- Akcinė bendrovė įregistruota 2002 m., pajamas pripažįsta pagal pinigų apskaitos principą. 2002 m. rugsėjo mėn. už numatomas pateikti prekes ji gavo 10000 litų avansą. Tačiau dėl tam tikrų priežasčių šių prekių bendrovė iki metų pabaigos negalės pateikti. Kada gautas avansas bus pripažintas bendrovės pajamomis?
- Pagal pelno mokesčio įstatymo (Žin., 2001, Nr. 110-3992) 8 straipsnį taikant pinigų apskaitos principą, Lietuvos vieneto pajamos pripažįstamos faktišku pajamų gavimo momentu. Kai Lietuvos vienetas gauna išankstinį apmokėjimą (avansą) už numatomas pateikti prekes, tai gauta suma nepripažįstama vieneto pajamomis, o buhalterinėje apskaitoje parodomas vieneto įsipareigojimas (skola) pirkėjui. Ši iš anksto gauta suma pajamomis bus pripažinta tą momentą, kai vienetas pirkėjui patieks prekes. Jeigu bus patiekta tik dalis prekių, tai vieneto pajamomis bus pripažįstama ne visa iš anksto gauta suma, o tik jos atitinkama dalis.
Įmonė surengė reprezentacinį pobūvį, į kurį pakvietė konkrečius įmonės produkcijos pirkėjus. Šiam pobūviui surengti įmonė išleido 1000 litų. Ar šias išlaidas galima priskirti prie leidžiamų atskaitymų?
Pagal pelno mokesčio įstatymo (Žin., 2001, Nr. 110-3992) 17 straipsnio 2 dalies 4 punktą ribojamo dydžio leidžiamiems atskaitymams priskiriamos reklamos ir reprezentacijos sąnaudos.
Šio įstatymo 22 straipsnyje nurodyta, kad ir reprezentacinės sąnaudos - vieneto lėšos, kurias jis skiria naujiems verslo ryšiams su kitais vienetais arba fiziniais asmenimis, išskyrus vieneto darbuotojus, akcininkus, savininkus bei kontroliuojamuosius ar kontroliuojančius vienetus ar kontroliuojančius nuolatinius gyventojus, užmegzti arba esamiems pagerinti. Reprezentacinės sąnaudos patiriamos konkrečių asmenų naudai.
Iš pajamų atskaitoma ne daugiau kaip 75 procentai reprezentacinių sąnaudų.
Reprezentacines sąnaudas įmonės patiria, siekdamos užmegzti naujus arba pagerinti senus verslo ryšius su kitomis įmonėmis ar fiziniais asmenimis (išskyrus savo įmonės darbuotojus, akcininkus, savininkus bei kontroliuojamus ar kontroliuojančius vienetus ar kontroliuojančius nuolatinius gyventojus).
Prie reprezentacinių sąnaudų priskiriamos fizinių asmenų, kurie atstovauja juridiniams asmenims, arba asmenims, kurie verčiasi ūkine-komercine veikla neįregistravę įmonės (įsigijusių savo veiklos patentus fizinių asmenų) (toliau - konkretūs asmenys), apgyvendinimo, vaišinimo (pobūvių, banketų), kultūros renginių lankymo, jiems dovanotinų suvenyrų pirkimo (gamybos) ir kitos (neįskaitant šio straipsnio 5 dalyje nurodytųjų) sąnaudos.
Reprezentacinės sąnaudos pripažįstamos ribojamo dydžio leidžiamais atskaitymais tik tuo atveju, jeigu jos patiriamos su įmonės veikla susijusių ar susietinų konkrečių asmenų naudai, t.y. esamų ar potencialių įmonės produkcijos ar paslaugų pirkėjų, investuotojų ir kitų asmenų, turinčių arba galinčių turėti įtakos užmezgant naujus ir plėtojant senus verslo ryšius, naudai.
Konkretiems asmenims atminimui dovanojamų nedidelių dovanų (suvenyrų) įsigijimo išlaidos gali būti laikomos reprezentacinėmis sąnaudomis, kurios priskiriamos ribojamiems leidžiamiems atskaitymams tuo atveju, jei minėtieji daiktai yra reprezentatyvūs, t.y. ant jų gali būti įmonės simbolis, pavadinimas arba prekinis ženklas. Tačiau tai negali būti butai, automobiliai ir pan., nes tokio turto dovanojimas iš esmės neatitinka reprezentacijos sąvokos.
Reprezentacinės sąnaudos priskiriamos leidžiamiems atskaitymams tuo atveju, jeigu jos pagrįstos šiais juridinę galią turinčiais dokumentais:
1) laisvos formos dokumentais, turinčiais visus Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3515) 13 straipsnio 1 dalyje nustatytus privalomuosius rekvizitus, jeigu įmonė reprezentacijai naudoja savo pačios produkciją ar teikiamas paslaugas;
2) teisės aktų nustatytais dokumentais, patvirtinančiais prekių arba paslaugų įsigijimą, jeigu prekės arba paslaugos, naudojamos reprezentacijai, įgytos iš kitų ūkio subjektų;
Reprezentacinėms sąnaudoms, priskiriamoms leidžiamiems atskaitymams, pagrįsti surašomi laisvos formos aktai, patvirtinti įmonės vadovo arba jo įgalioto asmens ir vyriausiojo finansininko arba jo įgalioto asmens. Pažymėtina tai, kad vienas iš informatyviausių šio dokumento rekvizitų yra ūkinės operacijos turinys, kuris nusako operacijos esmę. Todėl minėtame akte turi būti užfiksuoti tokie duomenys, kurie parodo, kad patirtos išlaidos atitinka reprezentacines sąnaudas apibrėžiančius kriterijus.
Įmonės patirtos išlaidos, atitinkančios kai kuriuos reprezentacijos sąnaudas apibrėžiančius kriterijus, tačiau iš esmės neatitinkančios reprezentacijos sąvokos, nelaikomos reprezentacinėmis sąnaudomis, todėl priskiriamos neleidžiamiems atskaitymams.
Reprezentacinėms sąnaudoms nepriskiriamos ir laikomos neleidžiamais atskaitymais:
- konkretiems asmenims suorganizuoto reprezentacinio renginio bei konkretiems asmenims suvenyrų įteikimo išlaidos, jeigu renginyje įmonei atstovavo toje įmonėje nedirbantys akcininkai arba pajininkai;
- per vieneto akcininkus, pajininkus patirtos išlaidos, išskyrus atvejus, kai šie asmenys yra vieneto darbuotojai;
- medžioklės, žvejybos, plaukiojimo jachtomis, golfo, azartinių lošimų, stovyklavimo išlaidos.
Apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną, iš pajamų atskaitoma ne daugiau kaip 75 procentus per mokestinį laikotarpį patirtų reprezentacinių sąnaudų. Reprezentacinių sąnaudų dalis, viršijanti leistiną 75 proc. dydį, laikoma neleidžiamais atskaitymais.
Tokiu būdu įmonė tik 750 Lt (1000 Lt x 75 proc.) šios išlaidų sumos galės priskirti leidžiamiems atskaitymams, o likusi 25 proc. dalis, t.y. 250 Lt (1000-750) suma, priskiriama neleidžiamiems atskaitymams.
Naujausi komentarai