Kauno rajone aptikti pažeisti pušelių spygliai, raginama imtis profilaktinio purškimo | Diena.lt

KAUNO RAJONE APTIKTI PAŽEISTI PUŠELIŲ SPYGLIAI, RAGINAMA IMTIS PROFILAKTINIO PURŠKIMO

  • 8

Kauno rajono šiluose balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai pastebėjo jaunų pušelių spyglių pažeidimus: ant spyglių išaugusias šviesiai rausvas „karpeles“ ir tamsias dėmeles, bei spyglių spalvos pokyčius.

Taip miško želdiniuose ir žėlinuose augančių pušaičių spyglius pažeidė grybelio – pušų spyglių rūdžių (Coleosporum sp.) infekcija. Valstybinė miškų tarnyba ragina imtis profilaktinio purškimo.

Kaip rašoma tarnybos pranešime, pažeistų pušelių gali būti ir kituose Lietuvos pušynuose, miško parkuose, privačių valdų dekoratyviniuose želdiniuose.

Rūdinio grybelio vystymosi ciklas vyksta ant dviejų augalų šeimininkų: pušų spyglių, bei žolinių augalų lapų – šalpusnių, katilėlių, šilagėlių ir kitų. Ant žolinių augalų išsivystę rūdžių sporos rudenį apkrečia pušų spyglius. O ant pušų spyglių išaugę rūdžių sporos apkrės žolinius augalus pavasario pabaigoje – vasarą.

Pušų spyglių rūdžių intensyvaus pobūdžio infekcija gali nudžiovinti 1-2 metų pušeles. Vyresnėms pušelėms liga didesnės žalos nepadaro, tačiau gali sumažinti medelių dekoratyvumą, nes pažeisti spygliai liks dėmėti, gali nudžiūti jų viršūnėlės arba žūti intensyviausiai grybo vaisiakūniais apaugę spygliai.

Labiau nukenčia nusilpusios ir įvairių neigiamų faktorių pažeistos pušys,  šviežiai persodintos, apniktos amarų, nukentėjusios nuo sausros ir pan. Dalies spyglių netekę medeliai silpniau augs, bus labiau jautrūs vabzdžių ir kitų ligų pažeidimams, sausroms bei aplinkinės augalijos stelbimui.

Grybelio sporomis spygliai apsikrėtė praeitų metų rudenį ir šiuo metu nėra būdų pažeistus spyglius atgaivinti ir išgydyti.

Profilaktinei pušų spyglių apsaugai nuo būsimų apsikrėtimų prekybos tinkluose galima įsigyti vario sulfato ar Bordo mišinio.

Spygliai purškiami 1 proc. koncentracijos tirpalu (dedama 100 g preparato į 10 l vandens). Negalima didinti koncentracijos, nes gali apdegti spygliai. Nudeginimui ypač jautrūs naujai augantys ūgliai.

Profilaktiškai purkšti pušis reikėtų rudenį vėstant orams ir nutirpus sniegui anksti pavasarį.

Rašyti komentarą
Komentarai (8)

Kavos tirščiais

pabarstyti aplink kamieną. Daugiabučio kieme pabarsčius aplink spygliuočius visas rudavimas dingo.

Šiaip tai

Boro prekyba uždrausta. Pirmą kartą girdžiu apie vario panaudojimą. Kiek žinau,tai spigliuočiams ir tujoms rekomenduojamas magnis.

tai

ir yra siu himtreilu /profilaktykos/ paekme pagal svab pso plana kai naikinama viskas kas gyva dar prie sovietu kai malsino valensos sukilelius lenkijoje sodai buvo tiesiog isdeginti isleidzuamo perteklynio bombonesiu kuro si stategija naudoja ir nato kurios kaip ir rusu nieks nekviete nes tai 1 ir ta pati saika susivienijusi pries zmones sionsatanystai /zydai/ tik ne visi nes ir tie kaip rusai haholai naikinami /savu/ ir nesuprasi kur savas kur svetymas 1 ju darbai ta rodo .,,z,,,= 0
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS