Kariliono festivalyje – klasika, tango ir rokas | Diena.lt

KARILIONO FESTIVALYJE – KLASIKA, TANGO IR ROKAS

  • 4

Kauno karilionas – neatsiejama miesto ritmo dalis, nuo pat tarpukario savo varpų dūžiais atliepianti miestiečių nuotaiką. Trečiasis tarptautinis Kauno kariliono muzikos festivalis pakvies pasinerti į šio unikalaus instrumento pasakojamas muzikines istorijas ir mėgautis įvairialype programa.

Skamba visiems

Karilionas dažnai vadinamas vienu demokratiškiausių instrumentų pasaulyje – koncertai vyksta atvirose erdvėse, o atliekama muzika gali mėgautis visi miesto gyventojai. Šis instrumentas – chromatiškai suderintų varpų komplektas, galintis stebinti netikėtomis variacijomis.

Kariliono klestėjimo ištakos – Vakarų Europoje: Olandijoje, Belgijoje ir Šiaurės Prancūzijoje, kur centrinėse aikštėse bokštuose įkurdintų varpų gausmas miestų gyventojus kviesdavo į Mišias bei įspėdavo apie artėjančius įvykius.

Kauno karilionas skamba nuo 1937 m. – Mechelene (Belgija) varpų liejykloje išlietas modernus karilionas buvo užsakytas gen. Vlado Nagevičiaus ir kompozitoriaus Juozo Tallat-Kelpšos iniciatyva. Šiandien Kauno karilionas turi 49 varpus bei atnaujintą klaviatūrą, o didžiausias kariliono varpas "Kaunas" – Valdo ir Almos Adamkų dovana.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje rugpjūčio 31-ąją prasidėsiantis festivalis sujungs vasarą ir rudenį, padangėse sklandančią muziką ir aukštyn širdis keliančią auditoriją.

Senbuviai ir naujokai

Praėjusiais metais festivalis sukvietė gausų būrį atlikėjų iš JAV, Danijos, Lenkijos ir Lietuvos, klausytojus džiuginusių plačiu kūrinių spektru – nuo baroko iki elektronikos, "Amelijos iš Monmartro" ir Fryderyko Chopino kūrinių. Šiemet festivalio programa, kuruojama Kauno miesto karilionininkų Juliaus Vilnonio ir Austėjos Staniunaitytės-Proiettos, tęsia šią liniją ir pristato karilionininkes iš Lenkijos ir Ukrainos – Anną Kasprzycką bei Iryną Riabchun. Savaime suprantama, programoje – ir kauniečiams puikiai pažįstami J.Vilnonis bei Stanislovas Žilevičius.

"Miestiečiams jau pažįstamas tarptautinis Kauno kariliono muzikos festivalis tampa įpusėto kariliono muzikos koncertų ciklo kulminacija. Per metus organizuojame daugiau nei 30 koncertų sekmadieniais ir švenčių bei atmintinomis dienomis, programą atlieka ilgamečiai Kauno karilionininkai. Džiaugiamės tarptautinio kariliono muzikos festivalio metu sutraukdami ir profesionalus, ir šio instrumento entuziastus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio, galinčius pristatyti ir pažinti itin platų kariliono galimybių spektrą", – sako Kauno menininkų namų vadovė Rūta Stepanovaitė.

Publika turės galimybę pamatyti tai, kas paprastai lieka nematoma: aikštėje įrengtas ekranas tiesiogiai transliuos bokšto viršūnėje varpais skambinančius karilionininkus.

Netikėtu rakursu

Karilionininkų parengtose programose skambės legendinių kompozitorių Johanno Sebastiano Bacho, Ludwigo van Beethoveno, Georgo Friedricho Handelio, F.Chopino ir kitų kūrėjų muzikos interpretacijos varpams, taip pat – tango muzikos meistro Astoro Piazzolos ir amerikiečių grando Philippo Glasso kūriniai.

Kaip ir pastaraisiais metais, koncertų publika turės galimybę pamatyti tai, kas paprastai lieka nematoma: aikštėje įrengtas ekranas tiesiogiai transliuos bokšto viršūnėje varpais skambinančius karilionininkus.

Vienas pagrindinių festivalio akcentų – ypatingas vakarinis koncertas, vyksiantis rugpjūčio 31 d. 21 val. Jo metu karilionas atsiskleis dar vienu, netikėtu kampu: dialoge su mušamuoju instrumentu vibrafonu. Vibrafono garsai, skambinami Mariaus Šinkūno, susipins su varpų muzika, atliekama kitų festivalio dalyvių – A.Kasprzyckos, I.Riabchun, J.Vilnonio ir S.Žilevičiaus, o Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokštą nuspalvins šviesų programa. Vakaro programoje malonių atradimų sau atras kiekvienas – nuo "Disney" ir "Hario Poterio" filmų melodijų iki roko grandų "Led Zeppelin".

Festivalio partneriai Vytauto Didžiojo karo muziejus ir Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus savaitgalį taip pat kvies į kūrybingas edukacines programas, džiuginsiančias tiek mažiausius, tiek vyresnius festivalio svečius. Taip pat veiks Kauno menininkų namų kultūros informacijos centras, miestiečius ir miesto svečius supažindinsiantis su plačiu Kauno (ir ne tik) kultūros lauku. Festivalio renginiai nemokami.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Nuostabu

Dazniau tokiu renginiu.

>

Gerbiami Raimundas Eimuntas ir Giedrius Kuprvičius dabar už medžių teises kovoja.

Vingurys

Verkiant reikia tvarkyti kariljono bokšto fasadä ir tas arkas šalia
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS