„Mokslo sriuba“: profesorius, „nulaužęs“ mokslą | Diena.lt

„MOKSLO SRIUBA“: PROFESORIUS, „NULAUŽĘS“ MOKSLĄ

  • 1

Susipažinkite su tyrėju, kuris pasipiktinęs esama padėtimi savo srityje nenuleido rankų ir ėmėsi veiksmų. Šiandien jis darbuojasi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre. Tai profesorius Saulius Gražulis. Mokslininkas su komanda kuria pasaulinę atvirą kristalografinę duomenų bazę.

 

 

Tyrėjas domisi mažų cheminių molekulių struktūromis. Jei paimsime medžiagos kristalą ir jį apšviesime rentgeno spinduliais, tam tikru impulsu, įvyks įdomus dalykas. Rentgeno spinduliai atsispindės nuo atomų labai tiksliais kampais, kuriuos dėl greitų detektorių įmanoma išmatuoti. Tačiau fizikas susidūrė su iššūkiu. Įvairiausių molekulių duomenys yra saugomi duomenų bazėse, kurios yra komercinės. Jei nori prieiti prie šių duomenų, turi susimokėti.

„Licenzija draudžia platinti netgi rezultatus, padarytus naudojantis duomenų baze. O tai, mano požiūriu, yra nepriimtina. Mokslo tikslas – tekti žinias. Ir tada aš pagalvojau – padarykime lyg programišių bendruomenėje, kur kiekvienas parašo programą, o naudojasi visi bendrai“, – apie idėją kurti duomenų bazę pasakoja S. Gražulis.

Plačiau apie tai žiūrėkite „Mokslo sriubos“ laidoje.

Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu. „Mokslo sriubą“ galima ragauti kiekvieną šeštadienį 9:30 val.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Geofizikas proistorikas inž. ROMUALDAS ZUBINAS

Kada Vilniaus Universiteto GEOFIZIKAI susidomės mano prieš 10 metų atrastais TREČIUOJU IR KETVIRTUOJU ŽEMĖS JUDĖJIMAIS apie kuriuos jiems buvo pranešta, kaip sakiau, prieš METŲ?! Keitėsi VU rektoriai, tačiau apie padarytus TŪKSTANTMEČIO atradimus buvo informuota visa Lietuvos AKADEMINĖ VISUOMENĖ! Tad kuo gi užsiima Lietuvos akademinė visuomenė?! Pasaulis laukia šių atradimų!

SUSIJUSIOS NAUJIENOS