Kaip atpažinti žalčialunkį ir kokios pasekmės laukia jį nuskynus, pasakojo „Geltono karučio“ įkūrėja Lina Liubertaitė.
– Dažnas, pamatęs tokį gražų augalą, žydintį neįprastai anksti, kovo–balandžio mėnesiais, nori nusiskinti ir parsinešti namo. Nusiskinti sunku, internete matėme daug komentarų, kur žmonės dalijosi, kad nukando su dantimis. To nereikėtų daryti. Žalčialunkio visos dalys yra nuodingos, įskaitant ir lapus, ir žiedus. Sakoma, kad užtenka 10–12 uogų, kad būtų dozė mirtina. Jeigu nukasite tą šakelę, ištins gleivinė, lupos ar liežuvis. Sakoma, kad gali būti nudeginimas. Nerekomenduočiau to daryti.
– Kaip atpažinti, kad tai žalčialunkis?
– Atpažinti galima iš to, kad jis auga miške, pamiškėse, dažnai sutinkamas šlaituose. Jis žydi alyviniais alyvas primenančiais žiedais, neįprastai anksti – kovo–balandžio mėnesiais. Žiedukai būna susitelkę šakelių galuose, lapai taip pat yra tik šakelių galuose.
LNK stop kadras.
– Kai pasidalinote įrašu socialiniuose tinkluose, žmonės padėjo intensyviai komentuoti, kad nežinojo, jog tai nuodingas augalas: ne kartą skynė ir su dantimis, nieko jiems neatsitiko. Ar taip gali būti?
– Kiekvienas žmogus yra kitoks, negali žinoti tikrosios reakcijos – galbūt neatkreipė dėmesio, galbūt nieko ypatingo neatsitiko. Nesiūlyčiau rizikuoti, nes buvo tokių, kurie sakė, kad nutirpo lūpos, liežuvis, jautė tuos požymius. Nereikėtų rizikuoti. Tiesą pasakius, netgi Kristinos Sabaliauskaitės romane buvo istorija, kai visą žmonių būrį nunuodijo būtent žalčialunkiais. Net ir literatūroje turime daug pavyzdžių ir istorijų, susijusių su jais.
Daugiau šia tema kalbėjo „Geltono karučio“ komandos narė Reda Narmontė.
– Kada pastebėjote pirmuosius žalčialunkius?
– Pirmuosius mažus žiedelius pastebėjau prieš keletą savaičių. Man visada įdomu, kada jis pradeda žydėti, vis bandau pamatyti jo uogas.
– Ar daug žalčialunkių Lietuvoje?
– Tiesą sakant, kituose miškuose nepastebėjau, bet savo miškelyje, kuriame praleidžiu daugiausiai laiko, esu mačiusi bent keturis krūmelius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Ar žmonės dažnai nežino, kad tai yra nuodingas augalas? Kiekvienais metais skelbiate, kiekvienais metais sulaukiate nuostabos.
– Kiekvienais metais pasidalinu asmeninėse paskyrose, kad jau žydi žalčialunkis ir nevertėtų jo skinti, uostyti.
– Negalima net ir uostyti? Labai skaniai kvepia.
– Labai skaniai kvepia – tame ir yra pavojus. Jo netgi žiedadulkės yra nuodingos ir gali sudirginti akių, burnos, nosies gleivinę.
– Jeigu norėtume pasisodinti tokį augalą savo namų kieme – ar to nerekomenduotume?
– Namuose yra pavojinga auginti kažkokius augalus, kurie yra nuodingi, nes namų aplinkoje vaikai, svečiai... Jokių augalų negalima neštis iš miško, nes tai yra draudžiama ir gali grėsti bauda.
– Ar galima kažkur šio augalo nusipirkti?
– Manau, kad Lietuvoje jo nenusipirksi.
Naujausi komentarai