JAV mokslininkai: praėję metai buvo šilčiausi per šiuolaikinę istoriją | Diena.lt

JAV MOKSLININKAI: PRAĖJĘ METAI BUVO ŠILČIAUSI PER ŠIUOLAIKINĘ ISTORIJĄ

  • 1

Praėję metai buvo šilčiausi žemėje per visą šiuolaikinę istoriją, o per juos užregistruoti temperatūrų rekordai yra nerimą keliantis įvykis, rodantis greitėjantį klimato atšilimą, trečiadienį paskelbė JAV mokslininkai.

„2015 metų vidutinė oro temperatūra virš sausumos ir jūros paviršių buvo 0,9 laipsnio Celsijaus didesnė už XX amžiaus vidutinę temperatūrą“, – nurodoma JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos ( NOAA) pranešime.

„Ji buvo aukščiausia per visą laikotarpį nuo 1880 iki 2015 metų“, – priduriama jame.

„Be to, tai didžiausias temperatūrų skirtumas, viršijęs metinės pasaulio temperatūros rekordą“, – tvirtina JAV mokslininkai.

Šioje ataskaitoje, kurios duomenis patvirtina atskiri NASA mokslininkų tyrimai, pasaulio oro temperatūros rekordas užfiksuotas ketvirtą kartą nuo mūsų amžiaus pradžios.

Be to, naujausi duomenys rodo nuolatinį oro temperatūros virš sausumos ir jūros paviršių kilimą, daugelį metų iš eilės viršijant ankstesnius rekordus.

„Nuo 1997 metų, kurie anuomet buvo šilčiausi metai, vėliau sekę 16 iš 18 metų buvo dar šiltesni už tuos metus“, – sakoma NOAA ataskaitoje.

Pernai net 10 kartų buvo viršytas vidutinės mėnesio temperatūros rekordas.

Toks atšilimas buvo jaučiamas visame pasaulyje, didelėje dalyje Centrinės Amerikos ir šiaurinėje Pietų Amerikos dalyje buvo užregistruoti precedento neturintys karščiai.

Oro temperatūra kilo Europos šiaurinėje, pietinėje ir rytinėje dalyse, taip pat vakarų Azijoje ir daug kur Sibire.

Afrikos rytinius ir pietinius regionus buvo užplūdusi didžiausia kada nors juos pasiekusi karščio banga, kuriai užliejus centrinę ir šiaurės rytų Ramiojo vandenyno dalį sustiprėjo El Ninjo reiškiniai.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Kęstas Br.

Taip, darosi karšta ne tik biržose. 2015 metai buvo karščiausi iš visų istorijoje: Priežastis - iškastinio kuro deginimas, tokio, kaip gamtinės dujos (nurodyta čia). Tie, kurie giriasi atvedę gamtinių dujų terminalą į Lietuvą, turėtų mums paaiškinti, ką dabar daryti su sirais ir kitais, bėgančiais į mūsų žemes nuo sausros ir karščio sukelto karo. Įdomu dar, kodėl tos dujos iš terminalo mums visiems brangiau kainuoja, negu dujos rinkoje. Kas gavo otkatus ir kiek? Daugiau apie tai: guglinant žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS