Ne itin vykusiai startavusios kogeneracinės jėgainės vadovai žada daugiau atvirumo | Diena.lt

NE ITIN VYKUSIAI STARTAVUSIOS KOGENERACINĖS JĖGAINĖS VADOVAI ŽADA DAUGIAU ATVIRUMO

  • 21

Kauno rajono mero Valerijaus Makūno iniciatyva vasario 26 d. įvyko savivaldybės administracijos, Ramučių bendruomenės centro "Mūsų teisė" ir Kauno kogeneracinės jėgainės (KKJ) vadovų susitikimas, kuriame buvo aptarti aktualūs su jėgainės veikla susiję klausimai.

Pirmieji bandymai sukėlė nerimą

KKJ dar tik vyksta derinimo darbai, tačiau jų metu išryškėjo kai kurie nesklandumai. Gyventojų ir Kauno rajono savivaldybės vadovų nerimą sukėlė pirmieji KKJ bandymai, kai atliekos į jėgainę buvo gabenamos nesandariais sunkvežimiais ir ne planuotu maršrutu per automagistralę A1, o tiesiai per Ramučių gyvenvietę.

"Sutikite, yra nenormalu, kad mes, gyventojai, esame priversti užsiimti jėgainės kontrole, fiksuoti pažeidimus ir rinkti pakelėse pamestas šiukšles", – piktinosi Ramučiuose gyvenanti profesorė habilituota medicinos mokslų daktarė Irena Misevičienė.

"Visi suprantame, kad atliekas reikia tvarkyti moderniai, remiantis gerąja Europos patirtimi, ir šis procesas turi vykti labai atsakingai, kaip tai daroma Vienoje, Kopenhagoje arba Stokholme. Vien tik formaliai laikytis teisės aktų neužtenka, būtina jautriai reaguoti į šalia gyvenančius žmones, jų interesus", – pabrėžė V.Makūnas.

KKJ direktorius Ramūnas Raškauskas atsiprašė gyventojų dėl įvykusio nesusipratimo ir patikino, kad ateityje atliekos bus gabenamos tik nustatytu maršrutu.

Klausimų – daug

Vis dėlto ir Ramučių bendruomenės, ir savivaldybės atstovai pastebėjo, kad KKJ startas gerokai diskreditavo socialiai atsakingo verslo idėją. Įtariai žiūrėti į atliekų tvarkymo verslą verčia ir Kaune jau keletą metų veikianti Mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įmonė, nuo kurios nuolat sklinda nemalonūs kvapai.

Ramučių bendruomenės atstovai Darius Merkšaitis ir Regimantas Bučas pateikė daug klausimų, susijusių su jėgainės techniniais procesais. Ar bus įdiegtas nuolatinis gyvsidabrio kiekio išmetamosiose dujose matavimas? Kaip dažnai bus matuojami furanų ir dioksinų kiekiai? Ar jėgainės katile bus užtikrinta nuolatinė 1 050 °C temperatūra? Ar dujų valdymo sistemai bus naudojamas kondensacinis ekonomaizeris? Šiuos ir kitus techninius klausimus KKJ vadovams dažniausiai užduodavo chemiko išsilavinimą turintis R.Bučas.

Vienas svarbiausių bendruomenės prašymų – įdiegti į aplinką išmetamų dujų stebėseną realiuoju laiku. R.Raškauskas patikino, kad kiekvienas asmuo galės matyti emisijos duomenis KKJ interneto svetainėje. Savivaldybės atstovai prašė, kad emisijos duomenys atsispindėtų ir informacinėje švieslentėje.

KKJ dalininkės "Fortum Heat Lietuva" generalinis direktorius Vitalijus Žuta pabrėžė, kad taršos stebėsena turėtų būti įdiegta ne tik KKJ, bet ir visose Lietuvoje veikiančiose jėgainėse bei katilinėse. Susitikime dalyvavusi LR Seimo narė Raminta Popovienė informavo apie Seime svarstomą galimybę įteisinti tokią praktiką.

Žada nuolat tikrinti

Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėja Jurgita Rakauskaitė apgailestavo, kad savivaldybė neturi teisės tikrinti įmonių veiklos – tai daryti įstatymai įpareigoja Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos. Vis dėlto vedėja pažadėjo, kad savivaldybės specialistai nuolat tikrins Ramučių ir kitų KKJ kaimynystėje esančių gyvenviečių dirvožemį ir šulinių vandenį.

Patikino, kad kiekvienas asmuo galės matyti emisijos duomenis KKJ interneto svetainėje.

Mero pavaduotojas Antanas Nesteckis prašė KKJ vadovų laikytis įsipareigojimo deginti ne didesnį kaip 200 tūkst. tonų per metus atliekų kiekį ir jokiu būdu negabenti jų iš svetur, kaip yra pasitaikę Klaipėdos jėgainės praktikoje. V.Žuta patikino, kad importo KKJ neplanuoja – čia bus vežamos atliekos iš Kauno, Alytaus, Marijampolės ir galbūt Panevėžio regionų.

V.Makūnas dėkojo Ramučių bendruomenės atstovams už pilietiškumą, profesionalius klausimus ir kultūringą dialogą. Meras siūlė panašius susitikimus rengti nuolat. "Susitikimą protokolavome, o dabar stebėsime, kaip laikomasi įsipareigojimų. Atliekas būtina tvarkyti, tačiau šiame procese svarbu matyti visas puses. Reikia aiškios tvarkos, atsakomybės ir viešumo. Todėl noriu patikinti, kad Kauno rajono savivaldybė buvo, yra ir bus kartu su bendruomene", – pabrėžė V.Makūnas.

Rašyti komentarą
Komentarai (21)

Patyres

Niekaip nesuprantu, kodėl Kauno miesto valdžia nesiėmė priemonių? Juk nuo to kamino iki Partizanų g. daugiabučių koks 200 m., o iki Ramučių 3 km.

Alis...

tinkamoje vietoje pastatyta,- šalia aukštos įtampos tinklų... priedo, šiukšles netoli vežti... o taršą likviduos katalizatoriai... dar reikia bedarbiams duoti darbo, kad šiukšles paupiuose ir miškuose aprinktų sudeginimui...

Anonimas

tikrinkit kovokit kad gerai dirbtu degintu auksta temperatura kad neskleistu xemijos nenuodytu zmoniu,netinkamoje vietoje ji pastatyta.o jei kazkas blogai tai sutaupe kazka gal filtru nesudejo visu ar dar kas negerai
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS