidimo palikti izoliacijos vietą nebereikės ir dirbantiems užsienyje, jei jie nori palikti Lietuvą nepraėjus dviems savaitėms. Šiems asmenims pakaks NVSC interneto svetainėje informuoti apie planuojamo išvykimo datą ir laiką.
Leis dalyvauti tik savo vestuvėse
Griežtinama tvarka dėl galimybių iš užsienio atvykusiems saviizoliacijoje esantiems žmonėms dalyvauti šeimos šventėse – nuo šiol bus leidžiama dalyvauti tik savo paties vestuvėse ir tik jei asmuo turės neigiamą koronaviruso testą.
„Tai reiškia, kad prašymai leisti palikti izoliacijos vietą dalyvauti artimo žmogaus vestuvėse, krikštynose ar jubiliejuje nebus svarstomi“, – pabrėžia NVSC.
Palikti izoliacijos vietą dėl artimųjų laidotuvių ir toliau bus leidžiama, tačiau toks leidimas galės būti išduotas ne ilgiau nei trims valandoms per dieną ir ne daugiau kaip 3 dienas.
NVSC duomenimis, šiuo metu izoliacijoje yra 8089 žmonės.
A. Veryga taip pat informavo, kad 13 savivaldybių yra peržengusios aukštos rizikos rodiklį, nors jis ir padidintas nuo 16 iki 25 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Jose bus vykdomi intensyvesni koronaviruso tyrimai.
Latvija nesutiko dėl 25 atvejų rodiklio, todėl Baltijos šalių burbulas išnyko
Sveikatos apsaugos ministras sako, kad Latvija nesutiko taikyti didesnio – 25 atvejų rodiklio 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, kuriuo remiantis sudaromas paveiktų šalių sąrašas.
„Latviai nesutiko dėl 25 atvejų kriterijaus, dėl to Baltijos šalių burbulas išnyko. (...) Estija, jei gerai prisimenu, viršijo 20, tai juos latviai įtraukė į paveiktų šalių sąrašą ir iš ten atvykusiems į Latviją reikėtų izoliuotis“, – pirmadienį nuotolinėje spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.
Paklaustas, kodėl Latvijoje susirgimų koronavirusu skaičius ženkliai mažesnis nei Lietuvoje, A. Veryga sakė, kad šalys turi tam tikrų skirtumų.
„Jie neturi tokio gyventojų tankumo, tokių renginių kaip mes, yra nusistatę dviejų metrų atstumą. Kitos priemonės pas juos galioja, kurios yra griežtesnės nei pas mus. Bet čia interpretacijos klausimas, aš tikrai negalėčiau dabar teigti, kad būtent šitos priemonės ir duoda tokį rezultatą, koks yra Latvijoje“, – sakė A. Veryga.
Pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenis, pirmadienį Lietuvos sergamumo COVID–19 infekcija rodiklis pasiekė 16,5 per paskutines 14 dienų 100 tūkst. gyventojų.
Tačiau, A. Veygos teigimu, reikia sulaukti penktadienio, kad paaiškėtų, ar atvykus į Latviją iš Lietuvos bus privaloma izoliacija. Ministro teigimu, išlieka tikimybė, kad Latvija į šį reikalavimą pasižiūrės lanksčiau.
„Turime sulaukti penktadienio, nes penktadienį bus žiūrima. Per savaitę visko gali įvykti, jis (rodiklis – ELTA) gali ir didesnis būti. Tik nepamirškime, kad bent jau pagal ankstesnį susitarimą, jei latviai jį nuspręstų pritaikyti, gali būti 10 proc. svyravimas į didžiąją pusę. Tai reikėtų pasiskaičiuoti, kiek tas 10 proc. būtų virš 16. 16,5 kaip ir patektų į tą ribą, kai lankstumą galima taikyti.
ELTA primena, kad nuo pirmadienio Lietuvoje padidintas rodiklis, pagal kurį nustatomas ir tvirtinamas COVID-19 paveiktų šalių sąrašas. Saviizoliacija bus privaloma grįžus tik iš šalių, viršijančių 25 susirgimo atvejus 100 tūkst. gyventojų.
Konferencijos vaizdo įrašas:
Kaip jau buvo skelbta, per praėjusią parą patvirtintas 51 naujas koronaviruso atvejis, bendras susirgimų skaičius Lietuvoje siekia 3386.Šiuo metu koronaviruso infekcija tebeserga 1215 asmenų, 2071 – pasveiko.
Nuo COVID-19 iš viso mirė 87 asmenys, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų.
Per praėjusią parą laboratorijose ištirtas 1382 ėminiai, iš viso iki šiol ištirta 695 tūkst. 521 mėginys.
Izoliacijoje yra 8089 žmonės.
Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje nustatyti 229 įvežtiniai atvejai.