Moliūgus mėgsta ir vaikai, ir deksterių veislės karvutės | Diena.lt

MOLIŪGUS MĖGSTA IR VAIKAI, IR DEKSTERIŲ VEISLĖS KARVUTĖS

Nors pakaunėje įsikūrę Adelė ir Vytautas Astromskai žinomi kaip Moliūgų kiemo šeimininkai, šio pavadinimo jie ginasi. Nuo 1994-ųjų, kai Bubių kaime įkūrė šeimos ūkį, augino visko: ir moliūgų, ir augalų, ir paukščių, ir kiaulių. "Ūkis mūsų šeimai buvo ir laisvalaikis, ir vaikų užimtumas vasaromis, ir papildomas pajamų šaltinis", – sako darbštūs sutuoktiniai.

Į talką skuba ir daktarai

2018-ųjų sausį čia apsigyveno dvi deksterių karvutės su kelių mėnesių jaunikliais. Anot moters, tai pačių mažiausių Europoje galvijų veislė: jų ūgis – vos 1 m.

Stojus rudeniui, Astromskų kasdienybė net verda nuo žmonių dėmesio. Tikroji viso to šurmulio priežastis – ne mažieji deksteriai, bet didieji moliūgai, kurių kieme – nors vežimais vežk. "Noriu išsyk pataisyti: moliūgų buvo, bet per kelias savaites jie dingo. Kieme liko gal koks pusšimtis", – aiškina A.Astromskienė.

Paprašyta papasakoti apie save, moteris juokiasi, kad per savo amžių ji įgijo daug profesijų. Šiandien ją galime vadinti ir agronome, ir diplomuota Lietuvos žemės ūkio organizavimo specialiste, ir turizmo bei sporto vadybininke. Socialinių mokslų daktarė ilgus metus dėstė Lietuvos aukštosiose mokyklose, dirbo verslo konsultante. Išėjusi į pensiją, Adelė ypatingą dėmesį skiria deksterių veislės karvutėms ir moliūgams.

Anksčiau sodindavo vos keletą moliūgų daigų savoms reikmėms, o nuo pernai šią daržovę pelnytai galima vadinti ūkio karaliene. Moliūgams ūkininkai paskyrę net 35 a!

Kas padeda sodinti, ravėti, galiausiai, nuimti gausų derlių? Keturi sūnūs, kurie dabar jau sukūrę savo šeimas, paprašyti mielai vyksta į Bubius ir padeda tėvams.

"Vaikai su šeimomis gyvena Kaune ir Vilniuje, bet kai būna moliūgų metas ar reikia atlikti didžiuosius darbus – šienauti, mėžti tvartus – šaukiame visus į talką", – džiaugiasi gerais darbininkais mama, užauginusi net tris mokslų daktarus ir inžinierių, kurie visiškai neprotestuoja prieš ūkio darbus ir noriai raitojasi miestietiškas rankoves.

Pagalbininkas: V.Astromskas neįsivaizduoja savo kasdienybės be traktoriuko, ant kurio leidžia pasėdėti ir į Moliūgų kiemą atvykusiems vaikams.

Nesuskaičiuojama galybė

Kiek moliūgų kas rudenį uždera didžiuliuose ūkio plotuose, moteris sako niekada neskaičiuojanti: galinti tik numanyti. Pernai, kai vienas pirkėjas išsivežė iš laukų 1,5 t moliūgų, Astromskai truputį išsigando.

"Atrodo, kad jų ten nė kiek nesumažėjo. Įtariu, kad tų saulės obuolėlių ten galėjo būti virš 10 t", – kvatojasi A.Astromskienė, šįmet Bubiuose sulaukusi nemažai pradinių klasių mokinukų ir šeimų su mažamečiais vaikais.

Pamačiusi, kad vaikai, atvykę į svečius, nelabai turi ką veikti, moteris ėmė sukti galvą, kuo čia tuos lankytojus sudominti, kokia veikla juos užimti. Taip Astromskų kieme atsirado įvairių moliūgų kompozicijų, labirintų, žaidimų. Mokinukams, kad labai nenuobodžiautų, ji duodavo užduočių. Pavyzdžiui, prašydavo suskaičiuoti moliūgus, esančius ūkio kieme.

"Bet ne viskas su tais moliūgais iš pradžių buvo paprasta. Nepatikėsite, bet dar pernai jų niekam nereikėjo. Gulėjo visi laukuose, kol pastebėjome, kad takus jau baigia išminti ilgapirščiai. Tai neapsikentęs vyras pasiūlė juos surinkti ir visus suvežti pas mus į kiemą", – prisimena Adelė, savo vyrą Vytautą vadinanti pagrindiniu ūkio šeimininku, o save – tik pagalbininke.

Tąkart pabijojusi, kad suversti į krūvą moliūgai nesupūtų, Adelė ėmė ir juos visus gražiai išdėliojo kieme. Nufotografavusi pačios sumanytas moliūgų kompozicijas, nuotraukas ji išsiuntė marčioms ir paprašė, kad tos pasidalytų žinia savo socialiniuose tinkluose. Gal kam reikės vieno ar kito moliūgėlio kiemui papuošti ar artėjančiam Helovinui kokią dekoraciją išskobti.

A.Astromskienė įsitikino, kokią didžiulę galią turi feisbukas. Moliūgautojų neteko ilgai laukti. Visa bėda, kad kol tėveliai rinkdavosi moliūgus, vaikeliai nuobodžiaudavo. Tuomet ir šovė moteriai į galvą mintis prigalvoti vaikams visokiausių atrakcijų. Juk pati net keturis anūkus turi. Taip gimė Moliūgų kiemas, o šįmet, jau žinodama, kas labiausiai žavi mažuosius, Adelė jiems priruošė ir daugiau staigmenų: kryžiukų-nuliukų žaidimą su moliūgais, labirintą su užduotimis, smagią čiuožynę. Tėveliams – gražią fotosienelę iš moliūgų. Patys viską galvojo, niekieno pagalbos iš šalies neprašė.

Rengia degustacijas

Norėdama populiarinti moliūgą kaip labai vertingą ir maistingą daržovę, Adelė sumanė savo svečius dar ir moliūgų blynais, sultimis bei arbata vaišinti.

"Suprantu, kad artėjant Helovinui daug kas puola ieškoti moliūgų. Bet mano tikslas – ne tas pigus amerikonizmas, kai taškomasi maistu, bet moliūgų, kaip be galo vertingų daržovių, populiarinimas. Ir nors kiekviena šeimininkė moka išvirti skanesnę ar prastesnę moliūgų sriubą, bet, sutikite, kad ši daržovė pas mus dar nelabai populiari", – porina pašnekovė ir primena, kad moliūgas savo verte gerokai lenkia lietuvių pamėgtus vandeninguosius agurkus, nors vandens abiejose daržovėse yra panašiai.

Pradėjusi rengti maisto iš moliūgų degustacijas, A.Astromskienė įsitikino, kad visiems (ypač vaikams) labai patinka jos kepami moliūgų blynai.

"Ėmiau ieškoti, ką galima pagaminti iš moliūgo lauko sąlygomis, kad nereikėtų naudoti jokių ypatingų priedų, kurie dažnai pagadina patiekalą. Kai nieko gero neradau, teko improvizuoti pačiai. Pamėginau iškepti moliūgų blynus be miltų ir be kiaušinio", – pasakoja sumani šeimininkė.

Pasak Adelės, kadangi pandeminis metas rizikingas, visas veiksmas – blynų kepimas, žaidimai – vyksta lauke. Nuo lietaus yra tik užuovėja ir pastogė. Blynus svečiams moteris kepa vadinamojoje čirvinėje keptuvėje.

Vaikai su šeimomis gyvena Kaune ir Vilniuje, bet kai būna moliūgų metas ar reikia atlikti didžiuosius darbus – šienauti, mėžti tvartus – šaukiame visus į talką.

"Šįmet įsigijau ir antrą, nes šeimų per tas kelias savaites, kol dar buvo moliūgų, apsilankė nemažai – vos spėdavau tešlą maišyti ir blynus kepti", – juokiasi šeimininkė, per keletą minučių iškepdavusi smaližiams apie 20 širdelių.

Adelė mielai sutinka pasidalyti savo firminiu moliūgų blynų receptu ir išsyk perspėja, kad nenaudoja jokių miltų ir kiaušinių. "Sutarkuoju per morkinę (t.y. vidutinio rupumo) tarką nuluptą moliūgą. Tiksliau, 200 g moliūgo reikia 1 šaukšto krakmolo ir šiek tiek druskytės. Kai keptuvė gera (moteris naudoja elektrinę) – aliejus nebūtinas. Kadangi mano viena keptuvė gerokai pagyvenusi, į tešlą dar pilu šaukštą aliejaus", – išduoda gardžiųjų vaišių paslaptį pašnekovė ir tvirtina, kad prie moliūgų blynų labai tinka ir moliūgų sultys, išspaustos per buitinę sulčiaspaudę.

Dar mieliau nei blynus vaikai kerta raugintus moliūgus, kuriuos Adelė raugia labai paprastai. Nuluptą moliūgą supjausto nykščio storio gabalėliais, pasiruošia prieskonių, skirtų agurkams rauginti. Paaštrina šviežių aitriųjų paprikų ankštimi, negaili česnakų. Moliūgų skilteles užpila verdančiu sūrymu (1 l vandens – 1 šaukštas druskos), kuris puikiai apsaugo moliūgų gabalėlius nuo tižimo. Po trijų dienų rūgimo oranžinius gardumynus jau galima valgyti.

Patiekalai dar nepabodo

Adelė atvirauja, kad yra tvari ūkininkė. Nuluptų moliūgų žievių neišmeta. Jas sudžiovina ir verda namiškiams bei Moliūgų kiemo svečiams gardžią arbatą. "Rudenėja, žvarbu, tad malonu pasisvečiavus Moliūgų kieme išgerti puodelį karštos arbatos", – sako ji.

Adelė džiaugiasi, kad šį pavasarį jaunystės laikų draugė Onutė moteriai padovanojo belukščių moliūgų sėklų, tai jau šį rudenį užaugo apie 30 ypatingų moliūgų, kurių sėklos išvis neturi lukšto. "Matydavau parduotuvėse didžiulius jų kiekius ir visad stebėdavausi, kas ten tuos visus maišus moliūgų lukštena. Ogi čia tokia veislė", – stebisi ji.

Paklausta, kodėl nuotraukose moliūgų spalvos skiriasi, ūkininkė aiškina, kad per keletą metų iš pirktų ir jų pačių pasiruoštų moliūgų sėklų išėjo savotiškas mišinys. Todėl dabar visos veislės susimaišiusios. Vieni moliūgus renkasi pagal spalvą, kiti – pagal storesnę odelę (kad ilgiau laikytųsi), treti nori tokio, kuriame minkštimo būtų daugiau.

Paklausta, ar pačiai dar neatsibodo patiekalai iš moliūgų, Adelė tikina, kad kaskart laukia šių daržovių pasirodant. Vos užauga pirmieji moliūgėliai, moteris skuba gamintis mėgstamų patiekalų. Gardžiausi jai aliejuje ar su spirgintais lašinukais kepti moliūgų gabaliukai. Juos valgo su salotomis, į kurias deda ne tik moliūgų ir svogūniukų, bet ir pomidoriukų, paprikų, obuolių skiltelių ir žalumynų – gražgarsčių, bazilikų.

Džiaugsmingai: pasikarstyti po moliūgų lipynes ir čiuožynes – kiekvieno čia atvykusio vaiko svajonė.

Pusė Mendelejevo lentelės

Apie moliūgo maistinę vertę Adelė siūlo paskaityti feisbuko paskyroje, kur dalijasi moksliniais straipsniais. Mokslų daktarė tvirtai žino – šiose vertingose daržovėse galima rasti pusę Mendelejevo lentelės, taip pat mineralų ir fermentinių medžiagų.

Anot Moliūgų kiemo šeimininkų, šios daržovės nelinkusios sirgti jokiomis ligomis, tad auginti jas gana paprasta. Maža to, jų auginami moliūgai neturi nei sintetinių trąšų, nei pesticidų likučių.

Adelė džiaugiasi, kad šias daržoves mėgsta ne tik vaikai, bet ir deksterių veislės karvutės. Ar ne stebuklas, kad iš mažos sėklelės užauga tokie pūstažandžiai milžinai? Šįmet prie Batniavos seniūnijos centro Astromskai nuvežė net 52 kg svorio gigantą iš savo ūkio. Paprastai didžiausią paklausą turi gerokai mažesni, maždaug 1–2 kg moliūgai, kuriuos žmonės naudoja iš pradžių namų dekorui, o paskui – maistui gaminti.

Moliūgus sodina antroje gegužės pusėje. Kol jie maži, reikalauja daugiau priežiūros. Bet apie birželio vidurį, kai išleidžia savo milžiniškus lapus, jie auga labai greitai. Per žydėjimą pritraukia daug bičių, kurių, beje, ūkininkai irgi turi ne vieną avilį. Adelė sako, kad moliūgų žiedai yra didelis delikatesas ir kad juos galima kepti, dėti į salotas.

Kaip įmanoma prižiūrėti, o svarbiausia – nuravėti tokį didžiulį moliūgų plotą? "Ieškome būdų, kaip tai padaryti lengviausiai. Ir tuomet mums puikiai pasitarnauja traktoriukas, su kuriuo ruošiame dirvą ir prie kurio pritaisę frezą tas piktžoles iš tarpueilių rauname", – aiškina pašnekovė, vyriškus darbus paliekanti savo vyrui Vytautui.

Spalis dar tik įpusėjo, o jų ūkyje moliūgų nebėra. Teks laukti kitų metų. "Kai tik atidarėme Moliūgų kiemą, viską žmonės išnešė per kelias savaites. Spėju, kad daugelį tų moliūgėlių jie panaudos Helovino dekoracijoms. Nes sunokę moliūgai laikosi labai ilgai. O veislės kietesnėmis luobelėmis gali išlaukti net iki pavasario", – paaiškina Moliūgų kiemo šeimininkė.

Paliktus sėklai moliūgus tenka kruopščiai prižiūrėti, kol subręs sėklos. A.Astromskienė džiaugiasi, kad buvę pirkėjai atsiunčia nuotraukų, kaip išradingai naudoja iš Bubių parsivežtas pūstašones daržoves.

GALERIJA

  • Pagalbininkas: V.Astromskas neįsivaizduoja savo kasdienybės be traktoriuko, ant kurio leidžia pasėdėti ir į Moliūgų kiemą atvykusiems vaikams.
  • Smagu: norėdama, kad Moliūgų kieme vaikai nenuobodžiautų, Adelė prigalvojo jiems įvairiausių pramogų – nuo žaidimų iki labirintų
  • Moliūgus mėgsta ir vaikai, ir deksterių veislės karvutės
  • Moliūgus mėgsta ir vaikai, ir deksterių veislės karvutės
  • Vieningai: vos tėvai pašaukia į pagalbą, kaipmat į Bubius suguža Astromskų sūnūs su šeimomis. Nuotraukoje – atokvėpio akimirka po talkos.
  • Moliūgus mėgsta ir vaikai, ir deksterių veislės karvutės
  • Moliūgus mėgsta ir vaikai, ir deksterių veislės karvutės
D. Morozovos ir Astromskų šeimos archyvo nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (10)

Zigmas

Argi neaišku ? : įsigijo kokia seną, apleistą fermą Kauno rajone { palei Nemuną } , sugalvojo verslą , reikia pasireklamuoti...sukurti kokia socialinę veiklą ,,o po to reikalauti europinių pinigų , būgtai stogams ,gal ir keliukui......nes paaiškės ,kad tai labai svarbus objektas. žmonėms pritraukti , sukurs legendas ..istorijas ...Dėl to tie straipsniai ir pasipylė....

>>> tam Kaunui

kolonistai atnese geguzes 1, geguzes 9, kovo 8, rugsejo 1, lapkricio 7 ir panasias.

tam Kaunui

Sovietikas, esi, kur tu matai tikrasias tradicijas tuose vėlinėse pusgalvi? Kaip tik helovynas kilęs iš Europos ir inešė kolonistai tik ten įgavo laikui bėgant kitokį šventimą. O lietuvių vėlinės be jokių lietuviškų tradicijų, greičiau rusų.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS