Ateiviai egzistuoja? Pereiti į pagrindinį turinį

Ateiviai egzistuoja?

2025-05-16 17:51

Ar egzistuoja ateiviai, o gal visatoje gyvename visai vieni? Atsakymų ieško nauja paroda Londone.

Ateiviai egzistuoja?
Ateiviai egzistuoja? / Scanpix nuotr., LNK stop kadras

Ar Žemė – išskirtinė planeta? O gal kitur galima rasti nežemiškos gyvybės? Tai tyrinėja Londono gamtos istorijos muziejus. Parodoje galima apžiūrėti įrangą, kuri ieško gyvybės, pavyzdžiui, Europos kosmoso agentūros erdvėlaivio modelį, tyrinėjantį Jupiterio palydovus – vadinamuosius ledinius mėnulius. Vieno iš šių mėnulių – Europos – modelis rodo sluoksnius, kuriuose galėtų klestėti gyvybė.

„Dabar tikrai įdomus metas galvoti apie gyvybę už Žemės ribų, nes yra daug misijų, kurios tyrinėja įvairias vietas kosmose, kaip marsaeigis „Perseverance“ arba būsima „Dragonfly“ misija į Saturno palydovą Titaną“, – šnekėjo parodos kuratorė Sinead Marron.

Mokslininkai turi daug žadančių įrodymų. Štai prototipas kapsulės, kuri pririnko mėginių iš asteroido Bennu: buvo rasta organinių junginių ir gyvybės sudedamųjų dalių, tokių kaip aminorūgštys. Bet kad megztųsi gyvybė, reikia tobulo ir cheminių medžiagų, ir aplinkos kokteilio.

„Žmonės visada buvo apsėsti kosmoso. Matome tai iš filmų ir komiksų. Net Viktorijos laikais galvota, kaip žmonės gyveno Mėnulyje. Juk tik saujelė žmonių – astronautai ar Katy Perry – gali pakilti į kosmosą. O mus žavi kas nepasiekiama: galvoti, koks galėtų būti gyvenimas ten. Ar visatoje esame vieni? Klausimą keliame šimtus metų ir vis dar neturime atsakymo“, – kalbėjo muziejų ir meno kritikas Tabish Khan.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Bet jūros būtybių kolekcija primena, kad gyvybė gali klestėti ir nesvetingoje aplinkoje. Yra vėžiagyvių, kurie išgyvena naudodami giliavandenių ugnikalnių karštį, bei kirminų, kurie gali klestėti svilinančiose versmėse. O kur dar krevetės, kurioms nė nereikia saulės šviesos.

„Jei kada ir aptiksime gyvybę kosmose, tai bus ne žali žmogeliukai ar pilkas padaras didelėmis, lyg vabzdžio, akimis. Greičiausiai tai bus paprasti mikrobai. Taip prasidėjo gyvybė ir mūsų Žemėje, ir galėjo čia evoliucionuoti“, – teigė mokslininkė Caroline Smith.

O ką mano patys parodos kuratoriai?

„Ar aš tikiu, kad egzistuoja ateiviai? – labai geras klausimas! Manau, visa paroda paremta idėja, kad esame nusiteikę optimistiškiau nei bet kada anksčiau“, – nurodė parodos kuratorė.

Lankytojai gali net paliesti meteoritą, senesnį už mūsų planetą. Ši paroda Londone veiks net iki kitų metų vasario.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra