2019-ųjų liepa – karščiausias kada nors pasaulyje užfiksuotas mėnuo | Diena.lt

2019-ŲJŲ LIEPA – KARŠČIAUSIAS KADA NORS PASAULYJE UŽFIKSUOTAS MĖNUO

Šių metų liepa buvo karščiausias kada nors mūsų planetoje užfiksuotas mėnuo, rodo duomenys, pirmadienį paskelbti Europos Sąjungos palydovinių stebėjimų tinklo.

„Liepa paprastai būna šilčiausias metų mėnuo pasaulyje. Mūsų duomenys rodo, kad jis taip pat buvo šilčiausias kada nors pasaulyje užfiksuotas mėnuo – labai nedideliu skirtumu“, – rašoma klimato kaitos tarnybos „Copernicus“ vadovo Jeano-Noelio Thepaut (Žano Noelio Tepo) pranešime.

„Toliau išmetant šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir reiškiantis jų poveikiui pasaulio temperatūrai, ateityje bus fiksuojama naujų rekordų“, – prognozavo jis.

Praeitą mėnesį Europą buvo apėmusios svilinančios kaitros bangos, per kurias buvo užfiksuota virtinė karščio rekordų šalių ir regionų mastu. Neįprastai aukšta temperatūra laikėsi ir už Šiaurės poliaračio.

Temperatūra liepą Aliaskoje, Grenlandijoje, Sibire, Centrinėje Azijoje, Irane ir didelėje dalyje Antarkties buvo pakilusi aukščiausiai, palyginus su 1981-2010 metų atskaitos laikotarpiu, nurodė „Copernicus“.

Afrikoje ir Australijoje orai taip pat buvo įšilę gerokai labiau nei įprastai. Vertinant visos planetos mastu, 2019 metų liepa buvo šiek tiek (0,04 laipsnio) karštesnė negu ankstesnis rekordinis mėnuo – 2016 metų liepa.

Naujas rekordas išsiskiria dar ir tuo, kad kitaip nei 2016-aisiais, šiemet buvo silpnesnis El Ninjo reiškinys, paprastai papildomai pakeliantis vidutinę pasaulio temperatūrą, neskaitant klimato kaitos poveikio.

„Copernicus“ tapo pirmąja pasaulyje didele klimato stebėjimų iš palydovų agentūra, paskelbusia duomenis apie liepos mėnesio temperatūrą. Tarnybos pranešime spaudai pažymima, kad skirtumas nuo anksčiau užfiksuoto rekordo yra gana mažas, todėl tikėtina, kad kiti tinklai, pavyzdžiui, JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA) praneš, kad temperatūra buvo tokia pati, kaip 2016 metų liepos rekordas arba netgi mažesnė.

„Paprastai įvairių institucijų pateikiamų duomenų apie pasaulio temperatūrą reikšmės skiriasi, o „Copernicus“ nustatytas skirtumas tarp 2019 ir 2016 metų liepos temperatūrų yra mažesnis negu ši paklaida“, – sakoma agentūros pranešime.

Tikslūs atmosferos temperatūros matavimai buvo pradėti maždaug nuo 1880 metų, tačiau ilgą laiką jie nebuvo vykdomi pasaulio mastu.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Geofizikas inž. ROMUALDAS ZUBINAS

Mokslininkams būtina ŽINOTI, kad, ANOT TREČIOJO ŽEMĖS AŠIES FIZINIO JUDĖJIMO, ŠIAURINIS ŽEMĖS AŠIGALIS (ŠŽA), MŪSŲ EROJE, NUOLAT KRYPSTA Į SAULĘ! (LAIKE VIENERIŲ METŲ JIS Į SAULĘ PAKRYPSTA PER 1,06 RADIALINIO LAIPSNIO!! 2500 metais Šiauriniame Žemės pusrutulyje bus tiktai - VASARA ir DIENA, PIETINIAME - NAKTIS ir ŽIEMA!!!

SUSIJUSIOS NAUJIENOS