Geriausios praėjusių metų knygos autorių diskutuodami išrenka Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) Kauno skyriaus tarybos nariai, taigi – patys rašytojai kolegos, kurie yra ir reikliausi skaitytojai bei vertintojai – Gediminas Jankus (pirmininkas), Aldona Ruseckaitė, Erika Drungytė, Dovilė Zelčiūtė, Gvidas Latakas, Tomas Vyšniauskas, Viktoras Rudžianskas. Premijos skyrimą lemia kūrinio meninis lygis, originalumas, reikšmingumas.
Pasak LRS Kauno skyriaus pirmininko Gedimino Jankaus, tai retas ir stebinantis atvejis mūsų nūdienos literatūroje. Tai fantazijos siausmas, nerealios, sapno stilistiką primenančios sudėtingo siužeto linijos, daugybės veikėjų išradingais, kruopščiai parinktais vardais, mistiška atmosfera, pagavūs, kvapą gniaužiantys nuotykiai, nugalint piktąsias jėgas.
Romanas skiriamas visų pirma paaugliams ir visai šeimai, tad nerealių, fantastinių nuotykių ir kelionių per pasakiškas salas istorijos, įsimenantys charakteriai, subtilus pasakojimo stilius sudomins ir vyresnio amžiaus skaitytojus.
Ypač įsimintinos blogio ir prievartos jėgų siautėjimo scenos, žiaurūs kitaminčių persekiojimai, kankinimai ir žudynės.
„L. Navickaitę pažįstame labiau kaip poetę, išleidusią keletą eilėraščių rinkinių, bet ankstesnės prozos knygelės ir eseistika, manau, jau buvo tam tikra meninė paraiška svaresniems kūriniams. Tas brandumas ir gilumas, ryškaus prozininkės talento blyksnis, netikėtai atsivėrusios giluminės, pasąmoninės kūrybinės srovės ženklina naująją autorės knygą.“
„Ketvertas su paukščiu“ – epinio užmojo pasakojimas apie žmogaus sielos slėpinius, sapnų, nuojautų, mistikos pasaulius, žūtbūtinę gėrio ir pykčio kovą, pasirinkimo galimybę. Romanas, be abejo, priklauso maginės fantastikos žanrui, Lietuvoje ne tik menkai žinomam, bet ir labai menkai atstovaujamam grožinėje kūryboje. Tarp kelių mažosios formos kūrinių, išleistų bene prieš dvidešimtmetį, paminėtinos Romualdo Drakšo, Gintauto K. Ivanicko knygelės. Tačiau didesnio dėmesio ir proveržio ši tematika nesusilaukė. Ir keista. Juk maginė fantastika (angl. fantasy) – viena iš fantastikos (t. y. literatūros, kino, žaidimų, muzikos, dailės ir kt.) atmainų, labai išpopuliarėjusi Vakaruose. Būdingas žanro bruožas – magijos, antgamtinių reiškinių vaizdavimas, priešingai nei mokslinėje fantastikoje – modernių technologijų nebuvimas. Maginė fantastika – tarsi šiais laikais kuriamos pasakos, tik daugeliu atvejų skirtos ne tik vaikams.
Romanas „Ketvertas su paukščiu“, be abejo, yra unikalus šio žanro kūrinys mūsų literatūroje, jį galima lyginti ir su garsiaisiais Dž. R. R. Tolkieno, J. K. Rowling romanais. Savo sumanymo užmoju, originaliu perteikimu ir fantazijos siausmu L. Navickaitės knyga gali varžytis su žymiausiais šio žanro užsieniečių kūriniais.
Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Visų pirma, romane labai ryškiai pavaizduotas ir išplėtotas paralelinis pasaulis, akivaizdūs epiniai užmojai, nuolat kalbama apie kovą su antgamtinėmis blogio jėgomis ir ne tik kalbama, bet ir kovojama tiesiogiai. Romane veikia fantastinės įvairių rūšių būtybės, ypač išradinga autorė, kurdama blogio jėgas. Be to, L. Navickaitė sugebėjo pagaviai pavaizduoti alternatyvius pasaulius, susieti veiksmą su magija, burtais, praeitimi, tautosaka, mitologija.
Skaitant knygą, neblėsta susidomėjimas, nuotykių gausa ir neįtikėtini personažų viražai užburia, nelieka vietos nuobodžiui ir jausmui, kad tai kažkur girdėta, skaityta ar matyta. Nauja, šviežia, originalu. Ketverių vaikų (su išmoninga papūgėle) žygiai, gelbstint sergančią mergaitę, jų pasiaukojimas, drąsa ir ryžtas ribinėse situacijose negali nežavėti.
Ypač įsimintinos blogio ir prievartos jėgų siautėjimo scenos, žiaurūs kitaminčių persekiojimai, kankinimai ir žudynės. Kaip tai aktualu ir nūdieniška karo Ukrainoje fone, primena rusofašistų okupantų siautėjimą, diktatūrinio režimo įdiegtą aklo paklusnumo ir baimės sistemą.
Edgaro Cickevičiaus nuotr.
L. Navickaitei balandžio 8-ąją Kauno menininkų namuose buvo įteikta jau kelerius metus asociacijos LATGA dalinai finansuojama premija (šiemet jos dydis – 1 tūkst. eurų), skulptoriaus Stasio Žirgulio prizas – autorinis darbas su įkomponuota vieno lito moneta ir iškaltomis poeto Henriko Radausko eilėraščio „Dainos gimimas“ pirmomis eilutėmis: „Aš nestatau namų, aš nevedu tautos, / aš sėdžiu po šakom akacijos baltos” bei laureato diplomas, kurį pasirašo visi LRS Kauno skyriaus Tarybos nariai.
Naujausi komentarai