Kiemsargiai kiemų nevalys, bet šaligatvius barstys Pereiti į pagrindinį turinį

Kiemsargiai kiemų nevalys, bet šaligatvius barstys

2009-11-03 23:59
Nuo lapkričio 1-osios pagal naują tvarką Vilniuje kiemsargiai nevalys sniego daugiabučių kiemuose ir gatvių kelkraščiuose. Tvarkytojai praras dalį atlyginimų, o gyventojai bus priversti suktis kaip išmano.

Nuo lapkričio 1-osios pagal naują tvarką Vilniuje kiemsargiai nevalys sniego daugiabučių kiemuose ir gatvių kelkraščiuose. Tvarkytojai praras dalį atlyginimų, o gyventojai bus priversti suktis kaip išmano.

Priemonės pateisina tikslą?

Vilniaus kiemus ir gatves prižiūrinčių įmonių paprašyta nenukasti sniego nuo kelių įvažiuoti į daugiabučių kiemus ir pačiuose kiemuose, taip pat šaligatvių arčiausiai važiuojamosios dalies. Savivaldybė skaičiuoja, kad taip būtų galima sutaupyti šimtus tūkstančių litų. Per mėnesį – iki 0,5 mln. litų.

Nauja sniego valymo tvarka, galiosianti visą žiemos sezoną, Vilniuje bus taikoma pirmą kartą. Dar neprisnigo, o miestiečiai jau svarsto, kaip reikės gyventi. Ar miesto valdžia išplatins instrukcijas, kaip tvarkytis savo kieme? Automobilių stovėjimo vietų žiemą kiemuose ir taip sumažėja, kur juos reikės statyti, jei nebus valoma ir važiuojamoji gatvių dalis per metrą nuo šaligatvių borto? Ir galiausiai: ar sutaupytas pusė milijono per mėnesį vertas miestiečių nepatogumų?

Nelaukiamas kiaulystės dėsnis

Savivaldybės Komunalinio ūkio departamento Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Arūnas Visockas tikino, kad nauja kiemų priežiūros tvarka katastrofiškų padarinių nesukels.

"Neatsimenu žiemos, jog būtų prisnigę tiek, kad automobiliai nebūtų galėję išvažiuoti. Be to, kiemai ir taip iš esmės nebūdavo valomi, nes būdavo pristatyta automobilių tiek, kad privažiuoti neįmanoma", – kalbėjo A.Visockas.

Kas, jei ištiks kiaulystės dėsnis, ir kaip tyčia ši žiema sniego pridrėbs daugiau nei paprastai? "Ypatingų atvejų neatmetame, atitinkamai ir reaguotume. Jei labai prisnigtų, stengtumės padėti", – tikino A.Visockas.

Be to, jis atkreipė dėmesį, kad kiemų šaligatviai bus valomi kaip kasmet. "Kalbame tik apie kelkraščius ir automobilių aikšteles. Jie valomi nebus. Tačiau kiemų šaligatviai bus ir valomi, ir barstomi", – aiškino A.Visockas.

Be to, A.Visockas pabrėžė, kad daugiabučių bendrijos pačios gali nuspręsti, kaip prižiūrėti savo valdas.

"Jei yra bendrijos, jos sprendžia, kaip valytis ir tvarkytis. Tačiau naujoji miesto tvarka galioja visoms įmonėms, kurios prižiūri kiemus – tiek savivaldybės, tiek privačioms", – sakė A.Visockas.

Darbai vyksta pagal grafiką

Įvedus griežtą taupymo režimą, miesto gatvėse šiemet dega kas antras, o kai kur ir tik kas trečias žibintas. Dabar pranešta apie diržų veržimąsi, kai bus netvarkomi daugiabučių kiemai. Galbūt netrukus išgirsime ir tai, kad druska bus barstomos ne visos gatvės?

"Iš esmės dirbsime tokiu pačiu pajėgumu kaip ankstesniais metais. Druskos jau turime nusipirkę ir ją susivežę į sandėlius iš anksčiau, mišinių jau irgi pasidarėme. Dalis barstymo mašinų jau paruoštos, dalis – dar ruošiama. Darbai vyksta pagal grafiką. Kol kas jokių minčių, kad kur nors nebarstysime, nėra", – kalbėjo savivaldybės Komunalinio ūkio departamento infrastruktūros skyriaus laikinasis vedėjas Gintautas Kazimieras Niaura.

"Grindos" darbuotojai nestreikuos

Gatvių priežiūrą miesto savivaldybė yra patikėjusi bendrovei "Grinda". Dienraščio žiniomis, atlyginimai bendrovės darbuotojams vėluoja kelis mėnesius. Ar jie nesirengia streikuoti, kaip praėjusį penktadienį tai darė miesto kiemsargiai?

"Vėluojama – sunkmetis, nieko nepadarysi. Tačiau mūsų žmonės nėra išlepę, prie vėlavimo jie pratę, nes išgyvename ne pirmą krizę. Mes nenusiteikę stabdyti darbų ir žiemą rengiamės sutikti visu pajėgumu. Turime derintis prie bendro ritmo. Darbuotojai patikrinti laiko, kolektyvas gana stabilus, turime apie 300 darbuotojų. Nesirengiame streikuoti. Sunku visiems, jei vienas kuris nors kelnes mausis – blogai, bet jei visi po truputėlį nusimausime – gal nieko baisaus", – svarstė bendrovės "Grinda" direktorius Algimantas Vilūnas.

Alga sumažės perpus

Sumažėjus darbo, kiemsargiams dar labiau aptirps ir atlyginimai, o jų žmonės nesulaukia jau ketvirtą mėnesį. "Stebulės" atstovė sakė, kad darbuotojai pradės dirbti puse etato. Dėl to nuogąstavo penktadienį piketuodami kiemsargiai.

"Man per mėnesį priklauso 500 litų dydžio alga, nuo lapkričio sumažins iki 350 litų. Juokinga suma, net duonai neužtenka, bet ir tos ketvirtas mėnuo negaunu. Už butą nemokėta du mėnesius. Vandenį, elektrą, šildymą tiekiančios bendrovės neklausia, kodėl aš mokesčių nesumoku. Jos man tuoj atjungs ir šildymą, ir elektrą. Bet nieko nedarysi, lieka tik laukti, gal kas nors sumokės", – su ašaromis akyse per piketą kalbėjo Algirdas Ivanauskas.

Juozas Antanaitis, Lietuvos daugiabučių namų savininkų bendrijų federacijos prezidentas

Bendrija steigiama bendram turtui valdyti ir prižiūrėti. Bendrija neturi teisės priimti sprendimus ne dėl savo turto. Kiemas yra viešoji erdvė, kuri priklauso valstybei ir kurią patikėjimo tvarka valdo savivaldybė. Todėl kol nėra įstatymų nustatyta tvarka namui priskirto sklypo, priimti sprendimus dėl ne savo turto būtų nusikaltimas.

Kiemsargiui reikia mokėti pinigus. Iš ko? Iš gyventojų. O kodėl gyventojas turėtų mokėti už ne savo turto tvarkymą? Be to, ne savo turtui prižiūrėti bendrija nė negali samdyti kiemsargio. Kas jei tas neteisėtas kiemsargis koją susilaužys? Bendrija įstringa visam gyvenimui. Bendrijos valdyba ir pirmininkas yra materialiai atsakingi už neteisėtai priimtus sprendimus, kurie padarė žalą bendrijai. Todėl niekas nerizikuos.

Pirmiausia įstatymo numatyta tvarka suteikime kiekvienam namui sklypą, o jau tada kiekvienas turėsime erdvę, kurią tvarkysimės patys. Pirma įteisinkime, o paskui darykime. Dabar su mumis niekas nekalbėjo ir nesitarė, todėl miesto nutarimas yra kvailas ir neapgalvotas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų