Keisti žmonės tie amerikiečiai. Užuot savo tautiečiams rodę ne JAV sukurtus kino šedevrus, jie elgiasi kaip turtingi barbarai – nusiperka autoriaus filmo teises ir sukuria amerikietišką perdirbinį.
Nemėgsta Europos kino
Dažniausiai tokia rokiruotė neduoda geresnės meninės kokybės – kopija visada būna prastesnė už originalą. Tačiau šis procesas nesiliauja. Net kasmet įgauna vis didesnį pagreitį.
Paaiškinti tai nesunku. Originalių siužetų trūksta visiems. Europoje jų tikrai daugiau, nes čia iš paskutinių jėgų priešinantis amerikietiškiems pramoginio kino standartams vis dar nenumarinta senoms meno tradicijoms ištikima dvasia.
Amerikiečiai nemėgsta europietiško kino todėl, kad tokius filmus reikia dubliuoti. O titrų skaitymas trukdo įprastam spragėsių valgymo procesui. Be to, Holivudo kino žvaigždės amerikiečiams yra kur kas mielesnės už mažai žinomus ir reklamos neišpopuliarintus veidus.
Nerimą kelia šioje, matyt, neišvengiamoje evoliucijoje viena paslaptis – kodėl tikrai originalūs europietiški kūriniai amerikietiškoje interpretacijoje pavirsta, anot Michailo Bulgakovo, antro šviežumo žuvimi?
Šis ironiškas "Meistro ir Margaritos" autoriaus aforizmas labai tinka dabar ekranuose pasirodančiam filmui "Viskas normaliai".
"Du dideli skirtumai"
Jei filmas "Viskas normaliai" būtų originalus kūrinys, pačioje trumpiausioje recenzijoje užtektų pakartoti jo pavadinimą. Atrodytų, kitaip ir būti negali, nes pagrindinį vaidmenį atlieka populiarusis Robertas De Niro.
Bet jeigu palyginsime šį filmą su 1990 m. Italijoje sukurtu originalu, pamatysime, jog tai, kaip sakoma Odesoje, du dideli skirtumai.
Pirmajame filme "Mums viskas gerai" (rež. Giuseppe Tornatore) legendinis aktorius Marcello Mastroianni vaidino metų naštos prislėgtą pensininką Matejų Skurą, kuris išsiruošia į jo amžiaus žmogui pavojingą kelionę.
Senolis nori aplankyti savo penkis vaikus ir pasidžiaugti anūkais. Tačiau šie vizitai tėvui suteikia daugiau nusivylimų nei džiaugsmų. Kaip ir reikėjo tikėtis, vaikams savų problemų per akis. Todėl lyg sniegas ant galvos užgriuvęs svečias visur pasijunta svetimas. Bet vis tiek finale prie žmonos kapo Matejus su švelniu liūdesiu ištaria: "Mums viskas gerai..."
Naujajame filme "Viskas normaliai" siužetas beveik liko tas pats. Tik herojus keliauja ne po Italiją, o visi aštresni kampai nugludinti pagal amerikietiško korektiškumo standartus. Tai suprantama. Juk filmas pasirodo Kalėdų išvakarėse, kai įprasta atsigręžti į šeimos vertybes.
Neseniai mirusios žmonos gedintis Frenkas Gudas tikisi, kad kaip ir kasmet, Kalėdoms į namus grįš visi keturi jo vaikai – dvi dukros ir abu sūnūs. Deja, vienas po kito Eimė, Rouzė ir Robertas atsakiklyje palieka žinutes, kad jie nepasirodys, o iš ketvirtojo – išvis jokios žinios. Tad Frenkas nusprendžia pats leistis į kelionę ir aplankyti nedėkingus vaikus.
R.De Niro gaišta laiką
Sunku lyginti abiejų filmų pagrindinio vaidmens atlikėjus. Tačiau viena aplinkybė nereikalauja ypatingų komentarų.
Ir M.Mastroianni, ir R.De Niro savo vaidmenis filmuose "Mums viskas gerai" bei "Viskas normaliai" suvaidino būdami 66 metų.
Bet įžengęs į septintąjį dešimtmetį M.Mastroianni nustojo gaišti laiką atsitiktiniams darbams ir dalyvavo tik išskirtiniuose filmuose. O tarp panašaus amžiaus sulaukusio R.De Niro vaidmenų tikrai nemažai tokių, kurie kino istorijoje nepaliks jokio pėdsako.
Penki garsūs itališkų filmų perdirbiniai
"Moters kvapas" (1992 m., rež. Martinas Brestas). Už pirmąją Giovanni Arpino romano ekranizaciją 1974 m. (rež. Dino Risi) aktoriui Vittorio Gassmanui buvo įteiktas Kanų festivalio prizas. O amerikietiška versija atnešė pirmą "Oskarą" aktoriui Alui Pacino. Abu vaidino aklą karininką, kuris prieš nusižudydamas nori pasimėgauti gyvenimo malonumais.
"Nublokšti" (2002 m., rež. Guy Ritchie). Tai filmas, kartojantis 1974 m. sukurtos komedijos siužetą. Režisierė feministė Lina Wertmüller nepraleido progos pasišaipyti iš amžinos lyčių atstovų kovos, šį kartą įsiplieskusios tarp negyvenamoje saloje atsidūrusios turtuolės ir paprasto jūreivio. Nuostabiame gamtos rojuje porelei tenka kartu kovoti dėl išlikimo.
"Paskutinis bučinys" (2006 m., rež. Tony Goldwynas). Filmas sukurtas pagal to paties pavadinimo itališką filmą (2001 m., rež. Gabriele Muccino). Senokai draugaujančios porelės Maiklo ir Dženos išmėginimai prasideda tada, kai mergina sužino esanti nėščia. Vaikinas pakviečia savo draugę prie altoriaus, bet vestuvių pokylyje susižavi kita mergina.
"Meilės receptas" (2007 m., rež. Scottas Hicksas). Pikantiška istorija pasiskolinta iš romantinės komedijos "Gražioji Marta" (2001 m., rež. Sandra Nettelbeck). Čia meilė įsiplieskė madingo restorano virtuvėje, kurioje susitiko tikra savo darbo fanatikė vyriausioji virėja Keitė Armstrong ir savimi pasitikintis padažų specialistas Nikas Palmeris.
"Negarbingi šunsnukiai" (2009 m., rež. Quentinas Tarantino). Šiam filmui pritaikyta 1978 m. Italijoje sukurta karinė drama (rež. Enzo G.Castellari), kurioje Antrojo pasaulinio karo didvyriais buvo tapę dezertyrai, žudikai ir marodieriai. Q.Tarantino filme jie virto žydais, žudančiais nacius itin rafinuotai ir net nuimančiais priešams skalpus.
"Viskas normaliai" ("Everybody's Fine") ***
Komiška drama. JAV, Italija, 2009 m. Rež. Kirkas Jonesas. Vaidina R.De Niro, Kate Beckinsale, Samas Rockwellas, Drew Barrymore, Melissa Leo.
veiksmas 2
humoras 1
įtampa 2
erotika 1
siaubas 1
Naujausi komentarai