Šokas: gyvsidabris nuodijo metus Pereiti į pagrindinį turinį

Šokas: gyvsidabris nuodijo metus

2015-09-09 08:32

Penki Kauno hidrometeorologai metus dirbo kabinete, kuriame gyvsidabrio garų koncentracija leistiną sveikatai nepavojingą ribą viršijo mažiausiai dešimt kartų. Ar pavojingas metalas pakenkė žmonių sveikatai, šiandien tirs medikai.

Penki Kauno hidrometeorologai metus dirbo kabinete, kuriame gyvsidabrio garų koncentracija leistiną sveikatai nepavojingą ribą viršijo mažiausiai dešimt kartų. Ar pavojingas metalas pakenkė žmonių sveikatai, šiandien tirs medikai.

Viršijo dešimt kartų

Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) naudojamame pastate (Rotušės a. 12) gyvsidabrio rasta atliekant remontą 309 kabinete. Pastebėta, kad maždaug 3 kv. m plote buvo išsilieję apie 50 g šio nuodingo metalo. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai jį surinko naudodami siurblį, kabinetas išvėdintas.

Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Robertas Jakimonis teigė, kad pirmadienį buvo atlikti gyvsidabrio garų koncentracijos matavimai parodė, jog 309 kabinete gyvsidabrio garų koncentracija leistiną normą viršijo dešimt kartų. Gretimajame – 310 kabinete – leistina koncentracija leistinų ribų neviršyta – siekė 0,0002 mg/m3 ( leistina koncentracija – 0,0003 mg/m3).

Rezultatai galėjo būti dar blogesni, jei tyrimai būtų atlikti iškart radus gyvsidabrio. Gyvsidabrio garų koncentracija matuota, kai kabinetuose jau buvo atlikta demerkurizacija, patalpos išplautos, išvėdintos, išnešti garų prisigėrę baldai, daiktai, dokumentai.

Jautė sveikatos pablobėjimą

Pastate įsikūręs Kauno RAAD, tačiau 309 kabinete metus dirbo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Kauno hidrometeorologijos stoties darbuotojai.

"Man sakė, kad gyvsidabrio rasta po spinta. Kai mes atsikraustėme ten dirbti, ji jau buvo, mes jos nejudinome", – sakė tarnybos vyriausioji hidrologė Angelė Petraitienė, paklausta, iš kur kabinete galėjo atsirasti nuodingo metalo.

Vadinasi, visus metus, kol šioje patalpoje dirbo A.Petraitienė ir keturi jos kolegos, jie kvėpavo gyvsidabrio garais.

"Mus visiems patarė pasitikrinti sveikatą, šiandien važiuosime į Kauno klinikas", – teigė moteris. Ji prisiminė, kad dirbant minėtame kabinete labai įskausdavo akis, bet tai siejo su dirbtiniu apšvietimu, nes per mažus kabineto langelius patekdavo mažai dienos šviesos.

Kita kolegė, anot A.Petraitienės, dažnai skųsdavo mieguistumu, dar viena pasakojusi, kad vasarą kelis kartus buvo labai silpna. Ar tai susiję su žalingu gyvsidabrio poveikiu, atsakys medikai.

Laukia rezultatų

Sunerimę ne tik hidrometeorologai, bet ir gretimuose kabinetuose dirbę Kauno RAAD darbuotojai bei ten lankęsi kauniečiai. Į redakciją kreipęsis vyras piktinosi, kad apie radinį nebuvo informuoti į departamentą užsukę interesantai, kad jiems leista laisvai vaikščioti net ir koridoriuje prie pat užteršto 309 kabineto.

Darbuotojai ir lankytojai buvo evakuoti tik iš dviejų gretimų kabinetų. Koridoriuje prie 309 kabineto ir kitose patalpose galėjo būti, kas tik nori, nors gyvsidabrio garų koncentracija dar nebuvo žinoma ir antradienį. Tądien juos tik užsakyta atlikti.

Kauno RAAD Kauno miesto agentūros vedėjas Eugenijus Vainalavičius yra vienas iš penkių darbuotojų, dėl radinio turėjusių laikinai persikelti dirbti į kitus kabinetus.

"Dirbame kitur ir laukiame antrojo tyrimo rezultatų. Po pirmojo buvo papildomai valomos patalpos ir į jas mums dar neleista grįžti, – sakė E.Vainalavičius. – Visi kreivai žiūri į tą kabinetą, bet pasitiki visuomenės sveikatos specialistais, kurie sakė, kad visuose kituose mūsų kabinetuose yra saugu."

Ar jis, dirbdamas kaimyniniame kabinete prie epicentro, nepajautė sveikatos sutrikimų? "Norite man įkalbėti ligą? – klausė vedėjas ir pridūrė: – Ne, nepastebėjau, kad būtų pablogėjusi savijauta."

Siūlo pasitikrinti sveikatą

"Rekomendavome atlikti pakartotinę demerkurizaciją ir kontrolinius laboratorinius tyrimus, esant būtinumui atlikti papildomus inžinerinius-techninius darbus (pašalinti užterštas medines plokštes, grindų dangą ir kt.), gausiai ir nuolat vėdinti visas patalpas. Taip pat iš užterštų patalpų iškeldinti darbuotojus, užtikrinti visiems darbuotojams saugias darbo sąlygas ir siūlyti profilaktiškai jiems pasitikrinti sveikatą", – sakė R.Jakimonis.

Anot jo, gretimų patalpų oro laboratoriniai tyrimai bus atlikti artimiausiu metu. Jų tyrimai užsakyti. "Gavę informacijos, kad židinys likviduotas, atliksime pakartotinius gyvsidabrio garų koncentracijos matavimus", – aiškino vyriausiasis specialistas.

Specialistai ir patys Kauno RAAD atstovai sakė, kad neaišku, kiek laiko ši nuodinga medžiaga prabuvo išpilta 309 kabinete ir kiek jos garų pateko į aplinką.

Informuoti nebuvo reikalo

Apie rastą gyvsidabrį priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informuota penktadienį, apie 13 val. Kauno visuomenės sveikatos centro darbuotojai pasikviesti tik vakarop. Anot centro vyriausiojo specialisto R.Jakimonio, Kauno RAAD kabinetų tyrimus atlikti dar penktadienį nepageidavo patys aplinkosaugininkai.

"Jie sakė, kad pastatas jau užrakintas, priduota signalizacija. Be to, tokie tyrimai užtrunka", – aiškino R.Jakimonis. Jis sakė, kad tyrimai buvo atlikti pirmadienį iš paties ryto. Kelios dienos tyrimo rezultatams, anot jo, įtakos neturėjo.

Vyriausiasis specialistas samprotavo, kad gyvsidabris tame kabinete galėjo būti išsiliejęs ir jau prieš metus ar dvejus. Tad per savaitgalį gretimuose kabinetuose jo koncentracija neturėjo nei padidėti, nei sumažėti.

Jeigu jau gretimame kabinete gyvsidabrio garų kiekis neviršija leistinos ribos, tai ir koridoriuje būti yra saugu, tad ir lankytojų informuoti nebuvo reikalo, ramino R.Jakimonis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra